Ilustračná snímka: Unsplash

Fajčenie neovplyvňuje iba nás, no negatívny efekt môže mať aj na našich potomkov.

Objav, o ktorom vedci tvrdia, že ide o jednu z „prvých demonštrácií transgenerančných účinkov vystavenia sa životnému prostrediu počas štyroch generácií“ naznačuje, že vystavenie predkov veciam, ako je tabakový dym, môže mať za následky, ktoré pretrvávajú v rodinách celé generácie. 

Ak sa tieto asociácie potvrdia aj v iných súboroch údajov, bude to jedna z prvých štúdií na ľuďoch s údajmi vhodnými na to, aby sme sa začali zaoberať týmito asociáciami a začali odhaľovať pôvod potenciálne dôležitých medzigeneračných vzťahov,“ hovorí vo vyhlásení epidemiologička Jean Goldingová z Bristolskej univerzity vo Veľkej Británii.

Potvrdené už v minulosti

V roku 2014 Goldingová s kolegami vyhodnotili údaje zo štúdie detí a rodičov, známej tiež ako „Štúdia detí 90. rokov“. Analýzou dotazníkov odhalili, že synovia, ktorých otcovia začali fajčiť pred dovŕšením 11 rokov, mali v dospievaní s väčšou pravdepodobnosťou vyšší index telesnej hmotnosti, známy tiež pod skratkou BMI.

Ilustračná snímka: Unsplash

Toto zistenie bolo vzácnym príkladom negenetického transgeneračného prenosu zdedeného potomkom, pričom tieto dôkazy boli testované na zvieracích modeloch.

Aj zo starých a prastarých rodičov

Najnovšie sa Goldingová ešte hlbšie pozrela do dát a zistila, že tento fenomén je pozorovaný nielen od otca k synovi, ale tiež od starého otca k vnučke a tiež od prastarého otca k jeho pravnučke, uvádza portál Science Alert.

Ukazuje sa nám, že ak starý otec z otcovej strany začal fajčiť pred pubertou, čiže pred 13. rokom života, jeho vnučky, avšak nie vnuci, mali nadmerné množstvo telesného tuku v dvoch meraných rokoch, a to v 17. a 24. roku,“ vysvetľujú vedci v štúdii publikovanej v časopise Scientific reports.

Ilustračná snímka: Unsplash

Štúdia ďalej zistila, že ak prastarí otcovia z matkinej strany začali fajčiť pred pubertou, ich pravnučky, avšak nie pravnuci mali nadmerný telesný tuk v 17. a 24. roku.

Vedci tiež tvrdia, že podobný účinok je možné pozorovať aj vtedy, keď medzigeneračné generácie nefajčia pravidelne, kým dovŕšia vek 13 rokov, čo dokazuje transgeneračný efekt v štyroch generáciách.

Treba ďalšie štúdie

Podľa Goldingovej tak jedným z dôvodov, prečo majú deti nadváhu, nemusí byť ich súčasná strava či cvičenie, ale životný štýl ich predkov. Tím však dodáva, že bude potrebné uskutočniť viac výskumov tohto fenoménu, aby sme pochopili, čo sa naozaj deje. Sami uznali, že ich analýza má viacero obmedzení vrátane toho, že im chýbalo veľké množstvo údajov, pokiaľ ide o informovanosť respondentov o detstve ich rodičov či starých rodičov.

Ilustračná snímka: Unsplash

Napriek tomu tvrdia, že štúdia poskytuje prvé dôkazy svojho druhu o transgeneračných účinkoch, hoci je momentálne nie úplne pochopené, ako k ním dochádza.

Môže totiž ísť aj o koreláciu a nie o efekt spôsobený vystavením tabakovému dymu. Je možné, že fajčiari v predpubertálnom veku môžu mať dedičnú predispozíciu k obezite, ktorá sa prejaví až o niekoľko generácií. Vedci však prízvukujú, že predtým, kým sa začnú vytvárať hypotézy o mechanizmoch, ktoré tento efekt spôsobujú, je potrebné nájsť potvrdenie tohto javu v iných štúdiách.

Uložiť článok

Najnovšie články