Aj keď slová niekedy nestačia a pár slov nevylieči duševnú chorobu, správne slová v správny moment môžu pomôcť krajšie prežiť deň, alebo sa rovno môžu stať stavebným kameňom na ceste k vyliečeniu sa.

Odvšadiaľ sa na nás valí mnoho rád a metód, ako sa zbaviť rôznych duševných ochorení, ktorých počet neustále rastie. Rozhovory o tom sú napriek tomu ťažké, nechávajú veľa priestoru na zlé chápanie, či chybné vyjadrenia zo strany toho, kto sa snaží pomôcť a niekedy slová jednoducho ani nestačia. A aj keď mnoho vecí bolo už veľakrát povedaných, keď tie slová padnú na úrodnú pôdu, dokážu robiť divy. Či už len trochu vylepšiť deň, dodať silu bojovať, alebo rovno pretransformovať to, ako osoba s duševným ochorením nahliada na svoj stav a zasadiť tak prvý stavebný kameň na ceste k vyliečeniu sa. Týchto 25 ľudí sa na jednom fóre o duševnom zdraví rozhodlo podeliť sa o momenty a rady, ktoré im úprimne pomohli v boji s ich duševnými chorobami.

1. Trpím úzkosťami a v jeden z tých výrazne horších dní som sa popri snahe bojovať s úzkostným záchvatom snažila dokončiť všetky povinnosti v domácnosti. Môj manžel sa mi snažil pomôcť, ale ja som to stále odmietala. Odrazu ma zastavil pri tom, ako som na pokraji šialenstva skladala ďalšiu várku bielizne a povedal mi: „Jednoducho mi dovoľ pomôcť ti.“ Neodoženie to tú úzkosť, to nie, ale pomohlo mi to zastaviť sa, a naučiť sa ako proste nechať veci tak a nesnažiť sa všetko kontrolovať.

2. „Na čo čakáš? Choď k odborníkovi. Neboj sa pýtať si pomoc, veď sa nemáš za čo hanbiť.  Vždy je šanca, že niekto vie, cez čo si prechádzaš a skutočne ti to pomôže pomenovať, preskúmať to a bojovať s tým.“

3. Mám depresiu a úzkosť (a zopár iných vážnych zdravotných problémov). Po najhoršom týždni za poslednú dobu mi môj lekár povedal: „Nájdite si niečo, čo vám prinesie radosť a ak to nedokážete nájsť, tak hľadajte tú radosť v niečom.“ Často sa k týmto slovám vraciam. Ozaj mi to pomohlo pozerať sa na tú lepšiu stránku.

4. Trpím úzkostnou poruchou a podarilo sa mi nájsť niekoho, s kým sme si veľmi podobní. Táto osoba mi povedala: „vždy buď sám sebou a ľudia, ktorým na tebe záleží, zostanú pri tebe.“

5. „Povedať niečo nahlas je veľmi ťažké a často to bolí, ale musíš to nejako dostať von. Daj to na papier.“

pixabay

6. Jeden priateľ mi povedal, že nezáleží na tom, či si nájdem prácu alebo nie, a že na mojom živote záleží už len ak dokážem prinášať úsmev okolo seba. Keď sa nad tým zamyslím, príde mi to potom jednoduchšie chápať svoj život ako niečo, čo má nejakú hodnotu.

7. Môj úžasný terapeut mi povedal, že sa mám zamerať na redukovanie škôd, nie bezchybnosť. Žila som v predpoklade, že sa odrazu všetko magicky na dobré obratí a on mi pomohol naučiť sa, že to začína malými krokmi, že presne tak to má byť, a že je to úplne v pohode.

8. Povedal mi: „Bol som na tom rovnako a viem, ako z toho von. Som tu, aby som ti to ukázal. Ver mi, že sa to zlepší, je veľká pravdepodobnosť, že to nikdy neodíde, ale zlepší sa to.“ A zlepšilo sa.

9. Mám úzkosť a depresie. Toto bude znieť ako vtip, ale moja najlepšia kamarátka mi poradila: „Keď ti je smutno, pozri si Simpsonovcov.“ A funguje to. Keď panikárim, pomôže mi to vypnúť si hlavu a často aj trocha sa zasmiať.

10. Chvíľu po tom, ako som sa dozvedel svoju diagnózu, mi vskutku na rovinu povedali: „Neexistuje možnosť, že sa vyliečiš. Túto chorobu si so sebou budeš niesť až do konca svojho života. Takže máš dve možnosti – buď sa budeš  ľutovať a zakrpatievať pod tou ťarchou, alebo budeš bojovať o svoj život, aby si na jeho konci mohol byť na seba hrdý.“

pexels.com

11. Moja depresia je produktom traumatického detstva. Keď som počula: „Nebola to vaša chyba“ od svojej psychologičky, veľmi mi to pomohlo a konečne som tomu uverila.

12. „Nemôžeš vždy veriť tomu, čo ti povie tvoj mozog.“

13. „To, ako sa cítiš, je úplne v pohode. Nemusíš sa snažiť zakryť to.“

14. „Správaj sa sám k sebe tak, ako by si sa správal k dobrému kamarátovi.“

15. „Osláv každé víťazstvo, aj to najmenšie. Neutápaj sa vo veciach, ktoré vnímaš ako prehry.“

16. Mám posttraumatickú stresovú poruchu a bipolárnu poruchu. Keď som bola na skupinovej terapii, poradca sa na nás pozrel a povedal : „Už je po tom, ten moment skončil. Už sa to znova nestane.“ Z nejakého dôvodu to vo mne dosť zarezonovalo.

17. Povedali mi toto: „Nie si zlomená a nepoužiteľná, si celistvá osobnosť. Problém je, že si len človek. Človek, ktorý žije, učí sa a rastie. Život, rast a učenie prichádzajú s mnohými prekážkami na ceste. Nezabudni, že toto je iba jedna z prekážok.“

18. „Aj ten najhorší deň v živote potrvá iba 24 hodín.“

19. „Keby si bola objednaná na dialýzu či chemoterapiu, určite by si tam prišla. Prečo teda chápeš psychoterapiu ako niečo nepovinné, aj keď je rovnako dôležitá?“

20. „Mala by si skúsiť ísť na terapiu“. Za to ďakujem. Dalo mi to odvahu začať s tým a teraz som už na ceste k vyliečeniu.

pixabay

21. „Tvoje boje sú tvojimi výhrami v prestrojení. “

22. „Nezabudni, že depresia klame. Never jej!“

23. „Vždy, keď to potrebuješ, požiadaj o pomoc. Na žiadaní o pomoc nie je vôbec nič zlé!“

24. „Ber život malými krokmi.“

25. „Nemôžeš všetkým dať všetko, čo máš. Musíš si niečo zo seba nechať aj pre seba.“

psych.sk (Mária S.), themighty
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy