Foto: INPE / Unsplash

Vedcom sa podarilo zachytiť zaujímavý blesk.

Brazílski vedci sa vďaka nedávnej búrke neďaleko mesta Sao Paolo dozvedeli niečo nové o bleskoch. Týka sa to bleskovodov, ktoré za istých okolností vôbec nemusia fungovať správne, píše iMeteo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Bleskový elektrický výboj, respektíve blesk, je silný prírodný elektrostatický výboj produkovaný počas búrky. Blesky sú sprevádzané emisiou svetla a najčastejšie sa objavujú medzi mrakmi. Odhaduje sa totiž, že len 20 % bleskov dôjde až na zemský povrch, pričom väčšina končí v oblakoch.

Foto: Brazílsky Národný inštitút

Vďaka štúdii, ktorá bola publikovaná v Geophysical Research Letters, sa bližšie zisťovalo, ako vyzerá proces posledných mikrosekúnd pred úderom výboja blesku. Tomuto javu sa venoval aj výskumný tím vedcov z Brazílskeho Národného inštitútu (INPE), ktorý použil extra citlivú kameru a zaznamenal až 40-tisíc záberov za sekundu.

Blesk zničil kus budovy

Počas búrky neďaleko centra mesta Sao Paolo dokázali vďaka špeciálnej kamere zachytiť blesky, ktoré smerovali na zem v rýchlosti 370 km/h. Hlavný autor štúdie, Marcelo Saba z INPE, vysvetľuje, že výsledky poukazujú na to, aký ničivý potenciál má blesk v prípade, že nie je správne nainštalovaný bleskozvod.

Foto: Brazílsky Národný inštitút

Saba ďalej vysvetľuje, že na fotke je dobre vidieť, ako dôležité je mať dobre nainštalovaný bleskozvod. V jednom prípade totiž nebol na budove dobre umiestnený, čo viedlo k poškodeniu stavby pri komíne. Náraz 30 000 A výboja spôsobil škody na obytnej budove. Ide o množstvo elektrickej energie, ktorá naraz spotrebuje 30 000 žiaroviek s výkonom 100 W, približuje iMeteo.

Tajomstvom fungovania bleskozvodov je, že môžu aktívne priťahovať blesky alebo „vytvárať“ vznik búrkových mrakov.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
Uložiť článok

Najnovšie články