Žiaden vzťah nie je jednoduchý a žiaden sa nezaobíde bez kompromisov.

Ide len o to, nakoľko toho druhého milujete, a koľko kompromisov ste pre vašu lásku ochotní urobiť. Ak si však myslíte, že ste urobili svoje maximum, no aj tak to nikam nevedie a uvažujete nad rozchodom, skúsená vzťahová terapeutka s 35-ročnými skúsenosťami, Linda Carrollová, tvrdí: “Aspoň na chvíľu sa zastavte a položte si tieto 4 otázky.”

Článok pokračuje pod videom ↓

O ktoré 4 otázky ide?

#1 “Venujem sa dostatočne sám/sama sebe?”

Pozor – nie svojmu partnerovi alebo vášmu vzťahu, ale sami sebe. Kedy ste si naposledy niekam vyrazili osamote, bez svojho partnera? Kedy ste si naposledy niečo kúpili, len tak, pre radosť? Venujete sa svojim záľubám? Venujete sa svojim priateľom?

Ak nie, prečo? Je to len preto, že všetko zanedbávate, alebo cítite, že prekážkou je váš partner? Odpovedajte úprimne a hlavne objektívne. Odpovede na tieto otázky vám môžu naozaj veľa napovedať.

pexels.com

#2 “Naozaj chcem túto osobu opustiť?”

Možno ste v záchvate zúrivosti chceli odísť už viackrát, no pod vplyvom emócií to nikdy neurobte. Sľúbte si, že ak tak raz spravíte, bude to s jasnou mysľou.

Priťahuje vás ešte váš partner? Viete si predstaviť, že od zajtra by ste mali byť bez neho? Viete si predstaviť, že o 5 či 10 rokov už nebudete pár?

Položte si tieto otázky a všímajte si, ako na vás vplývajú. Veľakrát vysvitne, že človek je len “znudený” svojím vzťahom a zatúžil iba po chvíľkovom rozptýlení, nie po definitívnom rozchode.

#3 “Dávam do svojho vzťahu všetko?”

Ono je to už raz tak – mnohí ľudia do toho dávajú minimum, no očakávajú naozaj veľa. Preto sa samých seba opýtajte, či pre váš vzťah naozaj robíte maximum.

Ak aj nie a zmenili by ste to, malo by to na váš vzťah ešte nejaký vplyv? Alebo máte skôr pocit, že všetko “riadi” váš partner a jednoducho potrebuje mať pocit, že toho dáva viac on?

Nech je to akokoľvek, neváhajte sa spolu o týchto veciach porozprávať. Čo nás privádza k štvrtému bodu…

pexels.com

#4 “Porozprávali sme sa už o našich problémoch?”

Ak nie, to, čo máte spraviť, je viac než jasné – urobte to. Ak tak nespravíte, problém sa bude len dusiť a dusiť, až naraz vybuchne – a verte tomu, že v ešte v oveľa väčšej intenzite, než je tá súčasná.

Ak ste sa o konverzáciu pokúsili, no neuspeli ste, nuž, aj toto je pre vás jedným zo signálov, ako sa zachovať a rozhodnúť. Kde predsa nie je záujem, tadiaľ už spoločná cesta nevedie.

Veľakrát by ste sa však čudovali, čo všetko dokázal jeden “obyčajný” rozhovor vyriešiť. Dajte mu preto šancu…

Pozri aj: Toto je 10 situácií, ktoré by ste vo vzťahu rozhodne nemali ignorovať

indy100
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov