Foto: TASR/AP

Na záver roka je dobré pozrieť sa na chvíľu späť.

Rok 2019 je pomaly za nami a neostáva nám nič iné, ako ho začať bilancovať. Vo svete, ale aj na Slovensku sa udiali mnohé významné udalosti, ktoré boli v znamení úspechov, veľkých činov, no aj tragédií a smútku. Ako si na tieto momenty pamätáte? To dnes vyskúšame v kvíze. Opýtame sa vás na 12 udalostí z roku 2019, každá sa odohrala v inom mesiaci a vašou úlohou bude vyznačiť správnu odpoveď.  

Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.

Hneď začiatkom januára sa čínskej vesmírnej sonde Čchang-e 4 podaril veľký úspech. Aký?

TASR

3. januára 2019 čínska sonda Čchang-e 4 pristála na odvrátenej strane Mesiaca. Potvrdila to čínska štátna televízna stanica CCTV. Ide o prevrat v skúmaní vesmíru. Viac o tejto udalosti sa dozvete tu: Čínska sonda pristála na odvrátenej strane Mesiaca. Pozrite si prvé zábery, ktoré poslala

V strede februára sa Petre Vlhovej podarilo vyhrať obrovský slalom na majstrovstvách sveta, čo sa pred ňou nepodarilo žiadnemu slovenskému lyžiarovi. Kde sa majstrovstvá konali?

TASR - Martin Baumann

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová získala 14. februára 2019 na majstrovstvách sveta vo švédskom Åre zlatú medailu v obrovskom slalome. V súťaži triumfovala s náskokom 14 stotín pred Nemkou Viktoriou Rebensburgovou, bronzovú priečku obsadila Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,38). Viac o tomto úspechu nájdete tu: Petra Vlhová sa stala majsterkou sveta v obrovskom slalome!

Rok 2019 bol aj v znamení teroristických útokov. V marci zaútočil páchateľ na mešitu, pri ktorom prišlo o život 51 ľudí, ďalších 50 utrpelo zranenia. V ktorej krajine sa to udialo?

TASR/AP

V polovici marca otriasol nielen Novým Zélandom teroristický útok na mešitu v meste Christchurch. Páchateľ svoj plánovaný útok dokonca naživo vysielal na internete.

V apríli 2019 zachvátil ničivý požiar parížsku katedrálu Notre-Dame. Ktorý francúzsky spisovateľ túto katedrálu románom Chrám Matky Božej v Paríži preslávil po celom svete?

TASR/AP

15. apríla 2019 okolo 18.50 SLEČ katedrálu postihol ničivý požiar, pri ktorom sa o 19.20 parížskeho času zrútila stredná veža (sanktusník) a postupne zhorela strecha. V kostole bolo uložených mnoho vzácnych relikvií nevyčísliteľnej hodnoty, našťastie sa ich všetky podarilo zachrániť aj s hlavným oltárom Panny Márie, pôvodným organom – jedným z najznámejších a najväčších organov na svete s asi osemtisíc píšťalami, ktorý v tridsiatych rokoch 18. storočia zhotovil François Thierry. Zachránená bola aj Tŕňová koruna Ježiša Krista a iné. Príčiny požiaru zatiaľ nie sú známe. Z doterajšieho vyšetrovania ale vyplýva, že príčina požiaru súvisela s tým, že katedrála bola práve v stave rozsiahlej rekonštrukcie. Viac o Notre-Dame a požiari nájdete tu: Všetko, čo by ste mali teraz vedieť o Notre-Dame. Katedrála bola už raz takmer zničená, teraz ju zachraňujú miliardári

Máj bol v znamení Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2019, ktoré sa konali na Slovensku. Kto ich vyhral?

TASR - František Iván

V dňoch 10. – 26. mája sa skonali 83. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji na Slovensku a to v mestách Bratislava a Košice. Víťazom sa stalo Fínsko, ktoré porazilo Kanadu 3:1. Viac o MS v hokeji nájdete tu.

V júni 2019 prebehla inaugurácia novej prezidentky Slovenska - Zuzany Čaputovej. Koho v druhom kole porazila?

