Foto: Unsplash.com

Na ľudí užívajúcich heroín či kokaín sa mnohokrát pozeráme cez prsty, a pritom si sami doprajeme za pohárik či dva dobrého alkoholu.

Poďme sa preto pozrieť na mýty o alkohole, ktorým sme doteraz verili.

Môžete rýchlo vytriezvieť, kedykoľvek budete potrebovať

Snáď každý pozná situácie, kedy by bolo najvhodnejšie čo najrýchlejšie vytriezvieť. V skutočnosti trvá približne 2 hodiny dospelému človeku, kým eliminuje účinky alkoholu jediného nápoja. Samozrejme to závisí aj od vašej váhy, avšak pravdou ostáva, že nič tento proces neurýchli. Ani studená sprcha, policajti nedočkavo klopajúci na vaše dvere či šálka kávy, ktorá môže mnohokrát narobiť ešte väčšie problémy.

Alkohol vám dáva energiu

Opak je pravdou. Alkohol má tlmiace účinky, a tak spomaľuje vašu schopnosť premýšľať, hovoriť a pohybovať sa. Skôr, ako si teda všimnete akékoľvek zmeny na vašej psychike, zhorší sa vaše vnímanie, koordinácia a zdravý úsudok.

Foto: pexels.com

Konzumácia mastného jedla pred pitím vám pomôže ostať triezvymi

Chcete sa ísť zabaviť do mesta, byť spoločenskí, ale priveľmi sa neopiť, tak si dáte poriadnu porciu jedla v mekáči s nádejou, že ostanete triezvi. Takto to ale nefunguje. Jedlo v žalúdku síce oneskoruje absorpciu alkoholu do krvného obehu, avšak ani to nezabraňuje jeho samotným účinkom. Po obrovskej porcii sendviču a hranoliek si tak môžete dať viac poldecákov, ale účinky pocítite o pár hodín neskôr rovnaké, ako bez jedla.

Po pár poldecákoch budete mať kvalitnejší spánok

Aj keď sa vám zdá, že rýchlejšie zaspíte, netrvá to dlho. Je to preto, že alkohol rozhádže čas, kedy je telo v hlbokom spánku, ale nie čas v spánku REM, čo je štádium spánku, v ktorom telo ani myseľ nie sú v pokoji. Z toho vyplýva, že človek síce rýchlo zaspí, no celú noc sa bude budiť.

Foto: pexels.com

Víno má menej cukru ako iné alkoholické nápoje

Mnoho ľudí si prísne sleduje svoj príjem cukru. Víno v tomto prípade nie je tou najšťastnejšou voľbou. Niektorí stále žijú v domnienke, že je to v rámci možností to najzdravšie, čo môžu svojmu telu dať. Tvrdý alkohol však vo svojej podstate neobsahuje žiadne cukry. Problém prichádza, keď alkohol začnete miešať so sladenými nápojmi alebo si objednávať kokteily od výmyslu sveta. Pri sledovaní príjmu cukrov do vášho tela preto urobíte najlepšie, pokiaľ si dáte vodku alebo gin so sódou a pár limetiek, ktoré pomôžu udržať množstvo sacharidov naozaj nízko.

Z miešania rôznych druhov alkoholu budete viac opití, ako z pitia jedného druhu

Aj vy ste už počuli o tom, že pokiaľ budete miešať viac druhov alkoholu, budete viac opití? Sklameme vás, ale nie je to tak. To, čo sa skutočne počíta, nie je typ alkoholu, ktorý vypijete, ale percentuálne množstvo alkoholu vo vašej krvi.

Myslíte si, že ste viac sexy

Okrem toho, že alkohol spomaľuje niektoré z vašich funkcií, tiež znižuje aj vašu výkonnosť. V opojení si mnohokrát o iných myslíte, že sú príťažlivejší, čo vám samým môže dodať značnú dávku sebavedomia. Môžete sa tak stať súčasťou niečoho, čo ste vopred neplánovali, vrátane nechráneného pohlavného styku, čo môže mať za následok tehotenstvo alebo sexuálne prenosné choroby. Už to tak sexy neznie, čo?

Foto: pexels.com

Alkohol zabíja mozgové bunky

Alkohol má na telo mnoho negatívnych dopadov. Zabíjanie mozgových buniek však nie je jedným z nich. Niekoľko štúdií za posledných pár rokov dokázalo, že alkohol mozgové bunky skutočne nezabíja, ale ovplyvňuje to, ako samotný mozog funguje. Mozgovú funkciu narúša u dospelých tým, že poškodzuje dendrity, ktorými prichádzajú signály do bunky. Tým sa narúša štruktúra zapojená do učenia a motorickej koordinácie. Znižuje to komunikáciu medzi neurónmi, mení ich štruktúru a spôsobuje určité poškodenie spojené s intoxikáciou. Príliš veľa alkoholu tak môže poškodiť funkciu mozgu (vrátane pamäti), nie preto, že by zabíjal celé bunky, ale preto, že neuróny dobre nekomunikujú.

Uložiť článok

Najnovšie články