foto: Milan bez Mapy, interez.sk

Ideš na Nový Zéland?

Priprav sa na to, že zistíš, koľko odtieňov zelenej vlastne na Zemi existuje. Mne sa táto krajina do pamäti zafixovala ako miesto plné gýčovo zelených lúk s množstvom oviec a kráv. Vedel si, že na Novom Zélande žije viac ako 30 miliónov oviec?

Článok pokračuje pod videom ↓

Nevidel si Pána Prsteňov? Nevadí, toto je Hobbiton

Vedel si, že až 40% návštevníkov, ktorí prídu do Hobbitonu, nikdy Pána Prsteňov alebo Hobbita nevideli? A ja samozrejme patrím k ním. Každopádne, musím povedať, že toto miesto ma okúzlilo. Hoci mnohí tvrdia, že ide o veľmi komerčnú zastávku, práve Pán Prsteňov preslávil Nový Zéland. Hobbitské mestečko The Shire stojí uprostred rodinnej farmy a dostať sa sem je možné iba autobusom, ktorý odchádza neďaleko mesta Matamata.

foto: Milan bez Mapy, interez.sk

Vodopády Huka Falls

Na rieke Waikato River sa nachádza niekoľko vodopádov, no Huka Falls sú neznámejšie a najväčšie. Vodopád je vysoký až jedenásť metrov. Za sekundu tu pretečie 220,000 litrov vody, čo by naplnilo jeden Olympijský bazén presne za 11 sekúnd. Na vrchu vodopádu sa nachádza set ôsmich mini vodopádov, ktoré padajú do hĺbky iba osem metrov.

Okolo vodopádov sa nachádza tiež niekoľko chodníkov s rôznymi vyhliadkovými plošinami. Novozélandčania sa sem chodia bicyklovať či piknikovať. Okrem pikniku však môžeš sadnúť na speed-boad a k vodopádu sa priblížiť na pár metrov. Ide o veľmi adrenalínový zážitok, ktorý môžem iba odporučiť. Huka Falls River Cruise dosahuje rýchlosť až 85 km/h – len pred tým nič nejedz.

foto: Milan bez Mapy, interez.sk
foto: Milan bez Mapy, interez.sk

Wai-O-Tapu Thermal Park

Wai-O-Tapu Thermal park je geotermálna oblasť, 27 kilometrov južne od mesta Rotoura. Práve tu nájdeš horúce pramene, typický sírový smrad a dramatické scenérie. Spomedzi mnohých, najznámejší je takzvaný Champagne Pool, ktorého názov je odvodený od veľkého množstva CO2, ktoré obsahuje. Podobá sa na pohár s bublinkujúcim šampanským. Hĺbka Champagne Pool je 65 metrov a nikto netuší, čo leží na jeho dne. Voda je tak horúca, že v kombinácii so sírou je nebezpečná.

foto: Milan bez Mapy, interez.sk

Na fotke vyššie vidíme takzvaný Water pond, kde sa síra na nič nehrá. Je jej tu také množstvo, že voda je číro žltá. V noci však nesvieti, čo som si pôvodne myslel.

Keď už budeš na severnom ostrove, nevynechaj ani Hell’s Gate, Waitomo Glowworms Caves, čo je jaskyňa plná svietiaceho hmyzu, Hot Water Beach s teplou vodou v piesku a celý Coromandel Peninsula.

TIP na ubytovanie: Keď navštíviš známe Hot Water Beach, kde sa sa môžeš v termálnej vode okúpať priamo na pláži, ubytuj sa v Hot Water Beach Top 10 Holiday Park, ktorý sa nachádza iba 700 metrov od pláže. Ide o štýlové ubytovanie v luxusných drevených chatrčiach, kde budeš mať pocit, že si opäť v škole v prírode.

foto: Milan bez Mapy, interez.sk
Cestovateľský blog Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013, sa stal jedným z načítanejších slovenských blogov a zároveň mojim zamestnaním na plný úväzok.

Viac článkov