foto: Gabriela Palai, Unsplash

Faerské ostrovy sa nachádzajú medzi Islandom, Nórskom a Škótskom.

Ich najbližším susedom sú severné ostrovy Vonkajších Hebríd. „Føroyar“ ich názov vo faerčine,  pravdepodobne znamená „Ovčie“ alebo „Vzdialené ostrovy“. Z 18 ostrovov, pripomínajúcich tvar hrotu obráteného špičkou k juhu, je neobývaný iba jeden, a to Lítla Dímun. Medzi najväčšie a najznámejšie ostrovy patria Streymoy, Eysturoy, Vágar, Suduroy, Sandoy, Bordoy, Vidoy, Kunoy, Kalsoy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Faerské ostrovy sú autonómnym regiónom patriacim pod Dánske kráľovstvo. Ich história začala okolo roku 700, osídlením írskymi mníchmi. V 8. – 9. storočí ich však získali Vikingovia a následne boli v roku 1035 pripojené k Nórsku. Po odtrhnutí Nórska z Dánsko-nórskej personálnej únie, sa stali v roku 1814 súčasťou Dánska. Od roku 1948 disponujú pomerne rozsiahlou vnútornou autonómiou, vlastným zákonodárnym zborom, vlajkou a pod.

Je pomerne veľa toho, čo by sa o Faerských ostrovoch mohlo ešte napísať.  Na každej krajine sú však najzaujímavejšie jej špecifiká. Fakty, ktoré pre nás nie sú bežné, či typické a ktoré sa svojou podstatou vymykajú klasickým popisným informáciám. Vybrali sme 15 zaujímavostí, ktoré vám priblížia Faerské ostrovy, tamojší život, a tiež ich obyvateľov tak trochu z inej strany.

Foto: Gabriela Palai

Infraštruktúra na ostrovoch je vo výbornom stave. Cesty sú dobré, popretínané množstvom tunelov. Celkovo sa ich na ostrovoch nachádza 18. Zaujímavosťou sú 2 podmorské tunely (v dĺžke cca 6km). Tretí tunel je v súčasnosti vo výstavbe. Jeho dokončenie je plánované na rok 2019. Tunel v dĺžke 11km bude spájať hlavné mesto na ostrove Streymoy s ostrovom Eysturoy a výrazne skráti obyvateľom cestu do hlavného mesta.

Štvrť Tinganes je domovom jedného z najstarších parlamentov na svete. V jednej z najkrajších častí Tórshavnu sídli aj v súčasnosti faerská vláda. Toto miesto, výrazné späté s politikou, využívali už samotní Vikingovia. Približne už od roku 900 tu každoročne organizovali letné stretnutia, na ktorých boli prerokúvané dôležité otázky. Vikingský parlament alebo tiež „ting“ tu zasadal nepretržite až do roku 1816. Štvrť Tinganes sa tým, spolu s Tynwald Hill na ostrove The Isle of Man a Þingvellirom na Islande, zaradila k domovom najstarších parlamentov na svete.

Až 97.4% faerských domácností je vybavených bezdrôtovým internetom.

Helikoptéry, prevádzkované domácimi Atlantic Airways, patria na ostrovoch k bežným spôsobom dopravy. Sú cenovo prístupné a zabezpečujú pravidelné spojenia s odľahlými a menej prístupnými miestami na ostrovoch. Keďže sú určené predovšetkým pre potreby domácich obyvateľov, nie je možné, kúpiť si spiatočný lístok v rovnaký deň!

Z dôvodu návratu obyvateľov na ostrovy a vysokého prirodzeného prírastku obyvateľstva (2,4), ktorý je jedným z najvyšších v Európe, sa Faerským ostrovom len nedávno podarilo prekročiť historický míľnik v počte ich obyvateľov. Populáciu tvorí v súčasnosti vyše 50-tisíc ľudí, čo sa však ani náhodou nechytá na celkový počet oviec, ktoré sa na ostrovoch nachádzajú. Na porovnanie, tých je tam približne 70-tisíc.

Žiadne miesto na Faerských ostrovoch nie je od mora vzdialené viac ako 5 kilometrov.

Foto: Gabriela Palai

Faerské ostrovy nie sú členom Európskej únie, aj napriek tomu, že Dánsko je súčasťou tohto zoskupenia. Okrem toho, protokol k zmluve o pristúpení Dánska k Európskym spoločenstvám stanovuje, že dánski štátni príslušníci s bydliskom na Faerských ostrovoch sa nepovažujú za dánskych štátnych príslušníkov v zmysle zmlúv. Preto Dáni žijúci na Faerských ostrovoch nie sú občanmi Európskej únie (hoci ostatní štátni príslušníci EÚ, ktorí tam žijú, nimi naďalej zostávajú).

Foto: Gabriela Palai

Typickým znakom faerských domov je trávnatá strecha, ktorá mala hlavnú úlohu, odolávať vrtochom tamojšieho počasia. O jej údržbu sa v minulosti starali výlučne ovce.

Foto: Gabriela Palai

Jedna z najbezpečnejších krajín na svete nemá väzenie. Kriminalita na ostrovoch je nízka. Svedčí o tom aj zvyk, nechávať na benzínovej pumpe osamotené naštartované autá. Prekvapiť vás môže aj odomknuté auto, ktoré si mimo pracovnej doby požičovne, sami vyzdvihnete na letiskovom parkovisku. Každopádne aj výnimky sa nájdu a v prípade, že niekto spácha zločin a je za neho odsúdený na viac ako rok a pol, smeruje do väzenia v Dánsku.

Konzumovanie alkoholu je na ostrovoch dovolené len od roku 1992. V bežných obchodoch ho však nekúpite. Podobne ako vo všetkých severských krajinách, slúžia na jeho predaj špecializované obchody s názvom: Rúsan. Celkovo je ich na ostrovoch len šesť. Pravdepodobne aj z tohto dôvodu uvidíte Faerčanov, prilietavajúcich späť do krajiny, vo veľkom nakupovať alkohol na letisku.

Foto: Gabriela Palai

Špecialitou je, že na Faerských ostrovoch sa nachádza aj michelinská reštaurácia s názvom Koks. Nie je však situovaná v hlavnom meste, ako by väčšina z nás predpokladala. Leží relatívne izolovaná, neďaleko dedinky Leynar, v blízkosti jazera Leynavatn. Ak budete mať chuť, zažiť kulinársky zážitok, pripravte si poriadne vreckové a rezervujte si miesto niekoľko týždňov dopredu. Tasting menu s vínom stojí presne 2500DKK, čo činí cca 340 eur.

Číslo na premiéra krajiny je verejné a dostupné, nájdete ho v telefónnom zozname.

Foto: Gabriela Palai

Zaujímavosťou je aj fakt, že krajina s 50-tisíc obyvateľmi má vlastnú futbalovú reprezentáciu, s ktorou mal skúsenosti aj slovenský tím. Vzájomné zápasy počas kvalifikácie skončili úspešnejšie pre našu krajinu. Gunnar Nielsen, brankár národného tímu, je jediným futbalistom pochádzajúcim z Faerských ostrovov, ktorému sa podarilo hrať v anglickej Premier League.

Základ hospodárstva Faerských ostrovov tvorí najmä rybolov. Produkty z rýb, zahŕňajúce taktiež lososy chované na farmách, tvoria viac ako 95% vývozu krajiny. Lososové farmy zaznamenali v poslednom období svoj rozmach a predstavujú podstatnú časť tamojšej ekonomiky. Faerská spoločnosť Bakkafrost je ôsmou najväčšou farmou na chov lososov na svete.

Palai Crew tvorí manželský pár, v súčasnosti žijúci v zahraničí, ktorý sa baví cestovaním, jeho dokumentovaním a uchovávaním si spomienok, zážitkov a dojmov zo svojich ciest.
Uložiť článok

Viac článkov