Greta Thunberg na klimatickom summite v New Yorku, foto: TASR/AP

Klimatický summit OSN v New Yorku veľké zmeny nepriniesol.

Po piatkových štrajkoch za budúcnosť klímy, ktoré sa konali vo viac ako 160 krajinách sveta sa včera v New Yorku konal klimatický summit OSN. K svetovým lídrom prehovorila aj mladá aktivistka Greta Thunberg, vystúpila aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Najväčší znečištovatelia planéty si ale v New Yorku nedali žiadny záväzok. 

Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok po skončení medzinárodného summitu venovaného boju proti klimatickým zmenám vyhlásil, že „situácia sa obracia“. Guterres oznámil, že 77 krajín (vrátane Slovenska) sa zaviazalo, že do roku 2050 dosiahne uhlíkovú neutralitu, hoci tieto krajiny spoločne vyprodukujú oveľa menej než polovicu celosvetových emisií oxidu uhličitého.

Ďalších 70 krajín prisľúbilo, že sa bude viac snažiť v boji proti klimatickým zmenám, 100 podnikateľských lídrov sa zaviazalo, že sa zapoja do zelenej ekonomiky a jedna tretina bankového sektora sa prihlásila k zeleným cieľom. Osobitný vyslanec OSN pre klimatický summit Luis Alfonso de Alba upozornil, že medzi 77 krajinami zaväzujúcimi sa k uhlíkovej neutralite do roku 2050 nie sú najväčší znečisťovatelia – Čína, Spojené štáty, India, Rusko a Japonsko.

Klimatický summit OSN v New Yorku, Foto: TASR/AP

Väčšina krajín, ktoré dali v pondelok uvedený sľub neprodukuje až toľko oxidu uhličitého a aj osobitný vyslanec de Alba pripustil, že celkové množstvo emisií 77 krajín je oveľa menšie než polovica celosvetových emisií skleníkových plynov.

„Máme dôvod nehovoriť o úspechu,“ uviedol de Alba na tlačovej konferencii po klimatickom summite OSN v New Yorku. „Ale uznávame, že je to dôležitý posun pre tieto krajiny, ktoré stoja v popredí a zaviazali sa k plneniu cieľa.“

„Zabudli sme platiť účty voči planéte“

Na klimatickom summite v New Yorku vystúpila s prejavom ako jediná zástupkyňa krajín Vyšehradskej štvorky slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Vo svojom prejave kritizovala popieranie klimatických zmien, vyzvala na zadefinovanie nových globálnych pravidiel a ich vymáhanie.

„Potrebná je rýchla a dôkladná zmena politiky, iný spôsob podnikania, výroby energie, dopravy, investícií, ochrany biodiverzity a narábania s prírodnými zdrojmi. Musíme zmeniť náš spôsob života,“ vyzvala slovenská prezidentka.

Zuzana Čaputová na klimatickom summite OSN v New Yorku, foto: TASR/AP

Účastníkov informovala, že Slovensko urobilo „politicky nemysliteľné“ rozhodnutie zatvoriť svoje uhoľné bane, z ktorého vyplýva potreba ekonomickej transformácie časti krajiny. Pripomenula, že Slovensko už v súčasnosti vyrába 80 percent energie nízkouhlíkovým spôsobom a zaviazalo sa dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Okrem toho plánuje znížiť objem emisií o 45 percent do roku 2030. Pôvodný plán počítal so 40-percentným znížením.

„Ľudstvo v súčasnosti žije v najlepších časoch v histórii, užíva si výhody pokroku, avšak zabudlo platiť svoje účty voči planéte. Dnešná generácia je prvou, ktorá už pociťuje dôsledky tohto bezohľadného konania,“ povedala Zuzana Čaputová pred svetovými lídrami v New Yorku.

Greta Thunberg: „Ukradli ste mi sny!“

Na klimatickom summite OSN k svetovým lídrom prehovorila aj mladá aktivistka Greta Thunberg, ktorá politikov kritizovala z nečinnosti a ignorácie vedcov, ktorí na klimatickú zmenu upozorňujú už desaťročia.

„Ako sa opovažujete? Ocitli sme sa na prahu masového vymierania a napriek tomu jediné, o čom dokážete hovoriť, sú peniaze. Ste pre nás sklamaním,“ vytkla politikom Thunbergová počas summitu. 

„Zrádzate nás, ale mladí ľudia si začínajú vašu zradu uvedomovať. Ak sa rozhodnete sklamať nás, nikdy vám to neodpustíme Svet sa prebúdza a zmena prichádza, či sa vám to páči alebo nie,“ kritizovala mladá švédska aktivistka nečinnosť svetových lídrov.

Napriek tomu, že prejav Grety Thunberg niekoľkokrát prerušil potlesk obecenstva, nestretla sa s uznaním u všetkých svetových lídrov. Americký prezident Donald Trump sa v pondelok neskoro večer na Twitteri vysmial 16-ročnej environmentálnej aktivistke, ktorá predtým na klimatickom summite pokarhala svetových lídrov, že nepodnikajú dostatočné kroky v boji proti klimatickej zmene a porušujú tak Dohovor o právach dieťaťa prijatý pred 30 rokmi.

„Pôsobí ako veľmi šťastné mladé dievča, ktoré sa teší na svetlú a krásnu budúcnosť. Je to také milé,“ napísal na Twitteri americký prezident, ktorý sa napriek avizovanej neúčasti nakoniec summitu na niekoľko minút zúčastnil.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )