foto: interez.sk

Ak sa chystáte do Paríža, rozhodne si pozrite týchto 11 tipov, na miesta, ktoré jednoducho musíte navštíviť.

Snom mnohých cestovateľov po Európe je hlavné mesto Francúzska – Paríž. Ten turistom ponúka mnohé krásy a jedinečnosti, ktoré vás presvedčia o tom, čo hovorí každý. Paríž jednoducho musíte vidieť. Prinášame vám tipy, čo v tejto francúzskej metropole rozhodne musíte zažiť, aby ste si mohli povedať, že ste si ho vychutnali plnými dúškami. Navyše, teraz si môžete letenky kúpiť za skvelé ceny a dostanete sa tam rýchlo a pohodlne, či už z Bratislavy alebo z Viedne. Takže baľte kufre, Paríž a jeho krásy vás volajú.

Eiffelova veža

Foto: Interez

Asi žiadny návštevník Paríža neobíde túto dominantu mesta. Eiffleova veža bola postavená Gustavom Eiffelom v roku 1889 na počesť storočného jubilea, ako symbol tzv. Svetovej čestnosti a hneď sa so svojimi 324 metrami stala symbolom mesta. Pravdou je, že mnohí starí Parížania túto stavbu spočiatku odsudzovali, no potom aj oni sami uznali, že právom patrí do Paríža. Dnes je táto vyše 10 tisíc ton vážiaca stavba najnavštevovanejšou atrakciou Paríža, ktorú ročne navštívi až 7 miliónov turistov.

Louvre

Foto: Interez

Najslávnejšie a najväčšie múzeum Paríža by ste pri návšteve tohto mesta určite nemali vynechať. Louvre neponúka iba slávnu Mona Lisu, na ktorú sa podľa mnohých, ani neoplatí ísť pozrieť. Veľké množstvo ľudí a pomerne malý obraz od Leonarda da Vinciho spôsobuje, že ľudí veľmi neočarí. Louvre však toho poskytuje oveľa oveľa viac. Obrazy od svetových autorov na každom kroku, monumentálne sochy naprieč celou históriou a civilizáciami, ako aj samotný pohľad do rôznych kultúr sveta. Louvre je zážitok aj sám o sebe. Krásny palác dal postaviť slávny Ľudovít XIV a kedysi to bol hlavný paláca kráľov. Dnes sa do neho vstupuje cez sklenenú pyramídu, čo síce môže pôsobiť zvláštne no je to veľmi zaujímavé prepojenie histórie so súčasnosťou.

Moulin Rouge, Montmartre a Sacré-Cœur

Foto: Interez

Mouling Rouge je azda najznámejší kabaret na celom svete. Svoju veľkú slávu zažíval už od začiatku 20. storočia a teší sa jej doteraz. Symbolom je typický červený mlyn, ktorý láka Parížanov a návštevníkov mesta, pozrieť si predstavenie napríklad šteklivého kankánu.

Foto: Pixabay

Mouling Rouge sa nachádza v umeleckej štvrti Montmartre. Stačí tak prejsť o čosi vyššie na kopec po slávnych schodoch a prídete na miesto, kde je to doslova posiate umelcami, zvyčajne maliarmi, ktorí okoloidúcim predstavujú svoje diela. V tejto štvrti začínali aj mnohí slávni francúzski umelci, za všetkých môžeme spomenúť napríklad Toulousa-Lautreca. Pri návšteve Montmartru by bol hriech nenavštíviť slávnu baziliku Sacré-Cœur, spred ktorej môžete zažiť fenomenálny výhľad na francúzsku metropolu.

La Défense

Foto: Pixabay

Paríž to nie je iba historické centrum a budovy opradené francúzskymi kráľmi. La Défense je najmodernejšia štvrť Paríža s modernými budovami a mrakodrapmi siahajúcimi do stoviek metrov. Navyše je takmer každá budova jedinečným moderným a architektonickým dielom. Celá štvrť je postavená na betónovej platni, pod ktorou sa nachádzajú garáže, obchody, či metro. Ak chcete navštíviť aj niečo iné ako historický Paríž, potom La Défense musíte vidieť.

Víťazný oblúk

Foto: Interez

Víťazných oblúkov je viacero, no tento v Paríži, pomenovaný Arc de Triomphe, je najznámejší a keď sa povie Víťazný oblúk, každý si spomenie práve na tento. 50 metrov vysoký oblúk dal vystavať Napoelon na znak svojej sily a víťazstiev vo vojnách, ktoré viedol. Na stenách oblúka sa nachádzajú výjavy z jeho úspešných bitiek. V strede oblúka sa nachádza hrob neznámeho vojaka s večným ohňom. Na Víťazný oblúk sa dá dostať po 222 schodoch, odkiaľ je možné si vychutnať výhľad na Paríž.

