Foto: Milan bez mapy

Čo ti napadne ako prvé, keď sa povie Mexiko?

Nechaj ma hádať. Budú to tyrkysové pláže v Cancúne, tequila a tacos. Nie si ďaleko od pravdy, práve naopak. Toto je Mexiko. No vedel si, že Mexiko sa v skutočnosti volá Spojené štáty Mexické? Celá krajina pozostáva z 31 jednotlivých štátov s počtom obyvateľov takmer 130 miliónov?

Mexiko – zaujímavosti

Mexické jedlo nie sú iba tacos, aj keď mne by bohato stačili

Foto: Milan bez mapy

Po Mexiku som cestoval jeden a pol mesiaca, čo je málo. Oni vedia, prečo turistom dávajú víza na 180 dní. Mexiko je obrovská krajina a jeden a pol mesiaca mi rozhodne nestačil. V prvom rade som neochutnal všetko, čo som chcel. Popravde, na tacos by som ale prežil celý ten čas.

Keď budeš v Mexiku, okrem geniálnych tacos s guacamole ochutnaj tiež Queso fundido, čo je zapečený syr v miske, ktorý sa je s tortilami. Tiež mi veľmi chutili všetky možné torty (torta je niečo ako sendvič, no oveľa lepší, ako ho poznáme my) či typické mole.

Mexickou „fontánou“ jedla je štát na juhu krajiny, Oaxaca, kde mi chutilo najviac. Ide tiež o jednu z najbezpečnejších častí krajiny, kde poslal na dovolenku svoje deti aj Obama.

Nikdy nepi vodu z kohútika. Nerobia to ani domáci

Foto: Milan bez mapy

Kohútiková voda je v Mexiku absolútne tabu. Dokonca aj pre domácich. Keď budeš v Mexiku, balená voda bude tvoj pravidelný spoločník. Našťastie stojí veľmi málo a predávajú ju tiež v 6 litrových fľašiach, kde jedna stojí v prepočte zhruba 1,50 €. Áno, Mexiko je veľmi lacné.

Mexiko nie sú len pláže. Počasie ťa môže prekvapiť

Foto: Milan bez mapy

Keď som na svoj cestovateľský blog Bez Mapy napísal článok a porovnal pláže na ostrove Cozumel, vyzeralo to, že Mexiko je iba o plážiach. Chyba. Ostrov Cozumel má vraj jedny z najkrajších pláží a nachádza sa tu druhý najväčší korálový útes na svete. Prvý je v Austrálii. Čo je ale v strede krajiny? Hory.

Foto: Milan bez mapy

Mexico city, hlavné mesto Mexika, leží v nadmorskej výške až 2250 metrov nad morom, čo je len o trochu nižšie, ako Gerlachovský štít. Počasie v meste je celoročne veľmi svieže a v zime tu mrzne.

Ak spravíš to, čo ja – že sa z pobrežia presunieš do Mexico city, zamrzneš. Rozdiel v teplote môže byť aj 25 stupňov. Hlavné mesto má neoficiálne takmer 30 miliónov obyvateľov, čo je poznať najmä v metre. Pamätáš si to video na YouTube, kde palicou tlačili cestujúcich do metro vlaku, niekde v Číne? V Mexico city je to veľmi podobné.

Mexiko má nádherné hory a horské mestečká. Mojim najobľúbenejším je jednoznačne San Miguel de Allende, ktoré sa nachádza iba štyri hodiny autobusom severne od hlavného mesta.

S angličtinou si neškrtneš

Foto: Milan bez mapy

Čo ma prekvapilo najviac je, že s angličtinou som si v Mexiku veľmi nepomohol. Celý čas som si hovoril, že oukej, chodí sem veľa Američanov, musia tu hovoriť po anglicky. Nie.

Mal som jedno šťastie, v minulosti som sa učil po španielsky zhruba tri roky a veľa vecí sa mi vrátilo späť, čím dlhšie som cestoval po Latinskej Amerike. Keď pôjdeš do Mexika, nachystaj si aspoň základné frázy, ktoré sa ti naozaj zídu.

Foto: Milan bez mapy

Mexiko sa za jeden a pol mesiaca stalo jednou z mojich najobľúbenejších krajín na svete. Pripísal som ho na čestný zoznam k Austrálii a Juhoafrickej republike. Ak sa stotožníš s tým, že si budeš musieť dávať veľký pozor na vodu z kohútika a časté zmeny teplôt v krajine, zažiješ určite perfektnú dovolenku. Nevieš však kam ísť? Ak ideš do Mexika prvýkrát, určite navštív Tulum, Playa del Carmen, mesto Mérida a Chichen Itza.

Cestovateľský blog Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013, sa stal jedným z načítanejších slovenských blogov a zároveň mojim zamestnaním na plný úväzok.
0
Uložiť článok
Komentovať