Foto: MovieStillsDB

Čo inšpirovalo vznik niektorých scén zo Stranger Things?

Uplynulý víkend sa pre mnohých divákov niesol v znamení sledovania dvoch finálnych častí 4. série Stranger Things, na ktoré posledný mesiac všetci netrpezlivo čakali. Ak ste ich ešte nestihli vidieť, nemusíte sa obávať, nič podstatné vám neprezradíme. Namiesto toho sa pozrieme na reálny tajný experiment, ktorý inšpiroval dvojicu tvorcov pri vzniku tohto súčasného fenoménu, informuje Unilad.

Článok pokračuje pod videom ↓

Seriál Stranger Things aktuálne láme na Netflixe rekordy sledovanosti. Od 30. mája do 5. júna nad ním diváci dokopy podľa spoločnosti Nielsen strávili nepredstaviteľných 7,2 miliardy minút, čo je absolútnym rekordom. Viac sa dozviete v článku nižšie.

Tajný experiment plný nehumánnych praktík

Bratia Matt a Ross Duffer, ktorí stoja za vznikom tohto mega hitu, sa rozhovorili o tom, čo ich inšpirovalo pri vytváraní niektorých scén odohrávajúcich sa napríklad v laboratóriách.

Spomenuli napríklad projekt MKUltra, ktorý sa prostredníctvom LSD a izolácie snažil naučil riadiť ľudskú myseľ. Jeho začiatky siahajú do roku 1953 a priamo k CIA.

Nemožno ale hovoriť v žiadnom prípade o dôstojnom experimente. Bolo pri ňom použitých množstvo brutálnych praktík, vrátane sexuálneho zneužívania či chemických látok. Ako vysvetľuje Unilad, jeho cieľom bolo vyvinúť postupy, ktoré by bolo možno používať pri výsluchoch na získanie priznaní.

Práve tento projekt ich nadchol k tomu, aby do Stranger Things pridali líniu experimentov, ktorých hrozba pochádza z reálneho sveta a nie napríklad z nadprirodzena. Že sa ním skutočne inšpirovali, priznali už skôr a teraz to iba zopakovali a potvrdili.

O experimente MKUltra sa dočítate aj v knihe Testované na ľuďoch, ktorá vyšla vo vydavateľstve INTEREZ MEDIA. Táto kniha vás prevedie tridsiatimi najkrutejšími experimentmi, ktoré boli na ľuďoch vykonané od roku 1920 až po súčasnosť. Môžete si zakúpiť jej tlačenú alebo e-verziu.

Ani únos nebol náhodný

Okrem neho sa inšpirovali napríklad aj snímkou Zmiznutie (Prisoners, 2013) od režiséra Dennisa Villeneuvea. Tá ukazuje hlavného hrdinu, ktorý čelí únosu vlastnej dcéry. Ocitá sa v bezmocnosti, až sa napokon rozhodne vziať situáciu do vlastných rúk.

Vďaka tejto snímke tvorcom Stranger Things skrsla v hlave myšlienka pridať líniu s únosom, ktorá, ako iste viete, bola použitá hneď na začiatku prvej série a tým sa celý tento obrovský fenomén odštartoval.