niks / /
Dokážeme robiť viac vecí naraz alebo je to výmysel? Prečo sú čísla na kreditných kartách rozdelené po štyroch? Máme všetko pod kontrolou vďaka našim to-do listom?

Napriek nespočetným výskumom v oblasti ľudského mozgu a psychiky sú niektoré veci stále zahalené akýmsi rúškom tajomstva, alebo ich berieme natoľko automaticky, že ich pozadie nám často uniká. A tak nasledovné riadky venujeme niektorým z nich.

Toto je 6 psychologických faktov, o ktorých ste doteraz nevedeli.

#1 Máte len obmedzené množstvo priateľov

Aj keď vďaka sociálnym sieťam dnes veľmi ľahko prepadneme pocitu, že máme veľa kamarátov, výskumy ukazujú niečo iné. Psychológovia a sociológovia sa zhodli na tom, že existuje maximálny počet ľudí, s ktorými môže človek udržiavať kvalitné úzke väzby. Tomuto počtu sa hovorí aj Dunbarovo číslo. Takže napriek tisíckam facebookových priateľov, v skutočnosti môžete viesť zmysluplnú komunikáciu len s 50-200 z nich.

pexels.com

#2 Dokážete si zapamätať nanajvýš 3-4 veci naraz

Štúdie ukázali, že mozog nemôže ukladať viac ako 3 – 4 informácie naraz a aby toho nebolo málo, aj to len na maximálne 30 sekúnd.  Ak si teda tieto informácie neustále neopakujeme, jednoducho ich náš mozog vypustí.

Ak vám napríklad človek poskytuje číslo cez telefón, avšak vy si ho v danom momente nemáte kam narýchlo zapísať, opakujte si to číslo dokola, aby ste ho uchovali aspoň vo vašej krátkodobej pamäti a mohli ste si ho pri najbližšej príležitosti zapísať.

Fakt, že sme schopní si zapamätať maximálne 4 informácie má pravdepodobne na svedomí aj to, že väčšina dôležitých informácii pozostáva zo 4 riadkov alebo 3-4 číslic. Či už ide o čísla kreditných kariet alebo aj odsekov. Skúste si teda do budúcna rozdeliť aj dôležité informácie na učenie do takýchto menších skupín a uvidíte, ako vám to pôjde.

#3 Ste šťastnejší, keď ste zaneprázdnení

Iste, práca, škola, sociálny život. Nestíhate ani spať a niekto vám tu tvrdí takéto opovážlivé veci. Ale skúste sa nad tým zamyslieť. Predstavte si, že ste práve prileteli z dovolenky. Vaše kroky teda smerujú po batožinu. Kým sa dostanete z bodu A do bodu B, trvá vám to aj zo 10 minút, avšak váš kufor ide akurát „okolo“, takže si ho môžete hneď vziať a ísť preč.

Naopak, ak sa nemusíte cestou staviť ani na toalete či po vodu v letiskovom stánku, zrazu si uvedomíte, že ste v hale s batožinou akosi priskoro. Váš kufor je v nedohľadne, vy musíte čakať ďalších niekoľko minút a vaše vydovolenkované ja sa vracia do starého nervózneho módu.

V oboch prípadoch vám celý proces nezabral viac ako 10 minút. Tak kde je problém ? Ide o to, že náš mozog nemá rád nečinnosť, aj keď naším jediným prianím je často vypnúť ho. Aj preto sa v druhom prípade budete cítiť viac netrpezliví. Okrem toho vás mozog za každú dokončenú úlohu nadopuje hormónom šťastia.

pexels.com

#4 30% času presnívate

Na zajtrajšiu skúšku musíte prečítať ešte 50 strán, najlepšie s úplným sústredením, ale  už na konci prvej strany prídete na to, že vaša myseľ sa už kúpe na niektorej z najkrajších pláží?

Podľa vedcov z Kalifornskej univerzity strávite každý deň 30% času snívaním. Niekedy (napríklad počas dlhých ciest) to vystúpi aj na 70%. Aj keď to občas možno prináša pocit neefektívnosti a niekedy preto naozaj skúšku neurobíte,  netreba zúfať. Podľa štúdii majú takíto ľudia tendenciu byť kreatívnejší a ľahšie sa popasujú s problémami či so stresom.

#5 Multitasking je mýtus

V skutočnosti môžeme vykonávať iba jednu kognitívnu činnosť v jednom momente. Môžete sa síce pokúsiť rozprávať a zároveň čítať audioknihu, avšak s najväčšou pravdepodobnosťou pozitívny výsledok bude mať len jedna z činností. Náš mozog sa totiž nevie zamerať na dve úlohy súčasne.

Samozrejme, výnimkou je, ak jedna z činností je čisto fyzická. Preto ak máte strach, že pre rozhovory v kaviarni vynecháte večerný beh, pokojne naň zavolajte aj priateľov a môžete si zdieľať informácie, pokiaľ vám bude kondička stačiť.

pixabay.com

#6 Väčšinu rozhodnutí robíte nevedome

Aj keď naše kabelky či batohy dopĺňajú štýlové notesy, v ktorých máme dopodrobna naplánovaný deň, týždeň a neraz aj celý život, v skutočnosti robíme 60-80 % našich každodenných rozhodnutí úplne podvedome.

Ako obranný mechanizmus proti úplnému vyčerpaniu si totiž mozog niektoré z úkonov odsunie do podvedomia. Áno, ide o tie automatické veci ako zamknutie bytu či vypnutie žehličky, ktoré nám prídu prirodzené a do notesa si ich nezapisujeme. To však so sebou prináša aj negatívnu stránku v podobe pochybností, ktoré sa nám pripomínajú najčastejšie v momente, keď konkrétne veci už nemáme ako zmeniť.

Pozri aj: Týchto 21 psychologických faktov máte pred očami každý deň, no doteraz ste si ich pravdepodobne neuvedomili

brightside
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)