Foto: Michal Jakubský, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Jazero, ktoré svojou atmosférou pripomína scény z westernového filmu, dostane každého návštevníka.

Nájdete ho na severe Slovenska a okúpete sa v ňom zadarmo. Hovoríme o Šútovskom jazere, ktoré je nazývané aj Kraľovanské jazero, či po starom kameňolom Rieka. Nachádza sa asi 20 kilometrov od Martina v príjemnom prostredí pod vrcholmi Malej Fatry. Ak ste ho ešte nenavštívili, mali by ste to čo najrýchlejšie napraviť. Pripravte sa ale na množstvo ľudí, ktorých toto zaujímavé miesto prilákalo tiež. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Článok bol pôvodne publikovaný v roku 2017 a prešiel úpravami.

V článku sa dozviete aj:

  • Ako sa k Šútovskému jazeru dostať?
  • Čím láka svojich návštevníkov?
  • Koľko pláží sa tu nachádza?
  • Nájdete tu aj nudapláž?
  • S akým menším výletom môžete jeho návštevu spojiť?

Terasovité svahy a čistá tyrkysová voda

Na hlavnej ceste z Martina smerom na Ružomberok nájdete poklad v podobe jazera, ktoré dostalo prívlastok, podobne ako jazero Beňatina, „slovenské Plitvické jazerá“.

Šútovské jazero nie je obľúbené iba u domácich, ale často tu natrafíte i na zahraničných turistov. Niet divu. Krištáľovo čistá tyrkysová voda, ktorá je síce o niečo chladnejšia, no o to príjemnejšia, terasovité svahy pripomínajúce scény zo starých westernových filmov a fascinujúci pohľad na lesy Malej Fatry dostanú každého návštevníka, bývalého kameňolomu.

Foto: archív interez.sk

Na svoje si prídu aj odvážnejší

V zatopenom kameňolome sa môžete okúpať na vlastné riziko, podobne ako stovky iných návštevníkov. Plavčíka ani záchrannú službu tu nenájdete, a preto buďte veľmi obozretní.

Na Šútovskom jazere si môžete vybrať z dvoch veľkých pláží, niekoľkých menších a jednej nudapláži. Nájsť si však môžete aj svoj súkromný kútik na niektorej z terás bývalého kameňolomu s čo najjednoduchším prístupom k vode. Na Šútovskom jazere si proste každý príde na svoje.

Foto: Michal Jakubský, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Kúpanie spojte s menším výletom

Šútovské jazero ukrýva pre návštevníkov ešte jedno prekvapenie. Je ním najvyšší vodopád Malej Fatry – Šútovský vodopád, ktorého výška dosahuje úctyhodných 38 metrov. K vodopádu sa od jazera dostanete turistickým chodníkom a príjemná prechádzka národnou prírodnou rezerváciou Šútovská dolina vám potrvá asi 60 – 80 minút.

Počas výletu za príjemne chladnou vodou Šútovského jazera tak môžete spojiť príjemné s užitočným a užiť si i malú dávku turistiky.

mojeslovensko.skmilujemcestovanie.sk

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.