Foto: Martin Navrátil/Travelistan

Prečo sa toľko ľudí bojí do Afriky?

Niekto povie, že je tam vojna, násilie či epidémia ktorá kláti jednu krajinu za druhou. A čo keď to tak nie je? Čo keď tu vieš zažiť minimálne rovnaké dobrodružstvá, ako v klasických destináciách, ako je Vietnam či Peru alebo Austrália.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na jednej strane počúvam „plač“ ľudí, že by chceli ísť na miesta, kde nie sú žiadni turisti, ale stále chodia po tých istých chodníčkoch ako tie spomínané davy. Stále hľadajú výhovorky, ako neisť do tých nekomerčných destinácií.

Ja som tento rok prešiel druhýkrát Zimbabwe, Botswanu, Namíbiu a JAR, kde sme si spolu s kamarátmi prenajali auto a vyrazili na nezabudnuteľný trip po krásnej a hlavne bezpečnej Afrike.

Foto: Martin Navrátil/Travelistan

Prešli sme cez 4300 kilometrov

Naša cesta, ktorú si mohol sledovať na Instagrame Interezu, začala na známych Viktóriiných vodopádoch, ktoré jednoznačne patria k tým najkrajším na svete. Už len ten pohľad na obrovskú masu vody, ktorá sa prepadáva do hĺbky 110 metrov v šírke 1700 metrov je nezabudnuteľný. Na tých vodopádoch je krásne aj to, že ich počuješ aj z 5 kilometrovej vzdialenosti ako hrmia. Veď aj preto dostali pomenovanie „dym, ktorý hrmí“.

Foto: Martin Navrátil/Travelistan

Tu sme nadobudli pocit, že vodopády boli to najlepšie po ceste, ale rýchlo to prebili iné zážitky. S našim terénnym autom sme navštívili dve africké safari. Chobe – kde je najväčšia koncentrácia slonov a hrochov a Etosha, kde na jednom z najväčších safari vôbec uvidíš žirafy, slony, levy, leopardy, gepardov či hyeny, šakaly, ale aj mohutné nosorožce.

Foto: Martin Navrátil/Travelistan
Foto: Martin Navrátil/Travelistan

Práve toto tonové zvieratko sa pekne páslo pri našom kempe. Len tak si prišlo so svojim mláďatkom a žulo hodinu trávu. Len si predstav, že sedíš, popíjaš skvelé vínko a pred tebou krásne divadlo. No povedz, kde si toto niekedy zažil?

Na safari je krásne to, že nikdy nevieš, kedy a kde uvidíš zvieratá. Je to taká hra na schovávačku. Musíš byť trpezlivý a nenáhliť sa. Aj my sme si mysleli, že leva neuvidíme a dva dni sme ho hľadali. Až nakoniec sa nám zjavil na dva metre. Ľahol si a kukal na nás z dvoch metrov!!!! Alebo bolo lepšie pozerať 27 slonov ako sa šantia pri vodnej ploche či hrajúce sa žirafy? Keď uvidíš tieto zvieratá v ich prirodzenom prostredí, nikdy nepôjdeš do ZOO. To šťastie čo z ich očí ide je neopísateľné.

Foto: Martin Navrátil/Travelistan
Foto: Martin Navrátil/Travelistan

Najviac času sme strávili v Namíbii, ktorá bola voľakedy nemeckou kolóniou. Vedel si, že najstaršou púšťou na svete nie je Sahara, ale namíbijská púšť?

Foto: Martin Navrátil/Travelistan

Červené piesočné duny, ktoré sa krásne ,,vlievajú“ do Atlantického oceánu. A viete, čo je na tom najlepšie? Že tu nestretnete tie davy ľudí, lebo každý sa niečoho bojí, ale nikto poriadne nevie, čoho presne.  Veď pozri tú krásu:

V nemom úžase sme boli aj z kaňonu, ktorý nesie názov Fish river canyon. Ak by som vám zaviazal oči a otvoril ich pred kaňonom, že máte uhádnuť, kde ste, poviete Grand Canyon. Kamarát neveril, že niečo také je v Afrike. Veď koľko ľudí netuší, čo všetko sa dá nájsť na svetadiely, ktorý je kolískou ľudskej civilizácie.

Foto: Martin Navrátil/Travelistan

Čím sme cestovali?

Mali sme prenajaté auto v ktorom sme mohli kempovať na streche. Mali sme poriadnu Toyotu 4×4, kde okrem stanov na streche, sme mali v cene, plyn, chladničku či riadovú súpravu. Celé auto nás vyšlo na 18 dní 1100 eur, čo je pri 4 ľuďoch 275 eur. A cena dieslu? Len 0,7 eur!!!! 4 noci sme boli v kempe, ktoré úrovňou by predčili aj tie škandinávske. Neveríš? Pozri krátke video:

Koľko to celé vyšlo?

Ak sme zrátali všetky náklady, tak okrem hlavnej letenky sme každý dali na deň 68 eur. Afrika je drahšia ako iné svetadiely, ale zážitky sú tu niekedy intenzívnejšie ako hocikde vo svete. Tak zahoď predsudky a choď na vysnívaný road trip do Afriky.

Foto: Martin Navrátil/Travelistan

Celú cestu si vieš krásne naplánovať aj podľa presného návodu zadarmo na webe travelistanu – Road trip alebo ako prejsť JAR, Namíbiu, Botswanu a Zimbabwe.

Martin Navrátil precestoval viac ako 160 krajín sveta. Jeho blog Travelistan.sk je zdroj základných informácií pre všetkých cestovateľov

Viac článkov