Psych.sk / /
Staré slovenské príslovie hovorí, že nie preto sa má človek ženiť, aby bol ženatý. Platí to aj pre nežné pohlavie.

My, ženy, si to však niekedy neuvedomujeme. Vrháme sa do vzťahov, ktoré nám viac berú než dávajú a dúfame, že sa niečo, či presnejšie niekto, zmení. Trápime sa a zbytočne trpíme, keď dávame lásku niekomu, kto si to poriadne ani nevšimne. Tento list je adresovaný všetkým ženám, bez ohľadu na to, ako veľmi sa cítia byť silné a v akých vzťahoch žijú.

Milá žena,

si krajšia, než si myslíš a silnejšia, než sa nazdávaš. Máš v sebe niečo, čo tomuto svetu tak veľmi chýba – cit pre lásku a krásu. Žijeme v dobe, ktorej veľmi chýba neha a tak ju hľadáme, kde sa len dá, no nie vždy na tých správnych miestach.

Viem, že máš strach zo samoty, z toho, že nebudeš dosť dobrá alebo dosť silná. No uvedom si jednu vec: ty už si dosť dobrá, dosť krásna aj dosť silná. Nepotrebuješ to nikomu dokazovať, stačí, keď to sama v sebe nájdeš. Nie, naozaj nepotrebuješ žobroniť ani o pochvalu, ani o lásku. Ty si ich zaslúžiš, tak na to nezabúdaj. A buď silná.

Unsplash.com/Joe Gardner

Buď silná, i keď sa cítiš byť slabá. Buď dosť silná na to, aby si vedela byť sama a nečakala na to, že ti niekto tvoje šťastie dá. Buď silná, aby si si vedela svoje šťastie nájsť. Viem, že túžiš po niekom, kto ťa bude milovať a ctiť, pre koho budeš jedna a jediná a verím, že taký človek existuje. Možno ho už máš po svojom boku a možno ešte nie. No netráp sa úmorným hľadaním niekoho, kto príde v ten správny čas, radšej hľadaj svoje šťastie, lebo to bude magnetom na všetky dobré veci.

Buď slobodná. Osloboď sa od všetkých vecí i ľudí, ktorí ti berú a márnia tvoj čas, energiu a lásku. Buď slobodná a nezávislá, no nie hlučne, aby to všetci vedeli, ale tak, aby si to predovšetkým cítila vo svojom srdci. Osloboď sa od tých, ktorí ťa nerešpektujú, ktorí ťa berú ako samozrejmosť a nevážia si ťa. Nezaslúžia si ťa.

Unsplash.com/Angelina Litvin

Buď milá a láskavá, no nenechaj sa viac klamať a prestaň veriť márnym sľubom, ktorými ťa iní len zavádzajú. Si vzácna a preto sa nenechaj využívať. Nikomu nie si nič dlžná a ak chceš dávať, tak dávaj, no len preto, že chceš a nie preto, že ťa niekto núti.

Ver viac skutkom, než slovám, pretože oni neklamú. Ak si v toxickom vzťahu, prestaň dúfať, že sa tvoj partner zmení. Nezmení. Jediný, kto sa môže zmeniť, si ty sama. Tak si už viac neubližuj a odíď. Nenechaj sa viac manipulovať ani ovládať. Si žena a nie vec. Nikto nemá právo si na teba nárokovať, ani ti ubližovať. Nijakým spôsobom.

Dovoľ si byť šťastná. Nemárni energiu pre tých, ktorí ťa robia nešťastnou. Nájdi v sebe silu a urob si v živote poriadok, urob miesto dobrým veciam tým, že odstrániš tie zlé. Aj ty máš určite svojho vysnívaného „toho pravého“. Ak ešte nie je po tvojom boku, prečo jeho miesto prenechávaš niekomu, kto sa mu ani zďaleka nepodobá?

Unsplash.com/Ariana Prestes

Rešpektuj samú seba a počúvaj svoje srdce. Ono vie, čo máš robiť. Ak raz povie nie, nepresviedčaj ho rozumom o opaku. Možno máš strach zo samoty, no uvedom si, že vždy je človeku lepšie byť nešťastný sám, ako byť nešťastný s niekým. Nazbieraj odvahu a skús byť chvíľu sama. Rýchlo zistíš, že to nie je také zlé, ako si si myslela. V živote je toľko krásnych vecí, ktoré ťa môžu každý deň napĺňať radosťou a čakajú len na to, že ich objavíš. Pusť sa do toho.

Milá priateľka! Chcem, aby si vedela, že naša sila sa ukrýva v krehkosti. Aj keď si mnohokrát myslíme, že to, čo je pred nami, je nad naše sily, nie je to tak. Sme bojovníčky a keď sa nazdávame, že už nevládzeme, vládzeme ešte stokrát toľko.

Máme v sebe všetko, čo potrebujeme, no rozhodnutie je len na nás. Môžeme si vybrať, či si svoje šťastie budeme hľadať sami, alebo budeme donekonečna čakať, kým nám ho niekto dá. Môžeme si žiť život podľa seba, alebo podľa toho, čo povedia iní. Je to len na nás.

Unsplash.com/Tyler Nix

Vyber si prvú možnosť, vyber si život. A šťastie. A lásku. Lebo na to si bola stvorená.

Tvoja priateľka.

P.S.: Buď takým človekom, akého by si rada stretla. Potom určite nájdeš toho, koho hľadáš.

Pozri aj: Sendvičová technika: Vynikajúca metóda, ktorá môže všetky vaše vzťahy posunúť na vyšší level

educateinspirechange
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)