Henrieta Balázsová / /
Na tieto sociálne zlozvyky si naozaj dajte pozor. Môžu totiž spôsobiť, že sa v spoločnosti stanete neobľúbenými.

Určite viete, že isté zlozvyky ľudí sú v spoločnosti neakceptovateľné. Je to napríklad prehnané chválenkárstvo, nedostatok sebakontroly, či rozprávanie s plnými ústami. Aby ste sa im mohli vyvarovať, prinášame vám zoznam desiatich, ktoré ľudí vytáčajú najviac.

Hlasné rozprávanie

Možno vás to prekvapí, ale jedným z najmenej akceptovaných zlozvykov je príliš hlasné rozprávanie. Ak teda nedokážete správne a primerane regulovať tón vášho hlasu, je vysoko pravdepodobné, že ľudia sa vám postupne začnú vyhýbať. Je to spôsobené predovšetkým tým, že človek vníma nielen obsah hovorenej reči, ale minimálne rovnako aj jej formu. Ak teda svoj hlas neustále zvyšujete, aj keď práve nehovoríte nič negatívne, ľudia vás môžu začať považovať za hulváta.

Zápach z úst

Zápach z úst je pri akejkoľvek konverzácii jednoducho neakceptovateľný. Nikdy preto nedovoľte, aby ste sa tejto chyby dopustili, na jej nápravu totiž už nemusíte dostať ďalšiu šancu. Vždy preto majte poruke žuvačku alebo ústny sprej a použite ich po každom jedle, či po káve.

deviantart.net

Pričasté hovorenie o sebe

Určite aj vy máte v okolí niekoho, koho každé veta začína slovkom „ja“. Takýto človek sa o vás pri stretnutí vôbec nezaujíma, resp. cítite, že jeho záujem je len predstieraný. Tento typ ľudí sa potrebuje neustále chváliť a dávať vám rady do života, o ktoré mnohokrát ani neprosíte. Niet divu, že takíto ľudia nemajú pravých priateľov a ostatní sa im vyslovene vyhýbajú.

Nedostatok sebakontroly

Ak sa za seba musíte po každom víkende hanbiť, je najvyšší čas priznať si, že niečo nie je v poriadku. Ak chcete na ľudí pôsobiť naozaj serióznym a dôveryhodným dojmom, je dôležité, aby ste sa podobnému „vyčíňaniu“ vyvarovali.

Nevhodné oblečenie

Ak si dáte sveter s 3D sobom na vianočnú návštevu babičky, je to v poriadku. Ak si ho však dáte na obchodné stretnutie s klientom, ktorý príde v obleku, až tak v poriadku to nie je. Vyvarujte sa módnym faux pas nielen v práci, ale aj na významných spoločenských udalostiach, ako sú napríklad svadby, plesy a pod. Chýry o nevhodnom a neprimeranom oblečení sa totiž šíria rýchlejšie než by ste si mysleli.

psych2go.net

Kladenie nevhodných otázok

Každému z nás sa už niekedy stalo, že nechtiac „prestrelil“ a spýtal sa niekoho otázku, za ktorú sa možno hanbí dodnes. Ak to však robíte pravidelne, je vysoko pravdepodobné, že ľudia vás mať príliš v obľube nebudú. Preto ak si nie ste úplne istí, či je nejaká otázka v danej situácii vhodná, radšej ju nepoložte. Niekedy je lepšie držať sa zlatého pravidla – hovoriť striebro, mlčať zlato.

Vyjadrenie názoru, na ktorý sa nikto nepýtal

Ak patríte k ľuďom, ktorí radi druhým poradia, možno to vôbec nemyslíte zle, no pravdou je, že nie každý o vaše rady stojí. Niekedy ľudia možno len chcú, aby  ste ich vypočuli – a to bez toho, aby ste ich situáciu súdili, vyhodnocovali a vraveli im, ako sa majú zachovať. Dôležité je vedieť rozlíšiť, kedy vás niekto žiada o radu, a kedy len o „rameno na vyplakanie“.

„Nespoločenské“ jedenie

Isto ste už sedeli za jedným stolom s niekým, kto sa pri jedení nesprával práve najvhodnejšie. Hlasné sŕkanie, mľaskanie, či vydávanie iných „zvukov“ je v spoločnosti absolútne neprípustné a ktokoľvek by sa mu mal určite vyvarovať.  Nemenej dôležité pravidlo, na ktoré by ste nemali zabúdať či už pri pracovnom obede, pri rande, či pri akejkoľvek oslave, je nehovoriť s plnými ústami. Pri týchto príležitostiach preto jedzte pomaly, po malých sústach a prispôsobte sa tomu, kedy niekto druhý práve hovorí.

Ktoré z nich ste doteraz robili aj vy?

Pozri aj: 6 DÔLEŽITÝCH PRAVIDIEL VZŤAHU, KTORÉ IGNORUJEME

psych.sk (Henrieta Balázsová), psych2go
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)