Čínsky lekár Li Wen-liang, ktorý sa dostal do ťažkostí s úradmi komunistickej krajiny za skoré varovanie pred epidémiou smrtiaceho koronavírusu, leží s touto nákazou v kritickom stave.

 V piatok miestneho času to oznámila nemocnica v stredočínskom meste Wu-chan a poprela predošlé správy o smrti lekára. Informovala o tom tlačová agentúra AP. „V boji proti epidémii zápalu pľúc spôsobeného novým koronavírusom sa Li Wen-liang, oftalmológ z našej nemocnice, nanešťastie nakazil. V súčasnosti sa nachádza v kritickom stave a snažíme sa ho zo všetkých síl zachrániť,“ napísala Centrálna nemocnica vo Wu-chane v odkaze na sociálnych sieťach, keď reagovala na protirečivé správy o osude tohto lekára.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vo štvrtok večer čínske médiá totiž uvádzali, že 34-ročný Li zomrel. A Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) so sídlom v Ženeve na Twitteri zareagovala: „Sme hlboko zarmútení smrťou Dr. Li Wen-lianga. Všetci musíme oceniť prácu, ktorú odviedol (pri víruse).“

Predvolala si ho polícia

Oftalmológa Li Wen-lianga si predvolala polícia, keď sa v decembri minulého roka snažil varovať iných pred novým koronavírusom. Tridsiateho decembra poslal správu kolegom – lekárom v skupinovom čete a o niekoľko dní si ho zavolali na oddelenie verejnej bezpečnosti, aby podpísal dokument, v ktorom ho obviňujú zo „šírenia fám“ o víruse. Bol jedným z ôsmich ľudí vyšetrovaných políciou za tento „čin“.

Nové ochorenie, ktoré sa začalo šíriť práve z Wu-chanu, si doteraz vyžiadalo už 563 obetí na životoch, pričom celkový počet nakazených osôb stúpol prudko na 28.200 po celom svete.

Pod odkazom nemocnice na sociálnych sieťach sa za prvú polhodinu objavilo takmer 500 komentárov, kde ľudia vyjadrovali nádej, že lekár prežije. V jednom komentári bolo napísané: „Nepôjdeme spať, sme tu a čakáme na zázrak.“