foto: Pixabay, Unsplash

Malta bola pre mňa dlho jednou veľkou neznámou.

Hlavné mesto Valetta často nebýva na obálkach magazínov o cestovaní a iné ostrovy ako Rodos v Grécku, či Ibiza v Španielsku, zažívajú oveľa väčšie nápory turistov. Toto mi bohato stačilo na to, aby som si kúpil letenku na Maltu a vyrazil spoznať jednu z najmenších krajín Európy.

Malta: Zaujímavosti

Malta sa skladá z troch ostrovov. Hlavného, Malta, menšieho ostrova Gozo a najmenšieho Comino. Každý z týchto ostrovov je úplne odlišný a ničím sa na seba nepodobajú. Keď budeš na Malte, odporúčam ti navštíviť všetky tri ostrovy. Presúvať sa budeš medzi nimi kompami a Google Mapy ti všetko pekne naplánujú. Pozor však na hromadnú dopravu po Malte. Musím povedať, že spoľahlivejšie fungovala v Mexiku či Kolumbii. Intervaly odchodov hromadných autobusov na Malte sú od dvadsať minút do jednej hodiny, no čas na papieri na zastávke vôbec nič neznamená. Mne najdlhšie meškal autobus na Malte 70 minút. To celkom nahnevá, že? Určite si prenajmi auto, ak ste viacerí.

Malta je najväčší ostrov Malty

Najväčší ostrov Malty, rovnomenná Malta, je úplným centrom krajiny a žije tu väčšina obyvateľov. Hlavné mesto, Valletta, je však veľmi malé a na jeho prehliadku ti bude bohato stačiť jedno slnečné popoludnie. Určite odporúčam aj zastávku v časti Sliema, ktorá je na rozdiel od Valletty trochu živšia a je tu množstvo dobrých reštaurácii a barov. Odporúčam ti ubytovať sa v Slieme, má super spojenia s celým ostrovom a prístavom na ďalšie ostrovy.

foto: Milan Bardún
foto: Milan Bardún

Keď sa budeš túlať po hlavnom ostrove, tvoje nohy zamieria aj do historického mesta Mdina, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Malty. Mdina je zaujímavé mestečko, ktoré sa skladá len z pár ulíc a vysokých múrov. Zaujímavosťou je, že pri vstupnej bráne do Mdiny sa natáčali Hry o tróny.

foto: Milan Bardún

Navštív Modrú lagúnu na Comine

A čo kúpanie? Výlet k Modrej lagúne je aktivita, na ktorú sa teší hádam každý návštevník Malty. Tá sa nachádza na ostrove Comino, ktorý je najmenší zo všetkých ostrov v krajine. Comino je doslova jedna trávou porastená skala, ktorá trčí z tyrkysovej vody medzi Maltou a Gozom. Na ostrove sa nachádza iba jeden hotel, v ktorom sa budeš musieť ubytovať v prípade, že zmeškáš poslednú loď z ostrova. Jedine, že by ti nevadilo stráviť noc na pláži. Alebo sa môžeš prejsť k Saint Mary’s Tower, známej aj ako Comino tower. Určite ju neprehliadneš, nakoľko ide o gigantickú stavbu na útese, ktorá v minulosti slúžila na obranné účely.

foto: Milan Bardún

Daj na môj tip a pri Modrej lagúne sa tak maximálne odfoť. Tým, že je tak spopularizovaná, sem chodí na môj vkus až príliš veľa ľudí. Našťastie, nie je to jediná pekná pláž na ostrove Comino. Prejdi sa po ňom a nájdeš rovnako krásne miesta s jedným bonusom. Budeš ich mať celé pre seba. Spiatočný lístok na ostrov stojí približne desať eur.

foto: Milan Bardún

Ostrov Gozo, a.k.a jedna veľká dedina

Ostrov Gozo je rozhodne najobľúbenejší ostrov z celej Malty u všetkých miestnych obyvateľov. Vidiecky štýl s množstvom malých mestečiek, ktoré vyzerajú ako zo stredoveku. Nájdeš tu aj zátišia, kde ťa nikto nenájde. Odporúčam prechádzku historickým mestom Victoria, či sa len tak túlať po ostrove. Ja som tu využil hop on hop off autobus, ktorý chodí v pravidelných intervaloch po všetkých zaujímavých miestach na Malte a vystúpiť môžeš, kde sa ti páči. Lístky sa predávajú už na lodi a nezabudni si vypýtať zľavu. Spiatočný lístok na kompu na ostrov stojí päť eur a platí sa až pri plavbe naspäť.

Ako dovolenková destinácia je Malta super v tom že ak hľadáš miesto, kde si môžeš odpočinúť na pláži, no tiež sa pofľakovať po historických uličkách miest, tu sa nájdeš. Navyše, toto leto tam lieta priamo Ryanair z Bratislavy za smiešnu sumu.

Cestovateľský blog Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013, sa stal jedným z načítanejších slovenských blogov a zároveň mojim zamestnaním na plný úväzok.
0
Uložiť článok
Komentovať