TASR/AP

Druhé kolo volieb sa konalo 30. marca 2019. Volebná účasť dosiahla 41,7 %, čo predstavuje 1 808 985 platných hlasov. Je to historicky najnižší počet voličov, ktorí sa dostavili k urnám v prezidentských voľbách. Víťazkou sa stala Zuzana Čaputová, ktorá získala 58,40 % (1 056 582 hlasov), jej protikandidát Maroš Šefčovič získal 41,59 % (752 403 hlasov).

Peter Sagan na Tour de France opäť vyhral bodovaciu súťaž a vytvoril rekord, keďže žiadny iný cyklista nezískal zelený dres toľkokrát ako práve Sagan. Koľkýkrát vyhral bodovaciu súťaž?

TASR/AP

Sagan na Tour de France 2019 vyhral bodovaciu súťaž už po siedmy raz, čím sa zapísal do histórie pretekov ako najúspešnejší jazdec bodovacej súťaže.

V auguste nám klimatológovia pripomenuli, ako veľmi sa otepľuje naša Zem. Grónsko v priebehu mesiaca predtým stratilo neuveriteľné množstvo ľadu. Koľko?

TASR/AP

Neuveriteľných 197 miliárd ton ľadu, ktorý sa premenil na vodu, zmizlo v priebehu júla 2019 z Grónska. A posledný deň, 31. júl bol najextrémnejší, kedy zmizlo 10 až 12 miliárd ton ľadu. Viac o tom si prečítate tu: Grónsko je v ohni. Za jeden mesiac sa roztopilo 197 miliárd ton ľadu, na viacerých miestach sú požiare

V septembri sa konal aj klimatický summit OSN v New Yorku, na ktorom vystúpila aj aktivistka Greta Thunberg. Aký pamätný výrok vtedy povedala?

TASR/AP

Greta na klimatickom summite okre iného povedala: "Vašimi planými rečami ste mi ukradli moje sny a moje detstvo." Viac o tom si prečítate v článku: Ukradli ste mi detstvo, obvinila Thunbergová svetových lídrov. Trump ju vysmial, Čaputová vyzýva na zmenu.

Začiatkom októbra Česko, Slovensko no aj mnohé iné krajiny otriasla správa o úmrtí Karla Gotta. Koľko rokov sa dožil?

TASR (Pavel Neubauer)

Vo veku 80 rokov zomrel v 1. októbra krátko pred polnocou český spevák Karel Gott v kruhu svojej rodiny. Najznámejší český spevák len v polovici septembra verejnosti oznámil, že trpí akútnou leukémiou. Ambulantne sa liečil v pražskej nemocnici. So zdravotnými problémami bojoval aj v roku 2006. Viac o tomto legendárnom spevákovi si môžete prečítať tu: Karel Gott: Túžil byť maliarom, stal sa elektrikárom. Nakoniec nahral 2600 pesničiek, zapísaný je aj v knihe rekordov

Jedna z najväčších nehôd Slovenska sa udiala v novembri 2019, keď sa autobus zrazil s nákladným autom. Na ceste medzi Nitrou a Zlatými Moravcami zahynulo až 12 ľudí vrátane piatich detí. Kde sa tragédia udiala?

TASR - František Iván

Tragédia na ceste prezývanej aj cesta smrti sa udiala 13. novembra pri Malante, ktorá sa nachádza v katastri Nitrianske Hrnčiarovce.

Aj december sa niesol v znamení tragédie a to výbuchu plynu v bytovke v Prešove. Zahynulo 7 ľudí, jedna osoba je nezvestná. Na akej ulici sa tragédia udiala?

TASR - František Iván

6. decembra 2019 o 12.12 hod. na Mukačevskej ulici 7 v Prešove vybuchol plyn na deviatom poschodí a následne začali horieť všetky štyri zostávajúce poschodia dvanásťposchodového domu. Schodisko domu sa pri výbuchu kompletne zrútilo a zničená bola taktiež strecha. Neskôr sa rozhodlo o demolácii celej bytovky. Výbuch sa podarilo aj zaznamenať na bezpečnostnú kameru: Takto vyzeral výbuch bytovky v Prešove. Zaznamenala ho bezpečnostná kamera neďalekej reštaurácie

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )