Foto: Paul Bica [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons, Gabriela Palai

Havajské ostrovy tvorí osem hlavných ostrovov.

Kauai, prezývaný aj „Garden island“, je najstarším z nich. Na malom území sa tu striedajú pohoria s údoliami, pralesy s kaňonmi, vodopády s vyprahnutými oblasťami. Milióny rokov vývoja umožnili vzniku naozaj rozmanitej prírody, ktorou sa Kauai tak odlišuje od ostatných ostrovov. Hustá zelená vegetácia tu výrazne kontrastuje so suchými, na červeno sfarbenými územiami, tak veľmi pripomínajúcimi národné parky inde v USA.

Článok pokračuje pod videom ↓
foto: Gabriela Palai

Už od prvého momentu budí Kauai dojem divoko pôsobiacej krajiny. Vnútrozemie ostrova je tvorené pohoriami s ťažko prístupnými oblasťami. Z tohto dôvodu býva až 55-tisíc obyvateľov ostrova (z celkových 71-tisíc), v okolí hlavnej cesty Kuhio Highway. Cesta lemujúca pobrežie nevedie okolo celého ostrova. Na západe ju predeľuje štátny park Nā Pali coast state park. Prírodný skvost, pripomínajúci skôr filmové kulisy, ako realitu. 26 kilometrov pobrežia začína plážou Keʻe Beach na severe a končí pri štátnom parku Polihale. Tvoria ho dych berúce útesy, podľa ktorých dostal park pomenovanie. Nā Pali totiž v preklade znamená  „vysoké útesy“.

Nā Pali coast state park

foto: Gabriela Palai

Štátny park Nā Pali vznikol ako potreba ochrániť územie údolia Kalalau. Vyše 1000 rokov žili na tomto mieste pestovatelia taroa, zeleniny, na Havaji nazývanej aj kalo. V dôsledku príchodu Európanov, chorôb a lákadiel mesta sa ich populácia postupne znižovala. V roku 1919 odišiel z tohto územia posledný z nich. V 60. rokoch však objavili údolie Kalalau noví obyvatelia, a to členovia hnutia hippies. Pokusy o ich vyhostenie viedli k vzniku Nā Pali coast state parku. Vstup na jeho územie je od tohto momentu kontrolovaný. Podľa niektorých zdrojov tam niekoľko hipisákov žije aj dnes. Pri troche šťastia ich môžete stretnúť, prechádzať sa nahých po pláži.

foto: Gabriela Palai

Dostupnosť

Nedotknutosť a stále prítomný divoký vzhľad si toto miesto zachováva aj vďaka tomu, že Nā Pali coast state park je relatívne ťažko dostupný. Do parku nevedia žiadna cesta. Národný park a jeho krásy je možné obdivovať len troma špecifickými spôsobmi. Po vlastných nohách, z mora alebo zo vzduchu. Každá z týchto možností je fyzicky, finančne, či časovo náročná. Výhodou ale je, že si mnohí turisti, s ohľadom na šetrenie peňazí alebo vlastných síl, nechajú tento výnimočný kút zeme uniknúť a vy si ho tak môžete užiť takmer sami. Takmer…

foto: Gabriela Palai

1. Po zemi

Skoro 18 km dlhá túra sa často objavuje v rebríčkoch najlepších turistických trás v USA i na svete. Kalalau trail je považovaný za jeden z najkrajších a zároveň najnáročnejších trekov v Pacifiku. Strmý, úzky, a často mokrý terén útesov ho k tomu priam predurčuje. Trasa, začínajúca pri Keʻe Beach a končiaca na Kalalau beach, zaberie fyzicky zdatným jedincom približne 2 dni.

foto: Gabriela Palai

Počet ľudí vstupujúcich do národného parku Nā Pali coast je z dôvodu jeho ochrany regulovaný. Túto úlohu spĺňa tzv. „Camping permit“ – povolenie k vstupu a pobytu v kempoch. Stojí 20 dolárov na osobu za noc. Počet ľudí v parku je limitovaný a záujem turistov v hlavnej sezóne veľký. Preto si jeho vybavenie neodkladajte. K prenocovaniu slúžia len dve, na to určené miesta, kemp Kalalau a Hanakoa. Kempovanie mimo týchto zón je zakázané. Celkovo môžu turisti stráviť v parku maximálne 5 nocí, v kempe Hanakoa je pobyt obmedzený len na jednu noc.

foto: Gabriela Palai

V celom parku sa nenachádza zdroj pitnej vody. Jedlo aj zásoby tekutín si preto musíte na túru zobrať sami. Cestu križuje niekoľko potokov, no pitie z nich sa bez predošlej filtrácie vody neodporúča. Je veľmi dôležité dbať na dobré poveternostné podmienky a neabsolvovať túru počas dažďa. Často sa totiž stáva, že z potôčikov sa po daždi stávajú rieky. Za podobnej situácie sa brodenie novovzniknutých riek neodporúča. Turistom, ktorí podcenili svoje sily, či situáciu, prichádzajú na pomoc vrtuľníky. Je dobre byť opatrný. Jeden podobný výjazd vás môže vyjsť na stovky dolárov.

foto: Gabriela Palai

Samotný trek má 3 časti, z ktorých prvú môžete absolvovať bez vyššie spomínaného kempingového povolenia. Na zvyšné dve si ho už musíte vybaviť, a to aj v prípade, že tam kempovať nebudete.

Keʻe Beach – Hanakapaiʻai beach: 6,5km (tam aj späť) trasa s prevýšením vedie cez malé údolia a potôčiky. Predstavuje dobrú mini „Na Pali skúsenosť“. Hike končí na pláži s bielym pieskom.

Hanakapaiʻai beach – Hanakapaiʻai falls: 13km trasa vedie úzkym údolím, povrch je často mokrý a klzký. Nebezpečenstvo predstavujú aj rýchle záplavy v prípade silného dažďa. Hanakapaiʻai beach – Kalalau beach: Približne v polovici cesty, v Hanakoa Valley, sa nachádza kemp, kde mnohí turisti trávia noc.

Plávanie na Kalalau a aj ostatných plážach je zakázané. O zradnosti oceánu v tejto oblasti svedčí aj každoročná vysoká štatistika utopení.

Kalalau trail je v súčasnosti, v dôsledku nedávnych povodní, zavretý. Termín jeho opätovného otvorenia je plánovaný na november toho roka.

2. Zo vzduchu

foto: Gabriela Palai

80% povrchu ostrova Kauai je neobývaných a ťažko dostupných. Let helikoptérou je preto jednou z najlepších možností, ako spoznať ostrov a aj pobrežie Nā Pali. Nie je to však lacná záležitosť. Cena závisí od spoločnosti, dĺžky letu a typu dopravného prostriedku. Približne hodinový let helikoptérou vás priemerne vyjde na 200-250 dolárov. Aj napriek cene, bol tento zážitok jedným z najlepších v mojom živote a jeho absolvovanie vrelo odporúčam.

foto: Gabriela Palai

Väčšina letov začína na miestnom letisku v Lihue. Trasu a trvanie letu si vopred zistite. Rezerváciu môžete urobiť online alebo priamo v pobočkách prepravných spoločností. Je potrebné vyplniť krátky dotazník a uviesť vašu váhu. Neoplatí sa klamať, vašu hmotnosť si veľmi diskrétnym spôsobom preveria aj v kancelárií tesne pred odletom. Nameraná hodnota sa ukáže len pracovníkovi spoločnosti. Váha cestujúcich daného letu určuje, kde bude ktorá osoba v helikoptére sedieť. Miesto si preto sami vybrať nemôžete.

Vybrať si však môžete typ dopravného prostriedku a čas, kedy chcete letieť. Možností je hneď niekoľko. Od malých lietadiel cez klasické helikoptéry, až po tzv. „off door“ vrtuľníky, teda vrtuľníky bez dverí. Lety s off door vrtuľníkmi neposkytujú všetky spoločnosti, preto s ich rezerváciou dlho neváhajte. Cena je trochu vyššia, no za výhľad a fotky bez odrazu to určite stojí.

3. Po mori

Tretiu možnosť, ako si užiť krásu Nā Pali, predstavuje more. K dispozícii sú rôzne typy výletov. Plavby na katamaránoch, raftoch, či na kajakoch. Najpohodlnejším riešením je prvá z menovaných možností. Katamarány a lode predstavujú isté pohodlie a servis. Zodiaky a kajaky sú skôr pre dobrodružnejšie a fyzicky zdatnejšie typy turistov.

foto: Gabriela Palai

Rafty alebo kajaky ponúkajú možnosť byť k Nā Pali o trochu bližšie. Často ide o objavovanie pobrežia, jeho zákutí, jaskýň a pláži. Jedným z podobných miest je napr. Milioli’i beach, ktorá je prístupná len po mori. Kajakári ju využívajú najmä k prenocovaniu. Počas leta (15.mája -7.septembra) je vylodenie sa na Nā Pali možné len s platným, vyššie spomenutým povolením (Camping permit).

foto: Gabriela Palai

Výlet na kajaku je pomerne náročná záležitosť. Nie je nutné byť kajakárskym expertom, no pre absolvovanie tohto 10 -12 hodinového výletu musíte byť jednoducho v dobrej fyzickej kondícii. Takmer 24km trasa, začínajúca na severnom pobreží (Hanalei, Anini), preverí vašu psychickú i fyzickú zdatnosť. Prítomnosť a rady inštruktorov sú nápomocné, no odpádlovať si to musíte jednoducho sami. Ak si však veríte, na obraz, do výšky 1200 m vystupujúcich útesov, nikdy nezabudnete.

Palai Crew tvorí manželský pár, v súčasnosti žijúci v zahraničí, ktorý sa baví cestovaním, jeho dokumentovaním a uchovávaním si spomienok, zážitkov a dojmov zo svojich ciest.
Uložiť článok

Viac článkov