Na nedatovanej snímke Amerického národného inštitútu zdravia elektrónový mikroskop zachytáva nový koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba). Foto: TASR/AP

Lekári však už dlhšie upozorňovali, že pridať by sa mali ďalšie príznaky.

Veľká Británia zaradila na zoznam príznakov koronavírusu stratu čuchu a chuti. Až doteraz medzi symptómy, na ktoré úrady ľudí upozorňovali a ktoré mali viesť k preventívnej samoizolácii, patrili len kašeľ a horúčka. Ušní, nosní a krční lekári však už dlhšie varovali, že to nie je postačujúce a pridať by sa mali ďalšie príznaky.

Odborní poradcovia teraz vláde odporučili, aby upozornenie aktualizovala. Na základe neho majú osoby s týmito príznakmi ostať doma sedem dní, aby zamedzili riziku možného prenosu vírusu na iných.

Strata čuchu a chuti môže byť však aj príznakom iných respiračných ochorení, napríklad bežného prechladnutia. Horúčka a kašeľ preto ostávajú podľa expertov dôležitým indikátorom koronavírusu. Ľudia chorí na COVID-19 ale môžu spozorovať aj ďalšie príznaky, medzi nimi napríklad únavu, problémy s dýchaním, bolesť žalúdka či hnačku.

Vedci z univerzity King’s College London zhromaždili informácie o symptómoch nového ochorenia. “Máme zoznam asi 14 symptómov, o ktorých vieme, že majú súvis s pozitívnym sterovým testom,” uviedol vedúci výskumu profesor Tim Spector. Podľa jeho slov však tieto príznaky nie sú v oficiálnych odporúčaniach zahrnuté. “Nemá význam hovoriť ľuďom, aby si dávali pozor, pokiaľ nevedia o príznakoch,” upozornil. Úrady tým podľa jeho názoru nielen ohrozujú ľudí, ale umožňujú tiež pokračovanie epidémie.

0
Uložiť článok
Komentovať