Ak sa vám niekedy dostal do rúk bestseller „Štyri dohody“ od Dona Miguela Ruiza, túto filozofiu už určite poznáte.

Tento rok uplynie už 20 rokov odvtedy, čo svetoznámy autor Don Miguel Ruiz vydal svoju knihu „Štyri dohody“. Kniha sa však svetovým bestsellerom stala len pred niekoľkými rokmi a jej úspech neobišiel ani Slovensko. Ak ste túto knihu čítali, viete, čo je na nej také výnimočné. Pomocou 4 jednoduchých rád dáva človeku návod, ako žiť šťastný a plnohodnotný život. Nejde však o plytké a bezduché rady, ktoré si autor vymyslel, aby na nich profitoval. Ide o múdrosti starých Toltékov, ktoré však na svojej platnosti nestratili ani dnes. Na svete sú milióny ľudí, ktorí by vedeli potvrdiť, že ak uzavriete tieto 4 dohody sami so sebou, váš život sa môže rapídne zmeniť.

Dohoda č. 1: Nepreviňujte sa slovom

Podstatou prvej dohody je to, že v každom prípade a za každých okolností by ste mali byť bezúhonní vo svojom slove a vždy by ste mali hovoriť iba to, čo si myslíte. Slovo sa totiž môže stať veľmi nebezpečnou zbraňou, preto by vašou prioritou malo byť to, aby ste sa vyhýbali ako ohováraniu iných, tak aj podceňovaniu seba samého. Slovo by ste mali začať používať len v prospech pravdy a lásky.

Dohoda č. 2: Neberte si nič osobne

Po prečítaní prvej dohody vám možno napadla otázka: „Ako nemám povedať nič zlé na ľudí, ktorí sú negatívni, klamú alebo sú nepríjemní?“ Odpoveď na túto otázku poskytuje druhá dohoda, ktorá hovorí o tom, že nič z toho, čo iní ľudia robia alebo hovoria, nie je kvôli vám.

Ak sa k vám niekto správa neúctivo, snaží sa vás zosmiešniť alebo vás podvedie, je to len odrazom jeho vlastnej reality. Nie je to vaša chyba, je to len situácia, kedy daná osoba reflektuje svoje zlyhania a nedostatky do spôsobu, akým sa k vám správa. Ak to pochopíte, stanete sa imúnnym voči negatívnym názorom a neférovému konaniu iných. Nestanete sa tak obeťou zbytočného utrpenia, ktoré sprevádza mnohých ľudí.

pexels.com

Dohoda č. 3: Nevytvárajte si domnienky

Určite ste sa už niekedy stretli so situáciou, kedy vás trápilo niečo, čo sa vlastne vôbec nestalo. Netrápila a nesužovala vás daná situácia, trápili vás len domnienky, ktoré ste si sami vytvorili. Veľmi dôležité je preto nájsť odvahu klásť otázky a vyjadriť nimi to, čo naozaj chcete vedieť.

Ak budete s ostatnými komunikovať zrozumiteľne, vyhnete sa mnohým nedorozumeniam, smútku i mnohým drámam. Pýtajte sa, čo chcete vedieť a povedzte, čo povedať chcete. Nevytvárajte si domnienky, ktoré sa nezakladajú na pravde.

Dohoda č. 4: Vždy robte všetko najlepšie, ako viete

Povedali ste si už niekedy: „Keby som sa snažil/a viac, toto sa mi nemuselo stať…“ Najlepšie na tejto vete je to, že sa z nej až neuveriteľne dokážete poučiť. Princípom štvrtej dohody je totiž to, aby ste vždy robili všetko tak, ako najlepšie viete. Vyhnete sa tak sebaposudzovaniu, sebaľútosti a sebaznevažovania. Keď jednoducho spravíte všetko na 100%, niet dôvodu, pre ktorý by ste o sebe mali pochybovať.

Pozri aj: TÝCHTO 12 VECÍ SA STANE, AK SA NEZAMILUJETE DO „NIEKOHO“, ALE DO SVOJHO ŽIVOTA

powerofpositivity
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy