Foto: pixabay.com

Veľakrát by sme si naozaj priali vedieť, či nám niekto hovorí pravdu, alebo či klame.

Máme pre vás dobrú správu – zistiť to nemusí byť až také náročné. Stačí, ak sa na chvíľu zameriate nie na slová, ktoré dotyčná osoba vyslovuje, ale na týchto 8 drobných prejavov jej tváre. Prezradia vám totiž viac, než by ste čakali…

Článok pokračuje pod videom ↓

Mark Bouton je bývalým profesionálnym agentom FBI. V službe pôsobil celých 30 rokov a nedávno vydal knihu, v ktorej popisuje, ako odhaliť lži. A úprimne – asi málokto je v ich odhaľovaní lepší, než niekto, kto pracoval v FBI 30 rokov. Tu je teda niekoľko rád, ktoré vám môžu poslúžiť…

Toto je 8 znamení, ktoré vám napovedia, že niekto vám práve klame.

#1 Zrýchlený pohyb očí zľava doprava

Ako Bouton hovorí, v tomto prípade ide o fyziologickú reakciu, ktorá je dôkazom toho, že niekto sa ocitol v maximálne nekomfortnej situácii. Zvyčajne sa tak stane pri nepríjemnej otázke, kedy človek vie, že mu niečo hrozí. Pohyb očí zľava doprava tak naznačuje jeho túžbu uniknúť.

pexels.com

#2 Rýchle žmurkanie

Bouton ďalej upozorňuje na to, že keď sme pokojní, žmurkenme 5-6x za minútu, teda 1x každých 10-12 sekúnd. Keď však niekto ostane nepokojný, začne žmurkať oveľa rýchlejšie a často sa stáva, že žmurkne aj 5-6x rýchle za sebou.

#3 Predĺžené privretie očí pri žmurknutí

Pri žmurkaní ešte ostaneme. Keď žmurkáme prirdodzene, oči necháme zatvorené len na 0,1-0,4 sekundy, teda naozaj na minimálny čas. Bouton však upozorňuje na to, že ak niekto klame, tento čas sa značne predĺži, a to niekedy až na 1-2 sekundy. Opäť ide o podvedomý obranný mechanizmus – človek sa chce pri klamaní skryť.

#4 Falošný úsmev

Ak sa vás niekto snaží presvedčiť o svojej pravde, je možné, že sa vás bude snažiť oklamať falošným úsmevom. Ten však rozpoznáte ľahko – pri falošnom úsmeve totiž nevznikajú vrásky pri vonkajších kútikoch očí.

pexels.com

#5 Vysušené pery

Bouton tiež radí, aby ste si všímali aj pery. Ak ich človek drží stiahnuté a sú bledé, je pravdepodobné, že klame. Zároveň upozorňuje na to, že v dôsledku chemických reakcií v tele sa pri klamaní naše pery vysušujú. Ak si ich teda pri rozprávaní niekto často oblizuje a tým si ich zvlhčuje, zbystrite pozornosť.

 

#6 Červenanie sa

Bouton tiež hovorí o tom, že mnohí ľudia sa v prípade, že klamú, začnú červenať. Ide o reflex sympatického nervového systému, čo aktivuje reakciu boj-útek, v dôsledku čoho sa do tela vyplaví adrenalín a dotyčná osoba sa začervená.

#7 Nadmerné potenie

Všímajte si aj nadmerné potenie. Spotené čelo alebo zátylok – toto sú miesta, kde môžete nadmerné potenie spozorovať najľahšie.

pexels.com

#8 Nesúhlasné krútenie hlavou

Možno vám to po prečítaní príde trocha smiešne, no začnite si to všímať a uvidíte, že je to skutočne pravda. Ako upozorňuje Bouton, ide o to, že ak hovoríme pravdu, podvedome si pritom veľakrát prikyvujeme hlavou. No naopak, keď klameme, hlavou môžeme jemne nesúhlasne kývať zľava doprava, a to bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili.

Dúfame, že vám tieto triky pomôžu lož odhaliť skôr, než bude neskoro.

businessinsider
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov