Foto: Youtube/PETA

O tom, že slony patria do divokej prírody a nie do cirkusu nemusíme ani diskutovať.

V dnešnej dobe čoraz viac krajín zakazuje cirkusy, resp. používanie divokých zvierat v nich. Medzi nimi je aj Slovensko. Avšak pre desiatkami rokov to bolo ako u nás, tak aj vo svete, iné. Slony či iné divoké zvieratá, boli unášané zo svojho prirodzeného prostredia a umiestňované do cirkusov pre pobavenie divákov. No nie každé zviera bolo ochotné podriadiť sa tyranii. 

Unesená z domova

Jedným z takých zvierat bola aj slonica menom Tyke. Ako uvádza facebookova stránka Zvířecí odboj, Tyke bola v roku 1973 unesená z Mozambiku, ešte ako malé sloníča. Bola prevezená do USA, kde bola držaná v zlých podmienkach a nútená vystupovať v cirkuse. Za svoju neposlušnosť ju majitelia neustále bili, no statočné zviera sa nikdy nenechalo úplne podriadiť.

Ilustračná foto: Pixabay

Často majiteľom utekala, napádala svojich majiteľov a vzdorovala im. Nebola teda otázka či sa niekedy stane niečo zlé, ale kedy.

Osudný 20. august 1994

V tomto roku mala Tyke už 20 rokov a bola dospelou slonicou. 20. augusta mala vystupovať v cirkuse v Honolulu, hlavnom meste amerického ostrovného štátu Havaj. Ťažko povedať, čo tentoraz Tyke počas vystúpenia podnietilo k rebélii, avšak práve vtedy zaútočila na svojich krotiteľov, pričom jedného zranila smrteľne. V zúfalosti sa rozbehla cez divákov, s cieľom ujsť z tyranského cirkusu. To sa jej aj podarilo a vybehla do ulíc Honolulu.

Ilustračná foto: Pixabay

30 minút slobody

Tyke sa ocitla v rušnej časti mesta. Počas toho sa jej podarilo zraniť 13 ľudí, z nich takmer zabila ďalšieho krotiteľa, ktorý sa ju pokúsil zastaviť. Na ulici sa jej zúfalosť stále stupňovala. Demolovala autá a ničila či napádala každého, kto sa jej postavil do cesty. Boli preto povolaní policajti, aby ju zastavili.

Smutný koniec smutného príbehu

Na Tyke spustili uprostred bieleho dňa paľbu. Slonicu zasiahli až 87-krát. Zviera sa v dôsledku rozsiahlych strelných poranení zrútilo na zem. Bezmocne sa chobotom snažilo odrážať guľky, ktoré mali za cieľ ju usmrtiť. Celému tomuto krvavému divadlu sa prizerali stovky ľudí súcitiacich so zvieraťom, ktoré ľudská krutosť dohnala k zúfalému činu. V posledných minútach jej života už iba bezvládne ležala na ulici, pričom jej stekali po tvári slzy.

Tyken odkaz

Tyke sa stala symbolom utrpenia zvierat v neľudských cirkusoch a symbolom za práva zvierat. Na jej majiteľa bolo podaných viacero žalôb. Následná pitva krotiteľa, ktorého pri predstavení zabila, preukázala, že mal v čase smrti v krvi alkohol a kokaín. Ďalšie vyšetrovanie tiež preukázalo, že v minulosti bolo proti nemu vznesené obvinenie na týranie zvierat.

Tento incident následne inšpiroval úpravu legislatívy na Havaji v súvislosti so starostlivosťou o zvieratá v cirkusoch. Taktiež ukázal, v čo môže vyvrcholiť neľudské zaobchádzanie so zvieratami, ktoré za nič nemôžu a snažia sa len zúfalo obhájiť si svoju hrdosť a túžbu po slobode, ktorá im bola odobratá pre prízemné pobavenie ľudí.

Uložiť článok

Najnovšie články