Kvíz jaskyne

Foto: Pixabay

Otestujte sa, či poznáte jaskyne Slovenska.

Na území našej krajiny máme viac ako 7000 jaskýň. Týmto počtom patrí Slovensko medzi štáty s najväčším počtom jaskýň v Európe. Každá z nich má svoje čaro a tajomnosť. Ako dobre ich ale poznáte? Otestujte sa. 

Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.

Existuje na Slovensku verejnosti sprístupnená jaskyňa v pôvodnom stave, bez minimálnych úprav?

Pixabay

Stanišovská jaskyňa, pri Liptovskom Jáne, je v pôvodnom stave, dokonca bez osvetlenia. Sprístupnená verejnosti je od roku 2010.

Nachádza sa na Orave nejaká sprístupnená jaskyňa?

Pixabay

Brestovská jaskyňa sa nachádza neďaleko obce Zuberec na severozápadnom úpätí Západných Tatier na území Tatranského národného parku. Do jaskyne na jeden vstup môže ísť maximálne 15 osôb, ktoré majú na hlave prilby a čelové svietidlá. Sprístupnená pre verejnosť je od roku 2016.

Bol rok 2016 najlepším na návštevnosť slovenských jaskýň (v meraní za posledných 10 rokov)?

Pixabay

Podľa štatistík, za posledných 10 rokov, bol práve rok 2017 najsilnejším na návštevnosť slovenských jaskýň.

Nájdeme na západnom Slovensku nejakú sprístupnenú jaskyňu?

Pixabay

Jedinou sprístupnenou jaskyňou v západnej časti našej krajiny je jaskyňa Driny. Nachádza sa v Malých Karpatách. Predstavuje sústavu užších puklinových chodieb s čarokrásnou kvapľovou výzdobou.

Máme jaskyňu ponúkajúcu bohatú aragonitovú výzdobu?

Pixabay

Ochtinská aragonitová jaskyňa je nielen slovenským, ale celosvetovým unikátom. Priestory jaskyne zdobia kryštály aragonitu. Na svete nájdeme už len dve podobné jaskyne – jednu v Mexiku a druhú v Agrentíne.

Sú jaskyne počas nedieľ pre verejnosť zatvorené?

Pixabay

Sprístupnené jaskyne sú otvorené celý týždeň okrem pondelkov. Pondelok je jediný deň v týždni, kedy sa do jaskýň nepozriete.

Máme u nás aj čisto podvodnú jaskyňu sprístupnenú s potápačským vybavením?

Pixabay

U nás takú jaskyňu nenájdeme. No jedinou jaskyňou na Slovensku, ktorá má sprístupnenú plavbu je Domica. Počas prehliadky môžete zažiť atraktívnu plavbu na loďkách po riečke Styx.

Ktorá jaskyňa na Slovensku má najväčší objem ľadu?

Pixabay

Ľadové kráľovstvo v Nízkych Tatrách patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Jej zaľadnenie už tisícročia pretrváva v nadmorskej výške iba 920 až 950 m. Jaskyňa bola zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Jedinou sprístupnenou jaskyňou vo Vysokých Tatrách je:

Pixabay

V Tatranskej Kotline nájdeme jaskyňu, ktorá bola objavená v roku 1881 a prvá časť bola otvorená pre verejnosť už v roku 1882. Patrí medzi prvé jaskyne v Európe, v ktorých sa zaviedlo elektrické svetlo.

Najväčší stalagmit na Slovensku je vysoký 32,6 metrov. V ktorej jaskyni ho nájdeme?

Pixabay

Krásnohorská jaskyňa, zapísaná v zozname UNESCO, sa dá navštíviť v sprievode skúsených vodcov v jaskyniarskom výstroji. Návšteva tohto podzemného skvostu prináša adrenalínové dobrodružstvo.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )