Foto: Archemar (wikimedia.org)

Vodné dielo je unikátnym technickým dielom i obľúbeným miestom turistov.

Vodná elektráreň Čierny Váh má mnoho superlatívov. Je najväčšou prečerpávajúcou elektrárňou Slovenska, má najväčší výkon v Strednej Európe a je najvyššie položenou vodnou elektrárňou v našej krajine. Okrem toho, že ide o unikátne technické vodné dielo, je vodná nádrž Čierny Váh i obľúbeným miestom turistov a návštevníkov Liptova. 

Vodné dielo Čierny Váh nájdete na úpätí Kráľovohoľských Tatier neďaleko obce Kráľova Lehota. Ide o unikátne technické dielo, ktoré je súčasťou série vodných diel na Váhu známych ako Vážska kaskáda. Vodné dielo Čierny Váh sa totiž skladá z dvoch nádrží – Hornej v rekordnej výške 1160 m.n.m. a Dolnej vo výške 733 m.n.m.. Prečerpávacia elektráreň slúži najmä na dodanie elektrickej energie do našich sietí počas najväčšej špičky.

Foto: Achernar.sk(wikimedia.org)

Princíp prečerpávacej elektrárne je pomerne jednoduchý. V čase kedy do siete potrebujeme dostať čo najväčšie množstvo energie je elektráreň v prevádzke. Vtedy sa z Hornej nádrže valí ohromné množstvo vody prívodmi s turbínami do Dolnej nádrže. Energia vody, ktorá prekoná viac ako 400 výškových metrov, roztáča celkom 7 turbín, ktoré vytvoria elektrickú energiu. V čase keď elektráreň nie je potrebná, sa voda prečerpáva prívodmi späť do Hornej nádrže, ktorá nemá vlastný vodný zdroj.

Foto: Slovenské elektrárne

Okrem ohromného technického diela je prečerpávacia elektráreň Čierny Váh i obľúbeným miestom turistov. Navštevovaná je najmä Horná nádrž, ktorá ponúka panoramatický výhľad na naše najvyššie pohorie – Tatry. K Hornej nádrži sa po 7 kilometrov dlhej turisticko-cyklistickej trase môžete dostať z osady Svarín. Na vrchol síce vedie aj súkromná cestná komunikácia, ktorá vás však privíta značkou zákaz vjazdu. To však mnoho ľudí ignoruje a autom sa odvezú až na samý vrchol krasovej plošiny Vyšné Sokoly, na ktorej sa Horná nádrž nachádza.

Čierny Váh
Čierny Váh
Lake Panorama 180° EyeEm Nature Lover at Čierny Váh
Horná nádrž vodného diela Čierny Váh je momentálne až do konca septembra vypustená, preto ak si chcete pohľad na Tatry vychutnať ponad vodnú hladinu, mali by ste ešte pár týždňov počkať. Na druhú stranu je i vypustená vodná nádrž zaujímavou scenériou, ktorú len tak často pod Tatrami neuvidíte.

Velodrom Čierny Váh 😀

Posted by Matej Valocký on Dienstag, 29. August 2017

Pozri aj: Šútovské jazero: Miesto s krištáľovo čistou tyrkysovou vodou, ktoré pripomína scény zo starého westernového filmu

Slovenské elektrárne, Wikipedia
Príbehy
0
Komentovať (0)