pixabay

Všetci máme občas chvíľky, keď sa nám nič nechce a len tak blúdime myšlienkami. Možno nad tým, čo sme nedávno urobili či povedali, čo ešte máme na práci a na čo všetko nesmieme zabudnúť.

A ak sú medzi vami aj nejakí filozofi, zrejme občas hĺbate aj nad zmyslom života, nekonečnosťou vesmíru a ako sa hovorí, nad nesmrteľnosťou chrústa. V nasledujúcich riadkoch vám dáme 9 podnetných otázok na zamyslenie, ktoré potrápia vaše mozgové závity tým správnym spôsobom.

Je čas skutočný?

Čas je zábavná stará vec. To, ako rýchlo plynie môže byť ovplyvnené rôznymi faktormi, ako napríklad vekom, miestom, kde sa práve nachádzate a udalosťami, ktoré práve prežívate. Ale je čas reálnou entitou alebo je to len konštrukt vymyslený ľuďmi a spoločnosťou? A ak čas reálne neexistuje, dejú sa všetky veci súčasne? Lebo ak neexistuje čas, nemôže existovať ani minulosť, prítomnosť a ani budúcnosť. Myslíte, že aj zvieratá vnímajú plynutie času?

pixabay.com

Sme obmedzení svojim fyzickým telom, alebo ho môžeme presiahnuť?

Táto otázka je silno spätá s otázkou, čím vlastne sme? Sme súhrn buniek usporiadaných určitým obmedzeným spôsobom? Alebo sme niečo viac, ako len naše telo? Sme aj myšlienky, skutky? Zanechávame po sebe vo vesmíre nejaké stopy? Sme nejak prepojení so zvyškom sveta? Ak na nás niekto myslí, znamená to, že sme v ňom zanechali určitú stopu? A ak áno, znamená to, že sme prekročili limity svojho fyzického tela?

Vyzerá svet rovnako aj z pohľadu ostatných ľudí?

Inými slovami, existuje fixná realita, ktorú vnímame všetci rovnako, alebo je to, čo vidíme, odrazom toho, ako funguje naša myseľ? Je teda možné, že ľudia s extrémnymi a radikálnymi názormi len vidia svet iným spôsobom? Vidia inú realitu? Ako sa hovorí, krása je v oku toho, kto ju vníma. Je teda možné to isté povedať aj o realite?

pixabay.com

Sme to stále my, ak každý, kto na nás hľadí, nás vníma inak?

Keby sme mali možnosť švihnúť čarovným prútikom a zariadiť, aby nám každý jeden človek vnímal inak, stále by sme boli rovnakí? Boli by sme stále tou istou osobou? Inými slovami, sme hoci aj čiastočne tvorení tým, ako nás vníma zvyšok sveta?

Ak existuje nejaká vyššia sila (pre veriacich napríklad Boh), aké má vlastnosti?

Existencia niečoho vyššieho je základom mnohých náboženstiev. Je to však substancia, ktorú nie je možné vidieť. Môžeme takej existencii porozumieť? Existuje rovnakým spôsobom, ako existuje zvyšok vesmíru? Ak áno, z akej hmoty je, aké má vlastnosti a kde sa nachádza? A keď neexistuje priamo v našom vesmíre, ako ho poznáme, kde potom?

pixabay.com

Ak vyššia sila stvorila vesmír, prečo tak urobila?

Ak sa na minútku pozastavíme nad tým, že akási vyššia sila stvorila celý vesmír a všetko v ňom, musíme sa pýtať, prečo? Čo pre tú vyššiu silu vesmír vôbec znamená a prečo sa rozhodla, že je potrebné, aby niečo ako vesmír existovalo? Existuje okrem nášho ešte nejaký iný svet? Niečo ďalšie?

Existuje v našom fyzickom svete nekonečno?

Jedna z prvých vecí, ktorú sme sa v škole naučili, bolo počítanie. A ak začnete počítať 1,2,3,4… väčšinou nám nenapadne zamýšľať sa nad tým, či táto sekvencia čísel má niekde svoj koniec. V dospelosti však zrazu na nás nekonečno obráti svoju škaredšiu stránku a nechá nás trápiť sa s tým celý život. V matematike a niektorých iných odboroch síce nekonečno existuje, existuje však aj reálne? Napríklad, je vesmír naozaj fyzicky nekonečný? Jednoducho vždy len ďalej pokračuje a ak by sme cestovali vesmírom dostatočne dlho, narazili by sme niekde na svoju identickú verziu? Je hustota a singularita čiernych dier naozaj nekonečná, ako sa mnohí vedci domnievajú? Ak aj áno, čo to znamená? Musí obsahovať nekonečné množstvo hmoty?

pixabay.com

Presiahne ľudstvo niekedy svoje ego?

Vedomie samého seba sa postupne vyvíja v každej epoche a podobne by sa malo aj ego v zmysle, v akom ho definujú psychológovia. Otázkou je, či sa ego v ľudských mysliach bude vyvíjať ďalších tisíc rokov, alebo sa napokon vytratí? Ako by svet bez ega vyzeral? A naopak, ako by vyzeral, keby ego v ďalších generáciách ešte viac zosilnelo?

Prestala sa ľudská rasa vyvíjať?

Ako sa vyjadril Darwin, základom evolúcie je prirodzená selekcia. Avšak ľudstvo už prirodzenú selekciu nevníma, znamená to, že sa prestalo vyvíjať? Podľa lekárskych záznamov, čím ďalej, tým menej ľudí umiera na choroby a dožívame sa vyššieho veku. Keďže už viac nie je nutné, aby tí najslabší umierali a prežívali len tí najsilnejší, znamená to, že evolúcia ľudskej rasy dosiahla svoj vrchol? Zastavila sa evolúcia našich tiel preto, aby sa mohli ďalej rozvíjať naše mysle? Alebo bude evolúcia pokračovať cez technológie? Alebo bude pokračovať vo vývojovo zaostalejších krajinách, kde najslabší stále umierajú a prežijú len tí odolní?

Čo si myslíte vy? Dosiahli sme svoje maximum? A kde má svoje maximum vesmír? A my? Existuje množstvo ďalších zaujímavých otázok, na ktoré sa zrejme nikdy nedozvieme presné odpovede, avšak aj týchto 9 otázok iste poskytne kopec priestoru na zamýšľanie sa.

Pozri aj: Slová, ktoré používame každý deň, no iba málokto pozná ich skutočný význam

interez.sk (Petra Sušaninová) aconsciousrethink.com
Uložiť článok

Najnovšie články