Foto: Facebook (U Vážky)

Prehľad obchodov s nulovým odpadom v hlavnom meste.

Na celom Slovensku sa objavujú obchody, ktoré minimalizujú vplyv našich návykov nakupovania na životné prostredie. Ľudia nakupovali potraviny a výrobky bez plastového ochranného obalu dlhé stáročia,čo je azda najpresvedčivejší dôkaz toho, že by sme to mohli zvládnuť aj dnes. Vrátiť sa o niekoľko rokov dozadu by bola v tomto prípade najväčšia inovácia.

Obchodov s nulovým odpadom pribúda. Najväčší počet prevádzok nájdete v Bratislave a aby ste sa v nich vedeli pohodlne zorientovať, pripravili sme pre vás ich zoznam.

Bezobalové obchody

Bezobalovo
Miesto, kde nájdete všetko potrebné pre ekologickejší život. Potraviny, kozmetiku, ekodrogériu a eko radosti v koncepte so zero waste. Nájdete tu takmer všetky základné druhy potravín, ale aj sladkých pochutín ako čokoládu či sladkosti na váhu. Bez problémov si tu nakúpite rôzne značky kozmetiky a čistiacich prostriedkov pre domácnosť či práškov na pranie. Okrem toho obchod ponúka aj širokú paletu zero waste produktov – od drevených kefiek, ekologických fliaš, obalov až po voskované obrúsky.

 • Adresa: Blumentálska 25, Bratislava

U Dobrožrúta

Bol to prvý zero waste obchod v Bratislave a dnes má už dve prevádzky. Nájdete tu rôzne ekologické produkty pre život a domácnosť a potraviny. Môžete si tu kúpiť aj čerstvé vegánske a bezlepkové pečivo a koláče. Potraviny vám odvážia na váhe, no môžete si ich zabaliť do vlastnej nádoby. Nájdete tu aj kozmetiku, zubné kefky, odličovacie tampóny, lufu, vrecká na zeleninu zo starých záclon či čistiace prostriedky, ktoré si môžete načapovať.

 • Adresa: Predajňa v Novej Cvernovke, Račianska 78; Školská 2852/10, Bratislava

U Vážky

Je prvý samoobslužný zero waste obchod v Bratislave. Ponúka až 600 druhov tovaru a nájdete tu všetko, čo potrebujete pre bežnú domácnosť. Na výber ponúkajú potraviny ako: obilniny, strukoviny, semiačka, oriešky, raňajkové cereálie, sladkosti, korenie, semienka, sypané čaje, kávu, rôzne druhy olejov či syry. Produkty zero waste domácnosti, kozmetiku a drogériu, ktorú si môžete načapovať. Koncept U Vážky funguje ako supermarket – sám si odvážiš a nalepíš nálepku s čiarovým kódom. Rozdiel spočíva v tom, že prinesenú nádobu je potrebné odvážiť najskôr prázdnu a druhýkrát naplnenú.

 • Adresa: Rožňavská 1A (Fresh Market), Bratislava

Tri vyššie spomenuté absolútne zero waste obchody už čoskoro doplní aj štvrtý. Volať sa bude Do Pohára a nájsť ho budete môcť v bratislavskej Dúbravke.

Obchody, kde nakúpite aj bezobalovo

Okrem úplne bezobalových obchodov však pribúdajú aj také, ktoré okrem produktov balených v jednorázovom obale rozšírili svoj predaj aj o zero waste ponuku. Vo vlastnej nádobe si z nich môžete odniesť strukoviny, obilniny, čaje, kávu, semienka, oriešky či cestoviny alebo si v nich môžete načapovať čistiace prostriedky.

Fresh Market

Tržnica Fresh Market je miestom, kde nájdete chutné reštaurácie, kaviarne, bio obchodíky, miestnych farmárov a nebalené produkty či potraviny. Nájdete tu čapovanú drogériu, čistiace prostriedky, zero waste produkty ako odličovacie tampóny, zubné kefky, lufu, vrecká na potraviny, včeloobal a iné. Nájsť sa tu však dajú aj beozobalové potraviny a môžete si navážiť napríklad semienka, strukoviny, obilniny, sušené ovocie či bylinky.

 • Adresa: Rožňavská 1a, 831 04 Bratislava

Yeme

Yeme má v Bratislave už štyri prevádzky. Môžete si tu navážiť či načapovať pracie prášky, gély či rôzne čistiace prostriedky do kúpeľne, do kuchyne, do WC, na podlahy a zrkadlá. Bez obalu tu kúpite aj zeleninu a ovocie. Nájdete tu aj produkty pre bežnú domácnosť, drevené kefy, látkové vrecká, látkové tašky, obaly na desiatu, voskované obrúsky.

 • Adresa: Búdková 39, Tomášikova 46/A, Landererova 6-8, Námestie SNP 18

Slnečnica

Obchod ponúka iba časť svojho sortimentu zero waste. Všetky produkty tu nájdete  v bio kvalite a v samoobslužných samospádových zásobníkoch. Vo vlastných nádobách si môžete odniesť strukoviny, obilniny, oriešky a semiačka, mliečne výrobky či mlieko. Nájdete tu aj kozmetiku ako kefky a menštruačný kalíšok, ďalej čistiace prostriedky a produkty pre bežnú starostlivosť o domácnosť.

 • Adresa: Kvačalova 49 pri Duláku

BioBa

Obchod, ktorý ponúka všetko pre zdravý životný štýl. BIO potraviny, EKO drogéria, EKO príslušenstvo, EKO hračky. Zo zero waste produktov a potravín v ňom nájdete obilniny, strukoviny, orechy, semená, cukor, soľ, sušené ovocie, ovocné kože či cukríky.

