Unsplash

Tesla Model 3 alebo Volvo V90?

Moderné vozidlá propagujú technológiu rozpoznávania nebezpečenstva a predchádzania kolíziám, ktoré pomáhajú vodičovi s brzdením, ak mu niečo alebo niekto vstúpi do cesty. Na vrchol technologického impéria sa stavia Tesla, s ktorou však jeden YouTuber vykonal práve testy na inštiktívne brzdenie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tesla od začiatku výroby automobilov priniesla viaceré technologické vychytávky. Autopilot či teda systém na rozpoznanie nebezpečenstva sú perfektné asistenčné služby, no ako ďaleko však tieto technológie siahajú?

Foto: Tesla

Teraz už vieme, že sú účínné a funkčné v prípade, že vám zabránia naraziť do steny alebo iného auta. Ale zabránia vám zakaždým zraziť chodca, respektíve domáce zvieratá ako je stredne veľký pes alebo mačka?Aj tieto oblasti sa rozhodol otestovať YouTuber Carwow, ktorého rozbor priniesol portál IFL Science.

V teste sa stretla Tesla proti Volvu

Pozrite sa na video, ako Mat Watson jazdí po trati a rúti sa smerom k rôznym (neživým) prekážkam. Paradoxne, za figuríny si vybral napríklad kartónového Elona Muska v životnej veľkosti, vypchatého klokana či mačky.

V teste sa proti sebe postaví Tesla Model 3 a Volvo V90. Obidve autá sú vybavené automatickými núdzovými brzdovými systémami, ktoré sú údajne najlepšie vo svojej triede.

V Tesle pracuje núdzové brzdenie pomocou kamery nasmerovanej dopredu, ktorá analyzuje všetky prekážky, ktoré sa môžu dostať do vašej cesty, zatiaľ čo radarový systém nepretržite skenuje cestu pred vami a integrovaný algoritmus rozhoduje o tom, či je potrebné použiť brzdy.

S nečakanou prekážkou to bolo omnoho horšie

Od mája 2021 však Tesly v Severnej Amerike už nie sú vybavené radarom a prešli na „Tesla Vision“, ktorý na identifikáciu nebezpečenstiev používa iba kamery a neurónové siete.  Ako však môžete vidieť z videa, obe autá si počínali relatívne dobre. Tesla aj Volvo úspešne prešli bez nárazu do auta a vyhli sa aj zrážke so zakladateľom Tesly, Muskom.

Ilustračná foto: Unsplash

Potom však prišli nepravdepodobné prekážky. Prvý v rade bol plyšový klokan, keďže aj Tesla hovoril a upokojoval Austrálčanov,  že autá značky Tesla sa môžu vyhnúť aj týmto nečakaným problémom. Model 3 sa mu vyhýba, no Volvo sa o divokú zver nestará a preráža ju.

Čím ďalej, tým horšie

Keďže Volvo obstálo v tomto teste dosť zle, YouTuber pokračoval s ďalšími skúškami. Od momentu s klokanom to všetko išlo z kopca. Tesla aj Volvo bez ohľadu na nebezpečenstvo sploštia plyšové zviera veľkosti labradora a aj mačku.

Odpoveď testu je teda jednoznačná:  Ak sa budete spoliehať na to, že vaše nové moderné auto miesto vás zabráni zrážke s domácim miláčikom, ostanete sklamaní. Žiaľ, táto technológia tam ešte nie je.

Uložiť článok

Najnovšie články