Travelistan

Michal Blaško / / Svet
Viete, kde sa nachádza jeden z najväčších radarov v bývalom ZSSR? Dá sa také miesto vidieť na vlastné oči? Mám rád miesta, ktoré nie sú všeobecne známe a radar Duga pri Černobyle ním je.

Ten radar je ohromný. Len si predstavte, že stojíte pod kovovou konštrukciou, ktorá sa ťahá do dĺžky 500 metrov a výšky  maximálne 150 metrov. Jeho spotreba elektriny bola priam ohromujúca – až 10 MWe! Preto sa sovietski inžinieri rozhodli postaviť tento objekt v  blízkosti atómovej elektrárne. Stretnete sa však aj s teóriou, že kvôli radaru bol vymyslený projekt najväčšej atómovej elektrárne na svete. Jeho utajenie patrilo k najväčším prioritám.

Na starých mapách bola oblasť okolo radaru zakreslená ako pioniersky tábor, kde nositeľka budúcnosti tvorila svetlejšie zajtrajšky. Celý vývoj začal v roku 1950, keď prebiehala studená vojna. Prvý radar, ktorý bol navrhnutý, však nevedel zachytiť skutočné nebezpečie. Až v roku 1960 bol navrhnutý prvý funkčný systém. Prvý experimentálny systém Duga bol postavený v blízkosti mesta Mikolaiv na území dnešnej Ukrajiny a bol schopný odhaliť štart rakety na Bajkonure. Následne postavili druhý radar, ktorý vedel zachytiť vypustenie rakiet na ďalekom východe a pohyb ponoriek v Tichomorí. Tieto radary však boli zamerané smerom na východ. Preto sa začala posledná fáza na výstavbu najlepšieho radaru Duga pri Černobyle tiež nazývaného aj ako „Oko Moskvy“.

Pozri aj: Najrozšírenejšie mýty o Černobyle, ktorým ste doteraz verili, no nie sú vôbec pravdivé

travelistan


Komentovať (0)