 • Adresa: Tomášikova 5, Bratislava

Normálka

Je rodinná kaviareň, kde nájdete okrem kávy aj bezobalové potraviny – zatiaľ iba tie základné suché, no nechýba ani čapovaná drogéria.

 • Adresa: Kutlíkova 13, Bratislava

Pracie a čistiace prostriedky

Bioland

Ide o malý obchod s bio produktami, kde si viete navážiť alebo načapovať pracie prostriedky (2 druhy, jeden z mydlových orechov, druhy s vôňou levandule), aviváž, gél na riad alebo WC gél. Novinkou je, že na predajni na Bajkalskej ulici si môžte nabrať aj cestoviny a múky rôzneho druhu.

 • Adresa: Mýtna 4628/23, 811 07 Bratislava; Bajkalská 4 Bratislava

Vani

Obchod Vani má v Bratislave tri prevádzky, ktoré ponúkajú prírodnú bio kozmetiku – balenú aj nebalenú. Nájdete tu rôzne aviváže, kefy na čistenie, látkové vložky, starostlivosť o domácnosť, prací gél, prostriedky na umývanie riadu. Ďalej tu nájdete produkty pre bežnú domácnosť ako drevené kefy, látkové vrecká, látkové tašky, obaly na desiatu, voskované obrúsky.

 • Adresa: Námestie SNP 484/25, Námestie SNP 484/25, Jesenského 5 – 9

Laundromat

Verejná práčovňa s čapovanou drogériou od Ecoterra a čapovanou kozmetikou Biolu. Nájdete tu pracie prášky a gély, čistiace prostriedky, produkty na starostlivosť o domácnosť, ale aj kozmetiku – mydlo. Okrem toho, že si tu môžete kúpiť tieto pracie prášky a vyprať špinavé mydlo, v priestore Laundromat si môžete vychutnať kávu počas čakania na bielizeň. Hlavnou myšlienkou bolo, aby pranie nebola otrava a strata času.

 • Adresa: Ružová dolina 33, Bratislava

Ďalšie prevádzky, kde si môžete načapovať drogériu sú: Biologika, Bioraj, NaturFyt, Strom Života, Ave Party.

Farmárske potraviny

U Farmára

Ide o sieť malých obchodíkov, kde majú obyčajní ľudia možnosť predávať svoje produkty. Môžete tu dostať tvaroh, bryndzu či syry na váhu. V ponuke majú aj mäsové výrobky.

 • Adresa: Petržalka – Mlynarovičova trhovisko; Petržalka – Strečnianska 13; Rača – trh Rustaveliho-Detvianska; Dúbravka – Saratovska 9 – Saratov 2 vedla pošty 42

Náš DVOR

Náš DVOR sú predajne s tradičnými slovenskými výrobkami od malých a stredných tuzemských farmárov a výrobcov. Nájdete tu mäso, mäsové výrobky, gazdovskú hydinu, ryby, mlieko a mliečne výrobky, džemy a zaváraniny, ovocie, zeleninu či müsli.

 • Adresa: Vysoká 3, Bratislava

Káva

Zrnkovú alebo mletú kávu vám do vlastnej nádoby navážia vo väčšine pražiarní. V Bratislave si kávu bez obalu môžete kúpiť napríklad v prevádzke:

Dobrá káva

Výborná lokálna pražiareň kávy, kde máte možnosť kúpiť si zrnkovú kávu do vlastných obalov.

 • Adresa: Stará Prievozská 1349/2, Bratislava

Verticcio coffee & tea 

Špecializovaná predajňa a pražiareň, kde vám ponúknu kávu a čaj z celého sveta. Tiež príslušenstvo k ich príprave. Do vlastnej nádoby vám navážia 4 druhy kávy, na výber je aj bezkofeinová káva, mix arabica/robusta a 100% arabica.

 • Adresa: Radlinského 2773/27, Bratislava

Pivo, víno, prosecco

Víno a pivo do vlastnej fľaše vám načapujú takmer v každej vinotéke a pivovare alebo v podniku, kde sa čapuje pivo. Záleží už len na tom, aké pivo vám chutí viac.

Originálny koncept piva so sebou priniesli BEER STATTION, kde čapujú to najkvalitnejšie remeselné pivo od slovenských a českých sládkov. Čapujú špeciálnou protitlakovou technológiou do fliaš, ktorá zaručuje, že pivo si zachová kvalitu a vlastnosti. V Bratislave ich nájdete na piatich rôznych miestach – Tesco Zlate Piesky, OC Galéria – Tesco Lamač,  Polus City Center, Pán Sused (Petržalka), OD Saratov – (Dubravka).

Nájsť čapované prosecco môže byť o niečo náročnejšie ako nájsť čapované víno, ale nie je to nemožné. Pelimo čapuje prosecco aj víno do ich vlastnej sklenenej fľaše alebo do fľaše, ktorú si prinesiete. Prevádzku nájdete na adrese Krížna 24.

Obchody s nulovým odpadom sú kombináciou zdravého stravovania, zodpovedného životného štýlu a spoločenského záujmu. Cestoviny, strukoviny, obilniny, orechy, ovocie či zelenina nepútajú pozornosť zákazníka krikľavými obalmi, v týchto obchodoch pútajú svojou chuťou a kvalitou. Výhody získava zákazník aj planéta.

0
Uložiť článok
Komentovať