Foto: Pixabay/Pixabay

Aj napriek tomu, že čoraz viac ľudí si uvedomuje riziko cigariet, stále predstavujú pre spoločnosť značný problém.

Zdravie máme len jedno. A to je veľmi podstatná vec, ktorú si uvedomíme vo chvíli, kedy je v ohrození. Ľudia sú už raz takí, kým sa nepopálime, myslíme si, že sme nesmrteľní. Neuvedomujeme si toho však omnoho viac, ako len hodnotu nášho zdravia či iných vecí, ktoré často pokladáme za samozrejmosť.

A tým narážame na zlozvyky. A verte alebo nie, aj upratovanie môže byť jedným z nich. Ešte ťažšie sa však verí tomu, že by nás do hrobu mohla priviesť zlá nálada či solárium. Nevravíme, že sa teraz máte báť otvoriť aj vchodové dvere, no je dobré poznať riziká, ktoré sa spočiatku javia nevinne a bezpečne.

Samota

Unsplash

Človek je od prírody sociálny. Niekoľko výskumov dokázalo, že na miestach, kde sa ľudia najviac socializujú, sú najšťastnejší a dokonca aj žijú najdlhším životom. Samota je tak niečo, čo by sme skutočne nemali podceňovať. Pokiaľ sme dlhodobo osamelí, podľa psychologičky Julianne Holt-Lunstad sa vystavuje takému riziku, ako by sme vyfajčili 15 cigariet denne.

Sedenie

Unsplash

V digitálnej dobe má čoraz viac z nás sedavú robotu. Pokiaľ celý deň presedíte v kancelárii, cestou domov sedíte v aute a večer si sadnete k pivu alebo pred televízor, vášmu telu to rozhodne neprospieva. Absencia fyzickej aktivity môže dokonca viesť k vzniku rakoviny.

Bdenie

Unsplash

Jasné, že prebdieť celú noc znie lákavo. Obzvlášť u tínedžerov, ktorí sú stále vo vývine a spánok potrebujú. Taktiež ho však potrebujú ľudia iných vekových kategórii. Ak si nieste istí, koľko spánku by ste si mali dopriať pozrite si tento náš článok. Dostatočný oddych je kľúčový pri správnom fungovaní organizmu, našej nálady ako aj výkonnosti pri práci či hobby. Rozhodne by ste ho tak nemali zanedbávať. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie spánková deprivácia zvyšuje riziko infarktu a mozgových príhod.

Solárium

Unsplash

To, že solárium negatívne ovplyvňuje zdravie našej pokožky, je stará známa vec. Avšak fakt, že solárium môže byť skutočne nebezpečné, je často opomínaný. Podľa istej štúdie z roku 2014 je pravidelná návšteva niektorých typov solária, niekoľkonásobne rizikovejšia pre našu kožu, ako cigarety pre pľúca.

Životospráva

Unsplash

To, že by ste mali dostatočne veľa spávať, nefajčiť a pravidelne sa hýbať už viete. Mnoho ľudí však stále podceňuje stravovanie. Toto je však jeden asi najkľúčovejší faktor v prípade nášho zdravia. Ako strava samotná, tak aj jej pravidelnosť. Sladké potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov sú pre naše zdravie horšie, ako alkohol, cigarety či nechránený pohlavný styk.

zive.cz
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )