Henrieta Balázsová / /
Koniec koncov, možno ste si to už aj všimli - či už na sebe alebo na niekom inom.

Myslíte si, že to, že ľudia v dlhodobých vzťahoch priberajú, znie trochu prehnane? Možno vás to prekvapí, no pravdivosť tohto tvrdenia už potvrdilo viacero výskumov. Vo všeobecnosti skutočne platí, že páry, ktoré sú vo svojich vzťahoch či manželstvách spokojné, vážia viac.

Tu je hneď niekoľko výskumov, ktoré to potvrdili.

Výskum vykonaný na University of North Carolina skúmal až 8 000 ľudí a výsledky boli až znepokojujúco prekvapivé. Výskumnému tímu sa totižto podarilo zistiť, že ženy priberú počas prvých 5 až 6 rokov svojho manželstva v priemere až 11 kilogramov. Na porovnanie, ženy, ktoré neboli vydaté, no mali partnera, s ktorým žili, pribrali v priemere 10 kilogramov a ženy, ktoré partnera mali, no nežili s ním, pribrali “len” 6 kilogramov.

Podobný trend sa však potvrdil aj u mužov. Ukázalo sa, že pravdepodobnosť pribratia je až 2x vyššia mužov, ktorí sú vo vzťahu dlhšie ako 2 roky, a to v priemere až o 11 kilogramov.

pixabay.com

Rovnaká štúdia však dospela aj k pozitívnejším zisteniam, a to síce že u ľudí, ktorí boli v dlhodobom vzťahu, sa výrazne znížila konzumácia alkoholu a mnoho ľudí prestalo fajčiť, resp. fajčenie aspoň obmedzilo na minimum.

Štúdia vykonaná National Institute of Health však išla ešte viac do hĺbky. Nárast na váhe ľudí, ktorí sú zosobášení zaznamenali aj oni, tentokrát sa však zamerali na samotnú príčinu. Výskumný tím skúmal manželské páry, ktoré boli zosobášené viac ako 4 roky, a dospel k prekvapivým záverom.

Podarilo sa im zistiť, že u párov, ktoré boli vo svojom manželstve šťastné, bolo naozaj až 2x pravdepodobnejšie, že priberú. Naopak, tento trend sa nepotvrdil u ľudí, ktorí boli vo svojom manželstve nešťastní – tí v manželstve pribrali len v minimálnom množstve prípadov.

Vedci to vysvetľujú tým, že ak sme vo vzťahu šťastní, myslíme si, že partnera budeme fyzicky priťahovať aj so zopár kilami navyše a veľakrát sa o seba prestávame starať. Naopak, keď vo vzťahu či v manželstve šťastní nie sme, chceme vyzerať atraktívne, pretože podvedome si za svoju polovičku stále hľadáme “náhradu”. Ďalším dôvodom však samozrejme môže byť aj to, že nešťastní ľudia sú často v strese, čo spôsobuje nechuť do jedla a následné chudnutie.

pixabay.com

Zaujímavú bodku za sériou týchto výskumov dáva štúdia vykonaná New England Journal of Medicine, ktorá dokázala, že manželia sa navzájom naozaj ovplyvňujú. Táto štúdia totižto dokázala, že ak po svadbe priberie váš partner, je až 37%-ná pravdepodobnosť, že priberiete aj vy.

Samozrejme to dáva zmysel a v podstate to len potvrdzuje zistenia z predošlej štúdie. Ak je dvojica šťastná, trávi spolu takmer všetok svoj čas a tým pádom sa jeden adaptuje na životný štýl toho druhého. Naopak, nešťastné páry spolu až toľko času netrávia, takže sa navzájom neprispôsobujú ani svojim stravovacím návykom.

Čo si myslíte o výsledkoch týchto štúdií? Súhlasíte s nimi?

Pozri aj: Cvičením a zdravou stravou to nie je. Prekvapí vás, čím je možné až osemnásobne urýchliť chudnutie

brightside
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)