Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot (so súhlasom autora) / zladiera.sk

Objavte s nami neznáme tmavé labyrinty pod zemským povrchom Slovenska a Moravského krasu.

Pod rúškom temnoty a tajomstva je skrytá ich prirodzená krása. Milióny rokov vznikajúce meandre pod zemským povrchom, jaskyne, do hĺbok ktorých sa približujeme každým klesavým krokom. Poznáme ich ako tmavé priestory vysvietené žltým svetlom, do ktorých sa vzpriamene ponárame po betónovom chodníku. V skutočnosti sú to priestory také tmavé, že si neuvidíte špičku vlastného nosa a niektoré pasáže zdoláte len plazením.

Ak patríte k bádateľom, ktorí radi za svojimi nálezmi lezú po kamenných stenách a plazia sa vlhkými útrobami tmou, aby dosiahli ešte väčšiu tmu, tieto jaskyne sú vysneným expedičným miestom.

Predstavujeme vám menej známe skvosty slovenského podzemia a pre Slovákov menej známe jaskyne Moravského krasu. Budete obklopení len stalagmitmi, stalaktitmi a tmou, ktorú na malý okamih rozptýli len svetlo z vašej čelovky. Počuť budete hlboké ticho, dunivé kvapky podzemnej vody a váš zrýchľujúci sa dych. Zrýchľovať sa bude každým krokom do tohto neznáma.

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot

Kľukatiaci lesný chodník od chaty Trangoška vás privedie po zelenej značke až ku vstupu Jaskyne mŕtvych netopierov. Nachádza sa v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier v Ďumbierskom vysokohorskom krase (1750 m.n.m). V útrobách zeme pod masívom Kozím Chrbtov je  množstvo chodieb v doposiaľ známych 14 poschodiach a dvoch paralelných vetvách. V siedmom poschodí sa nachádza najväčší podzemný priestor – Bystrický dóm.

Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot

Skalné chodníčky, lanové trapézové istenia, jaskyniarska kombinéza, prilba a čelovka, pevná obuv a veľká odvaha. Toto tú požiadavky na každého dobrodruha, ktorý sa tu odváži vstúpiť. Máte na výber rôzne varianty obtiažnosti. Od obtiažnosti, ktorú pri väčšej snahe zvládnu aj deti, cez náročnejšiu, kde potrebujete skúsenosti s pohybom vo vysokohorskom prostredí a kde musíte zdolať exponované pasáže vyžadujúce si lanové istenie, až po náročný jaskynný terén, ktorý je naozaj len pre tých najskúsenejších a najodvážnejších.

Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot

Expedície trás rozdelených podľa náročnosti sú spoplatnené rôznymi cenami – od 10€ až 40€. Viac informácii sa dozviete tu. Pred vstupom si však musíte dopredu dohodnúť termín vašej expedície.

Krásnohorská Jaskyňa

Krásnohorská jaskyňa, foto: slovensky-kras.eu

Ak chcete objavovať podzemné tiesňavy Krásnohorskej Jaskyne, svoju cestu začnete v areáli penziónu Jozefína v Krásnohorskej Dlhej Lúke, kde sa vystrojíte do jaskyniarskeho výstroju. Odtiaľ sa spolu s vodcami presuniete po cca 1 km dlhej cestičke k vchodu jaskyne.

Krásnohorská jaskyňa, foto: slovensky-kras.eu

Budete tu objavovať unikátne podzemné útroby, ktoré vás privedú ku gigantickému, 34 m vysokému stĺpu – Kvapľu rožniavských jaskyniarov, ktorý nikde inde v podmienkach mierneho podnebia nenájdete. Prekonáte podzemný potok tečúci pozdĺž celej hlavnej časti jaskyne, prevýšenia zdoláte pomocou pevných oceľových rebríkov a štverať sa budete po kamennom teréne jaskyne. Terén je zvládnuteľný aj pre menej skúsených bádateľov, aj pre tých najmenších.

Cena za vstup sa pohybuje od 8€ až 10€. Viac informácii o Krásnohorskej jaskyni sa dozviete tu.

Zlá diera

foto: zladiera.sk

Na východe, v Prešovskom kraji, sa nachádza tmavá jaskyňa, ktorá sa vám odkryje len pod svetlom vašej čelovky. Jej podzemné priestory vznikli v kryhe vápencov a dolomitov, ktorá zasahuje z pohoria Branisko do prevažne pieskovcového pohoria Bachureň. So sprievodcom, v jaskyniarskom výstroji môžete objavovať jej tajomstvá. Trasa, po ktorej sa budete pohybovať, nie je náročná a zvládnu ju aj najmenší dobrodruhovia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa KamNaVylety (@kamnavyletysk),

Jaskyňu nájdete cestou z Lipoviec smerom na Lačnovu, kde sa cca po 2 km nachádza parkovisko. Cena za tento objavný zážitok sa pohybuje od 3€ do 7€. Viac informácií o Zlej diere nájdete tu.

Malá Stanišovská jaskyňa

Malá Stanišovská jaskyňa, foto: stanisovska.sk

Liptov je malebný kraj a rovnako malebné sú jeho podzemné dutiny. V Národnom parku Nízke Tatry, v nadmorskej výške 761 m nájdete vchod do Malej Stanišovskej jaskyne, ktorý je situovaný na severozápadnom svahu Smrekovice. Vydáte sa po stopách tektonických puklín, pretváraných činnosťou vôd po dlhé tisícročia. Hoci na prebádanie tejto jaskyne nebudete potrebovať jaskyniarsku výstroj, bez čelovky tu nájdete len hustú tmu.

Malá Stanišovská jaskyňa, foto: stanisovska.sk

Cena vstupu sa pohybuje od 3,5€ do 6€. Viac informácií o Malej Stanišovskej jaskyni nájdete tu.

Jaskyne Moravského krasu

Menej známe pre Slovákov sú české jaskyne. Pozrite sa s nami do minulosti českej „země,“ konkrétne do Jaskýň Moravského krasu, nachádzajúcich sa neďaleko slovenských hraníc.

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně, foto: Jerzy Strzelecki [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Ocitnete sa uprostred spletitého systému podzemných puklín, priestranných chodieb a dómov, objavíte dychberúcu priepasť Macochu, budete sa plaviť na podzemných vodách rieky Punkvě až k najkrajšiemu jaskynnému Krasu – Pohádkovému (Masarykovu) dómu. Prehliadka vás prenesie priestorom Předního dómu, kde uvidíte najväčší jaskynný stalaktit – Strážce, pokračuje objavovaním mnohých chodieb, monumentálnych dómov, tajomných jazierok, dutín, jám a rýh.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🐼 Míša Růžičková (@rosemichel11),

Vstupný lístok do týchto Punkeních podzemných priestorov začína od 100kč (3,9€) až po 200kč (7,8€). Hoci pre Slovákov sú Punkevní jaskyne možno menej známe, v Čechách sú veľmi populárne, preto by ste si spraviť rezerváciu niekoľko dní dopredu. Viac informácií o Punkevních jaskyniach sa dozviete tu.

Kateřinská jeskyně

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Viktoria (@viky_dv),

Katarínska jaskyňa je súčasťou starej výtokovej jaskyne, o čom sa presvedčíte pri pohľade na nápadné stopy po prúdiacich vodách a ich eróznych činnostiach. Vstúpite do nej cez gotický portál, ktorý vás prenesie do Hlavního dómu, najväčšieho priestoru v Moravskom krase a zároveň najväčšieho, verejnosti prístupného, podzemného dómu v Českej republike. Dunivé priestory vynikajú výbornými akustickými vlastnosťami, môžete sa započúvať do jedného z hudobných koncertov, ktoré sa tu zriedka odohrávajú.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sim® (@simka.rta),

Z Hlavného dómu trasa pokračuje do tzv. Nové jeskyně, kde sa vám naskytne pohľad na farebne nasvietený útvar Čarodejnica a Bambusový lesík tvorený vzácnymi, niekoľko metrov vysokými stalagmity. Viac informácii o Kateřinská jeskyně sa dozviete tu.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně, foto: flickr.com

Sloupsko-šošůvské jeskyně patria do systému Amatérských jeskyní, čo je najdlhší jaskynný systém v České republike. Objavíte rozsiahly komplex dómov, chodieb a ohromujúcich podzemných priepastí vytvorených v dvoch poschodiach. Vstupný portál vás prenesie chodbou do jaskyne Nicové, odtiaľ sa dostanete do Eliščiny jeskyně, ktorej nádherná výzdoba vás uchváti. Akustika Eliščiny jeskyně je taktiež veľmi výborná, preto sa môže stať, že sa ocitnete na jednom z koncertov, ktoré sa tu zriedka odohrávajú. A možno si vypočujete aj Skladbu pre Elišku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kristýnka Daňková (@kikusdankova),

Cena za vstup stojí od 60kč (2,3€) za malý okruh až do 160kč (6,2€) za dlhý okruh. Viac informácií o Sloupsko-šošůvské jeskyně nájdete tu.

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek, foto: Doronenko [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Jaskyňa známa aj ako „Jeskynní bludiště Výpustek“, nájdete ju v strednej časti Moravského krasu na ľavej strane Křtinského údolí. Prechádzať budete labyrintom temných chodieb a dómov. Naskytne sa vám pohľad na spletitú sieť stalaktitov, stalagmitov, stalagnátov, mystických puklín a rýh. Ak chcete podrobnejšie prebádať tento temný labyrint chodieb a nechcete sa pri tom stratiť, máte možnosť odborného sprievodu so správou jaskyne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tim (@i83n),

Cena za vstup začína od 70kč (2,7€) až do 140kč (5,5€). Viac informácií o Jaskyni Výpustek sa dozviete tu.

Ak sa vydáte odkrývať skryté tajomstvá do tejto krasovej lokality, rozprestierajúcej sa neďaleko Brna, určite navštívte aj Dom prírody Moravského krasu. Ide o modernú expozíciu s interaktívnými informačnými panelmi, ktoré vás prevedie históriou a vývojom Moravského krasu.

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )