Foto: Arthur Sasse

Poznáte príbeh, ktorý stojí za azda najslávnejšou fotografiou Alberta Einsteina?

Albert Einstein sa stal snáď najvýznamnejším vedcom 20. storočia. Okrem slávnej a zo začiatku ostro odsudzovanej teórie relativity, ktorá položila dovtedy známu fyziku na kolená, sa venoval i kvantovej mechanike či kozmológii. Meno Einstein sa stalo synonymom pre slová inteligencia či génius. Po celom svete bol Albert Einstein považovaný za najgeniálnejšieho vedca histórie. A predsa si dovolil pred objektívom fotoaparátu vyčarovať grimasu, ktorá sa k človeku jeho postavenia akosi nehodí. Takýto je príbeh tejto slávnej fotografie. 

Samotná slávna fotografia Alberta Einsteina s vyplazeným jazykom vznikla v roku 1951 v americkom Princetone počas oslavy Einsteinových 72. narodenín. V tom čase žil Albert Einstein v USA už dlhé roky. Z Nemecka odišiel niekoľko rokov pred začiatkom druhej svetovej vojny, nakoľko bol židovského pôvodu, ktorý mu v osobnom, ale i pracovnom živote začal v rodiacej sa ideológii nacizmu robiť nemalé problémy.

Foto: F.Schmutzer (wikimedia.org)

Albert Einstein bol napriek svojmu váženému postaveniu a genialite známy aj svojou výstrednosťou a „šialenosťou“. Známy bol napríklad tým, že nenosil ponožky, svoje vlasy nechal napospas prírode a po svojom dome a verande chodil v ružových papučiach. V spoločnosti bol vždy stredobodom a ľudí neohuroval len svojou inteligenciou, ale i veselým humorom. V súkromí bol Albert Einstein údajne roztržitý a zábudlivý. Už možno začínate rozumieť tomu, prečo vyplazil Albert Einstein fotografovi jazyk.

Foto: Arthur Sasse

Celá udalosť sa odohrala v roku 1951 počas oslavy Einsteinových narodenín. Na oslavách nechýbal ani profesionálny fotograf Arthur Sasse, ktorého úlohou bolo celú udalosť zdokumentovať. Slávna fotografia, ktorá sa neskôr stala ikonickým záberom kontrastu Einsteinovej geniality i obyčajnej ľudskosti a humoru. Snímka vznikla na konci oslavy, keď už unavený Einstein odchádzal a nastupoval do auta, ktoré ho malo odviezť domov. Fotograf Arthur Sasse si ešte pribehol po posledný záber a poprosil Einsteina, ktorý sa na fotografiách často neusmieva, o jeden úsmev. Unavený Einstein namiesto toho na fotografa humorne vyplazil jazyk, ten neváhal a scénu zachytil. Možno ani jeden z nich netušil aký slávny moment práve vtedy obaja prežili.

Pozri aj: 10 zaujímavostí zo života Alberta Einsteina, ktoré vás presvedčia, že bol poriadny čudák

all-that-is-interesting.com

Najnovšie články