Kniha vie byť v niektorých prípadoch oveľa lepším priateľom, než niektorí "živí" priatelia.

Kniha je najlepším priateľom človeka. Že nesúhlasíte? Niekedy sa stačí len pozrieť navôkol, na všetkých tých ľudí plných pokrytectva, faloše a pretvárky, ktorí sa tvária ako vaši „priatelia“ a hneď pochopíte, že predsa len tá kniha má niečo do seba. Prečo teda dokáže byť človeku niekedy oveľa lepším priateľom, než niektorí ľudia?

Tu je hneď pätnásť dôvodov.

#1 Kniha nesúdi, kniha rozumie

Kniha vás nikdy nebude súdiť. Nikdy vám nebude vyčítať, čo všetko zlé ste v živote urobili. Nikdy vás neobviní (že ste zjedli aj ten posledný koláčik, aj keď ste na diéte). Kniha jednoducho nesúdi, kniha rozumie.

#2 Kniha vám vždy poradí

Na rozdiel od všetkých tých, ktorí sa nazývajú „pravými priateľmi“, no nikdy vám nedokážu povedať nič zmysluplné, kniha vám vždy dá nejakú skvelú radu do života, ktorá vám môže pomôcť.

#3 Kniha tu bude vždy pre vás

Keď jej poviete, že ju potrebujete, nikdy sa vám neotočí chrbtom alebo neodíde z nočného stolíka. Je to kniha. Je tu jednoducho pre vás vždy, keď ju potrebujete. Čo sa o niektorých ľuďoch rozhodne povedať nedá.

#4 Kniha je skvelým pomocníkom

Áno, chápem, že kniha je pre nás všetkých knihomoľov skoro posvätná, ale keď potrebujete tvrdú podložku? Keď potrebujete rýchlo niečo podopriež? Videli ste už, že by sa kniha bránila?

unsplash.com

#5 Kniha vás nikdy nesklame

Môžete robiť čokoľvek, ale kniha vás nikdy nesklame. Nikdy neurobí nič, kvôli čomu sa budete cítiť mizerne. Nikdy vás nepoloží na kolená – teda okrem prípadu, keď sa po ňu musíte natiahnuť a namiesto toho, aby ste vstali, začnete robiť krkolomné pózy.

#6 Kniha nemá zbytočné hlúpe pripomienky

Kniha povie všetko viac-menej na rovinu. Nemá hlúpe pripomienky, ktoré by vás mohli vytočiť do vývrtky. Knihe záleží na vašom duševnom zdraví a nikdy neurobí nič, kvôli čomu by ste museli vybuchnúť.

#7 Kniha rozumie vašim potrebám a je skvelým rozptýlením

No čo je lepšie po dlhom a náročnom dni: čaj, deka a kniha v ruke alebo falošný „kamarát“, ktorý chce opäť riešiť drámu?

#8 Kniha vás nikdy neoberie o čas

Všetok čas, ktorý investujete do čítania knihy, sa vám napokon vráti. Či už v podobe nových poznatkov a vedomostí, alebo životných rád a skúseností. Čas strávený pri knihe nikdy nie je premárneným a strateným. Ale čas, ktorý strávime s nesprávnymi toxickými ľuďmi, to je pravý opak.

#9 Kniha vás nikdy nebude spochybňovať

Nikdy vám nebude klásť hlúpe otázky ohľadom vašich rozhodnutí. Nikdy nebude spochybňovať vás a celú vašu existenciu. Nikdy sa kvôli nej nebudete musieť trápiť.

#10 Kniha vám nediktuje, čo máte robiť

Spomínala som už, že kniha nesúdi, kniha rozumie? Ak áno, tak to je dobre. Pretože opäť sa potvrdzuje, že je to tak. Kniha vás nechá žiť život podľa seba, pretože koniec koncov, je to vás život a nikto nemá právo diktovať vám, čo máte robiť.

unsplash.com

#11 Kniha vás nikdy nebude ohovárať za vaším chrbtom

A prečo by aj? Čo by ostatným knihám v polici začala tvrdiť, že sa k nej správate úplne bezočivo, aj keď v skutočnosti na ňu „šaháte“ pomaly v rukavičkách? Nie nie, toto knihy nerobia. To jedine ľudia.

#12 Kniha vás nenúti robiť to, čo nechcete

Ak to raz nechcete, tak fajn. Nemusíte to robiť. Žiadne kniha sa vám nebude snažiť natĺcť do hlavy opak. Nebude sa vám snažiť natĺcť do hlavy, aký ste zbabelec, ak to neurobíte. Kniha vás rešpektuje. Snaží sa vás pochopiť.

#13 Kniha s vami nebude manipulovať

Nikdy sa nedostanete do situácie, že budete robiť všetko tak, ako ona píska. Že budete jej otrokom. Že si na vás bude vybíjať svoje komplexy. Prečo? Pretože je to kniha. Nie manipulátorská príšera prezývaná aj človek.

#14 Kniha vám neklame

Nikdy vám nebude klamať. A už vôbec nie rovno do očí. Kniha vždy hovorí pravdu a nič iné. Nemusíte si zisťovať aj iné informácie na všetky strany, pretože kniha si stojí za svojím slovom. To, čo povie, to jednoducho platí.

#15 Kniha je skvelým zdrojom inšpirácie

A nakoniec, ak by kniha bola človek, určite by bola skvelý človek. Bola by skvelým zdrojom inšpirácie a motivácie, ktoré potrebujete. Chápala by vás, bola by tu pre vás a nesnažila by sa o nič zlé. Jediná vec, ktorú by vás nútila robiť, alebo respektíve, ktorú vás núti robiť aj teraz, je byť lepším človekom.

unsplash.com

Pozri aj: Dnes je Svetový deň knihy. Oslávte ho s nami týmito 20-timi najkrajšími citátmi o nich

Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy