foto: Gabriela Palai

Preneste sa do sveta Harryho Pottera.

Železničná trasa vedúca naprieč západným Škótskom je mnohými označovaná za jednu z najkrajších tratí na svete. Superlatívmi opisovaná trasa z Fort William do Mallaig si svoje postavenie v pomyselnom rebríčku určite zaslúži. Dôvodov je hneď niekoľko.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vlak vychádza z Fort William, z druhého najväčšieho mesta na škótskej vysočine, ktoré sa rozprestiera pod najvyšším vrchom Británie – Ben Nevisom (1345m). Pre lepší zážitok z jazdy si vyberte miesto na ľavej strane vlaku. Vychutnáte si tak fantastické scenérie hôr, lúk a jazier, ktoré cestou míňate.

foto: Gabriela Palai

Úvodným minútam jazdy dominuje dlhé jazero Eil. Po približne hodine cesty prechádza vlak slávnym a historicky dôležitým miestom Glenfinnan.  Na miestnej stanici, kde vlak na krátko zastaví, sa nachádza malé múzeum (West Highland Railway Museum). Mnohí cestujúci využívajú túto prestávku na jeho návštevu. Druhá časť cesty vedie okolo fotogenického jazera Eilt, dvoch zátok a oblasti Morar, ktorá je známa hlavne vďaka svojej pláži – White Sands of Morar. Vyše dvojhodinová jazda úchvatnou škótskou prírodou končí v malebnom rybárskom mestečku Mallaig, kde môžete vyskúšať jedny z najlepších Fish and chips v kraji.

foto: Gabriela Palai

Nie je to len krása škótskej krajiny, ktorá robí túto trať takou výnimočnou. K celkovému zážitku prispieva aj Jakobitský parný vlak – Jacobite Steam Train.  Ten na tejto trati preváža cestujúcich už niekoľko desiatok rokov. Pôvodne stratová trasa, primárne postavená na prepravu rýb do Londýna, bola v rámci zachovania spojenia s pobrežím dlhodobo dotovaná vládou. Všetko sa však zmenilo v okamihu, keď sa Jakobitský parný vlak a Glenfinnanský viadukt  stali súčasťou príbehu v súčasnosti najznámejšieho a najobľúbenejšieho čarodejníka na svete.

foto: Gabriela Palai

Hogwarts Express

Práve v tomto vlaku, sa v roku 2001 malý Harry Potter prvýkrát stretol s Ronaldom, Hermionou a ďalšími postavami, ktoré zohrali významnú úlohu v jeho živote. Hogwartským Expressom, v slovenskom preklade známym aj ako Rokfortský expres, putovali zo stanice King‘s Cross v Londýne do Rokfortskej čarodejníckej školy. Aj vy môžete zažiť toto dobrodružstvo na vlastnej koži. Jazda v Jakobitskom parnom vlaku vám umožní, stať sa na malú chvíľu súčasťou príbehu Harryho Pottera.

foto: Gabriela Palai

Reálne miesta, kde sa odohrávajú jednotlivé filmové scény, priťahujú množstvo fanúšikov. Filmové lokácie sa v súčasnosti stávajú turistickými atrakciami a prinášajú do oblasti nemalé finančné prostriedky. Natáčanie druhej a tretej časti Harryho príbehov, Harry Potter a tajomná komnata a Harry Potter a väzeň z Azkabanu prebiehalo v okolí miesta Glenfinnan, jazera Shiel a Eilt. Glenfinnanský viadukt, železničný most s dĺžkou 380 a výškou 31 metrov, preslávila najmä scéna s lietajúcim autom. Ron a Harry sa v nej snažia dostihnúť Hogwartský express,  ktorý, pre problémy na nástupišti, zmeškali.

Všetci naraz spozornejú, keď sa z diaľky ozve hlasné zatrúbenie. Je jasným signálom, že sa vlak blíži k viaduktu. Tento zážitok je hlavným bodom programu celej jazdy. Prejazd si preto musia všetci užiť. Vlak v tomto úseku výrazne spomalí. Cestujúci na ľavej strane vlaku a taktiež turisti, čakajúci pod viaduktom, si tak môžu vychutnať historickú parnú lokomotívu na pozadí nezabudnuteľnej škótskej krajiny. Táto časť cesty vlakom ponúka totiž jedny z najkrajších výhľadov. V diaľke je vidno jazero Shiel, v príbehoch o čarodejníkovi vystupujúce ako Rokfortské jazero. Na jeho úpätí sa týči Glenfinnanstký pamätník, pripomínajúci Jakobitské povstanie z 18 storočia.  

foto: Gabriela Palai

Jakobitský vlak premáva na trati Fort William – Mallaig iba počas sezóny. Tá trvá od apríla do októbra. Konkrétne časy a frekvencia jázd sa môžu v jednotlivých mesiacoch líšiť. V lete sa denne vypravujú dva vlaky, jeden doobeda, druhý v poobedňajších hodinách. Obojsmerný lístok v prvej triede stojí 59 libier, štandardný 35 libier. O lístky je veľký záujem, ich kúpu preto určite neodkladajte. Ak by ste to náhodou nestihli, nezúfajte. V tomto roku plánuje prevádzkovateľ, spoločnosť West Coast Railways, vypraviť aj špeciálne vianočné vlaky. Čo môže byť krajšie, ako zažiť rozprávkovú jazdu v čarovnej zimnej krajine.

Palai Crew tvorí manželský pár, v súčasnosti žijúci v zahraničí, ktorý sa baví cestovaním, jeho dokumentovaním a uchovávaním si spomienok, zážitkov a dojmov zo svojich ciest.
Uložiť článok

Viac článkov