Psych.sk / /
Koľkokrát sa v živote stretávame s tým, že nám niekto ublíži? Žiaľ, nie všetci majú dostatok pokory a slušnosti na to, aby sa prišli ospravedlniť.

Vždy je ľahšie prepáčiť tomu, kto nám ublížil viac, no prosí o odpustenie, než tomu, kto ublížil menej, no o odpustenie ani náznakom nepožiada. V druhom prípade nás viac než samotná rana bolí to, že ten druhý si neuvedomuje, že nás zranil, alebo to, že o nás nejaví záujem. Najhoršie je, keď ide o niekoho, kto nám bol veľmi blízky. A predsa by sme mali odpustiť. Inak mu len nahráme do karát tým, že budeme ďalej ničiť samých seba.

Nemôžeme kontrolovať to, čo urobia iní, no je v našich rukách i silách reagovať na to najlepšie, ako vieme. K tomu, aby ste boli schopní odpustiť niekomu, kto svoj čin neľutuje, vám môžu pomôcť nasledujúce tipy…

Sústreďte sa na seba

Keď si v hlave budete dookola prehrávať tú bolestnú situáciu, nikam sa neposuniete. To, čo sa stalo, už nemôžete zmeniť. Jediné, na čom môžete v tejto chvíli pracovať, sú vaše pocity a vaše vnútro. Skúste nájsť niečo, čo vám pomôže cítiť sa lepšie. Svoje negatívne pocity si pokojne vyvŕšte športom, písaním či kreslením, alebo sa niekde na lúke či v lese vykričte.

Unsplash.com/Liam Stahnke

Tým, že sa zameriate na seba a na prítomnú chvíľu, sa od bolestnej skúsenosti odpútate a budete schopní pozrieť sa na ňu s nadhľadom. Pamätajte však na to, že je to otázka nie dní, ale niekedy aj týždňov.

Chopte sa svojich pocitov

Bolesť musí prebolieť, inej cesty niet. Nepomôže vám žiaden únik, len tým budete odďaľovať proces liečby a predlžovať svoje trápenie. Postavte sa svojim pocitom  zoči-voči. Plačte, kričte, zúrte, nadávajte, len svoje pocity nepopierajte. V opačnom prípade vám vytvoria z reznej rany vo vašom vnútri hnisavé miesto, ktoré sa bude s postupom času oveľa ťažšie hojiť. Spočiatku to bude náročné, no pripomínajte si, že aj toto raz prejde.

Uznajte si svoj podiel viny

Toto je asi to najťažšie z celého procesu odpúšťania. Naše ego chce, aby sme celú vinu hodili na toho druhého, no pravdou je, že neraz máme na celej situácii svoj podiel aj my. Hoci človek, ktorý vás zranil môže byť chladný manipulátor či psychopat, nebýva to pravidlom a preto by ste sa mali pýtať sami seba, či ste neurobili chybu aj vy.

Unsplash.com/Toa Heftiba

A keďže my, ľudia, sme omylné bytosti, rátajte s tým, že pochybenie nájdete aj na vlastnej strane. Potom vám ostane len jediné – prijať to, poučiť sa z toho, odpustiť a ísť ďalej. Zmierni sa aj váš hnev voči druhej strane.

Pusťte minulosť z hlavy

Ak sa rozhodnete neodpustiť, uzavriete tým seba samých do väzenia minulosti, ktorá vás bude čoraz viac zožierať. Uvedomte si, že to, čo sa stalo, už nie je možné zmeniť. Čím dlhšie to odmietate prijať, tým dlhšie sa zbytočne trápite. Namiesto toho, aby ste takto márnili energiu, sústreďte sa na prítomnosť, lebo tá si vašu pozornosť naozaj zaslúži. A vykašlite sa na pomstu.

Hovorte o tom

Samozrejme nie s každým, ale s niekým, kto má vašu dôveru a bude vám môcť pomôcť a povzbudiť vás. Už len tým, že sa z toho všetkého vyrozprávate, sa vám uľaví. Ak vám, navyše, niekto poskytne nestranný názor, je to len plus. Poznať iný pohľad na vec vám pomôže vnímať veci inak a zaujať k nim iný postoj. Mať pri sebe niekoho, kto vás bude sprevádzať na ceste za odpustením je mimoriadne účinné. Ste šťastní, ak niekoho takého máte.

Unsplash.com/Warren Wong

V procese odpúšťania stratíte mnoho vecí z minulosti, no nájdete samých seba. Chce to cvik a niekedy aj veľa síl, no stojí to za to. Netlačte na seba a berte to postupne. Život predsa ide ďalej a vy s ním. Čím skôr sa naučíte prepáčiť, tým lepšie sa vám bude žiť. Veď váš život definujete vy sami a nie tí okolo.

Pozri aj: 5 dôvodov, prečo niektorí ľudia nikdy nepovedia slovo „prepáč“

powerofpositivity
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)