Versailles

Foto: Pixabay

Aj keď sa zámok Versailles nenachádza priamo v Paríži, turista, ktorý si to zamieri do hlavného mesta Francúzska, by si ho nemal vyškrtnúť zo svojho zoznamu. Slávny Versailles s nádherným nádvorím a záhradami názorne ukazuje, ako by malo honosné sídlo kráľov vyzerať. Versailles vznikol v čase vrcholu kráľovskej moci vo Francúzsku a stal sa symbolom monarchie. Až do Francúzskej revolúcie bol sídlom kráľovského dvora ako aj vlády. Návštevník tohto zámku by rozhodne nemal ostať len von ale vojsť aj dnu a obdivovať jeho krásu aj takto. Za všetku nádheru, ktorá sa tam ukrýva stačí zmieniť slávnu zrkadlovú sieň.

Notre-Damme

Foto: Interez

Katedrála Notre-Damme alebo aj Chrám Matky Božej v Paríži je gotický kostol, ktorý môžeme právom považovať za jeden zo symbolov Paríža. Výstavba začala už v 12. storočí, medzitým bol chrám samozrejme viackrát reštaurovaný. Chráma je známy aj z literatúry a to z diela Victora Huga Chráma Matky Božej v Paríži. Autor údajne dielo napísal preto, aby poukázal na potrebu rekonštrukcie tohto slávneho chrámu.

Centurm Georgea Pompidoua

Foto: Pixabay

Toto centrum moderného umenia postavené v rokoch 1971 až 1977 sa stalo okamžite miestom, kde sa mohli ľudia stretávať a spoznávať umenie. Centrum Pompidou sa nachádza v historickom centre a je to moderná budova s odvážnou architektúrou. Všetky rozvody, klimatizácia, či technické zariadenie budovy sa totiž nachádza vonku priamo na fasáde. Centrum sa rýchlo stalo obľúbenou budovou a svojej sláve sa teší dodnes. Vo vnútri si môžu návštevníci vychutnať poriadnu dávku moderného umenia, čo napríklad po návšteve Louvru, určite padne vhod.

Parížske mosty Pont Neuf a  Pont des Arts

Foto: Pixabay

Aj keď sa v Paríži nachádzajú mnohé krásne mosty, tieto dva vytŕčajú azda najviac. Pont Neuf, teda v preklade Nový most je navzdory svojmu názvu, najstarším dochovaným mostom Paríža a je zapísaný v zozname UNESCO. Jeho meno je odvodené od toho, že to bol prvý kamenný most v Paríži. Je z neho romantický výhľad na dominanty mesta a ak sa tak budete nachádzať so svojim partnerom či partnerkou o krásne chvíle budete mať postarané.

Rovnako neurobíte chybu ani vtedy, ak zamierite na most Pont des Arts, teda most umenia. Ten si v minulosti získal veľkú obľubu práve u zamilovaných párov, ktoré si naň chodili „zamknúť“ svoju lásku a kľúč potom hodili do Seiny. Most bol ale zámkami tak preťažený, až sa rozhodlo o tom, že budú z neho odstránené. To ale nič nemení na tom, že si na moste môžete svoju lásku zamknúť aspoň symbolicky.

Seina

Foto: Pixabay

Slávna rieka prechádzajúca Parížom uzatvára náš zoznam najznámejších atrakcií metropoly Francúzska. Všade, kam sa v Paríži pohnete, vás bude Seina neodmysliteľne sprevádzať. Ak si chcete Paríž vychutnať plnými dúškami, zamierte na jednu z mnohých výletných lodí a kochajte sa krásami Paríža zo Seiny. Rovnako tak ako cez deň, aj v nočná plavba má svoje veľké čaro.

Seinu si ale môžete užiť aj tak ako mnohí miestni. Zamierte na breh rieky, sadnite si tam, otvorte si napríklad výborné francúzske vínko a vychutnávajte krásy tohto mesta plnými dúškami. Sľubujeme, že tento okamih sa vám istotne vryje do pamäti.

Bonus: Farebné basketbalové ihrisko medzi domami

Foto: Interez

Na záver nášho prehľadu miest, ktoré by ste v Paríži nemali obísť, vám ponúkame aj jedno, ku ktorému sa síce nehrnú desaťtisíce turistov, no o to je unikátnejšie. Basketbalové ihrisko nemusí byť vždy jednotvárne. Kreatívne štúdio Ill-Studio a módna značka Pigalle vytvorili medzi domami v 9. obvode Paríža, jedinečné ihrisko Pigalle Duperré. To hýri pestrofarebnými farbami a nepravidelnými útvarmi na stenách okolitých budov. Zahrať si tu jeden či dva zápasy tak rozhodne stojí za to.

Paríž toho ponúka ale oveľa viac a je len na vás čo si vyberiete. V každom prípade sa do Paríža dostanete lacno, rýchlo a pohodlne vďaka týmto letenkám či už z Bratislavy alebo z Viedne. Tak na čo ešte čakáte?

Pozri aj: Spoznať Európu nebolo nikdy ľahšie. Toto je 19 najlacnejších európskych miest, kde za predĺžený víkend zaplatíš len takúto sumu

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )