Niekedy stačí len zmeniť náš slovník, a tým zmeníme celý náš svet.

Mnohí z nás sa celý život len obviňujú za to, čo urobili, prípadne neurobili. Neustále si opakujeme, že nie sme dostatočne dobrí, a to potom môže ovplyvniť naše sebavedomie a vlastné hodnoty. Pravdou je, že v každom z nás sa ukrýva tvrdý kritik. Keď sa mu podarí nás premôcť, môže byť veľmi ťažké znovu nájsť dôveru a motiváciu ísť si za svojimi snami a cieľmi. A aj práve preto by ste mali prestať používať tieto 4 slová a vytvoriť si tak lepší život. Pretože aj zmena nášho slovníka môže mať výrazný vplyv na naše myslenie a na náš život.

#1 „Prepáč“

Samozrejme, že nie je nič zlé na tom ospravedlniť sa, ak ste urobili chybu, alebo niekomu ublížili. Mnoho ľudí však má potrebu ospravedlniť sa úplne za všetko – to zahŕňa aj veci, za ktoré by sme sa ospravedlňovať nemuseli. Ak ste sa aj vy pristihli, že sa ospravedlňujete za všetko možné, určite by ste mali zbystriť pozornosť. Časté ospravedlňovanie môže byť len nedostatkom vášho sebavedomia.

Namiesto slova „prepáč“ skúste v niektorých situáciách použiť radšej iné slová, ako napríklad “prosím” alebo “ďakujem”. Napríklad namiesto “Prepáč, že si na mňa musel čakať”, skúste povedať “Ďakujem, že si tu počkal”. Aj takéto malé vylepšenia vám môžu postupne preprogramovať vašu myseľ a zmeniť spôsob, akým vnímate seba a svet okolo vás. Postupom času tak zistíte, že nie je vašou povinnosťou sa ospravedlňovať za všetko, čo robíte, alebo hovoríte.

pexels.com

#2 „Mal by som“

Ďalšie spojenie, ktoré musí ísť preč z našich slovníkov, je “mal by som”. Mal by som to urobiť. Mal by som jesť zdravšie. Nemal by som tam ísť. Keď takýmto spôsobom použijeme “mal by som”, okamžite odsudzujeme seba či ostatných. Kladieme na seba vysoké požiadavky a ak sa nám niečo, čo „by sme mali“ nepodarí, môže to viesť k sklamaniu a ovplyvniť tak naše sebavedomie.

Takže namiesto “mal by som” skúste uviesť to, čo budete robiť. Budem jesť zdravšie. Budem cvičiť. Budem sa viac sústrediť. Ak sa zbavíte tohto slova, zbavíte sa aj očakávaní, ktoré na seba kladiete a to vám umožní urobiť krok správnym smerom.

#3 „Pokúsim sa“

Tretie spojenie je “pokúsim sa”. Ak sa o niečo “iba pokúšate”, znamená to, že nie ste plne odhodlaní. Znamená to, že vo vás existuje časť, ktorá neverí, že ste schopní to urobiť. Ak o sebe pochybujete, nikdy nedosiahnete svoje ciele.

Ak v seba skutočne veríte, nie je dôvod, aby ste sa “iba pokúšali” niečo urobiť. Namiesto toho to urobte. Odstránenie tohto slova vám môže pomôcť posilniť a zvýšiť sebavedomie. Nesabotujte samých seba ešte skôr, než vôbec začnete.

pexels.com

#4 „Zlé“

Je veľmi zlé, že som tento týždeň necvičil. Je hrozné, že som zjedla ten koláč. Označenie toho, čo robíte za “zlé” okamžite znižuje vaše sebavedomie a sebaúctu. Taktiež to znamená, že na seba hádžete vinu a hanbu. Je veľmi dôležité, aby sme na seba boli láskaví a našli si sami k sebe cestu. Veď napríklad, jedno nezdravé jedlo z nás nerobí “zlého” človeka. Prestaňte sa obviňovať.

Pozri aj: 7 viet, ktoré inteligentní ľudia na verejnosti nikdy nevyslovia

forevercounscious
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy