Obyvatelia Škandinávie sú vraj tí najšťastnejší na svete. Je to aj kvôli tomu, že sa držia týchto 4 princípov.

Ťažko odhadnúť, ktorá krajina, či ktorý národ je ten najšťastnejší, kedže hodnoty každého človeka sú iné. Aj napriek tomu sa však rôzne štúdie a výskumy zaoberali práve touto otázkou a prišli na to, že práve obyvatelia Dánska, Nórska a Švédska sú tí najšťastnejší na svete. Prečo myslíte, že je tomu tak? Škandinávski ľudia údajne nasledujú istý „súbor pravidiel“, vďaka ktorým si každý deň užívajú život a vďaka ktorým sú šťastní. Toto sú teda ich štyri princípy, ktorými by sa určite mal inšpirovať každý z nás.

Skromnosť a úcta k druhým

V severských krajinách naozaj existuje zákon – zákon Jante, ktorý hovorí o správaní voči jednotlivcom. Obsahuje 10 zákonov (na spôsob 10 prikázaní), v ktorých je spísané, že jednotlivec nie je o nič lepší, múdrejší či dôležitejší, ako všetci ostatní ľudia, že jednotlivec sa nebude z iných smiať, či to, že jednotlivec nebude ostatných presviedčať, že je v niečom lepší než oni, pretože nie je. Skromnosť a úcta k ostatným sú totiž vysoko cenené. Okrem toho, tento zákon odrádza ostatných od arogantnosti a chvály.

pexels.com

Rovnováha medzi prácou a rodinou

Mnoho z nás sa stále naháňa za niečim v práci. Tým pádom nemáme čas na svojich blízkych a žijeme život plný stresu. Všetci obyvatelia Škandinávie však vedia, že venovať čas rodine je jednoducho dôležitejšie. Väčšina pracovísk v Dánsku zatvára presne o piatej večer. Navyše, dánski pracovníci nikdy nepracujú nadčasy. Vo Švédsku sa dokonca niektoré spoločnosti posunuli ešte o krok vpred a namiesto 8-hodinového zaviedli iba 6-hodinový pracovný čas, a to v snahe zvýšiť produktivitu a šťastie. Ľudia tak majú viac času na svoju rodinu, chodia spolu do parku, hrajú rôzne športy a navzájom sa navštevujú.

pexels.com

Rodinné stretnutia pri krbe

V Dánsku existuje jedno skvelé slovo, ktoré znamená vytvoriť útulnú atmosféru a užívať si dobré veci s priateľmi a príbuznými: „hygge“. Ako by také „hygge“ malo vyzerať? Napríklad sedieť pri ohni počas chladnej noci, mať na sebe príjemný teplý sveter, piť víno a jesť výborné potraviny. „Hygge“ je o solidarite, podpore a pozornosti od najbližších, teda vecí, ktoré nás napĺňajú šťastím.

pexels.com

Realistické očakávania

Ďalším princípom šťastia, ktorý by mal svet od škandinávskych krajín prevziať, sú reálne očakávania. Jedným z najdôležitejších tajomstiev pre šťastný život je totiž schopnosť formulovať realistické očakávania – ale zároveň neprestávať snívať a stanovovať si ambiciózne ciele. Taktiež, porovnávanie s ostatnými nám nepomôže žiť šťastnejšie, skôr naopak, prispieva k nášmu nešťastiu. Stačí len prestať porovnávať svoje úspechy s druhými a začať sa radovať z toho, čo máme.

pexels.com

Pozri aj: VĎAKA „ZLATÉMU PRAVIDLU 20-TICH MINÚT“ SA VÁM PODARÍ ZREALIZOVAŤ VŠETKY SVOJE SNY. V ČOM SPOČÍVA JEHO ČARO?

psych.sk (Alexandra Geletová), brightside
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy