Foto: Profimedia

Písal sa rok 1992, keď sa vedci pustili do tej najzvláštnejšej štúdie v dejinách.

Nákladná loď bola práve na ceste z Číny do Ameriky. Loď sa však ocitla uprostred drsnej búrky, následkom čoho sa niekoľko kontajnerov z jej paluby prevrátilo do hlbín Tichého oceánu. Jeden z nich obsahoval viac ako 28 800 gumených kačičiek, s ktorými si kúpeľ užívajú nielen deti, ale občas aj dospelí.

Do Tichého oceána sa vysypalo viac ako 28-tisíc žltých gumených kačičiek

Ako informuje portál IFL Science, kontajner obsahoval hračky vyrobené spoločnosťou The First Years. Každé balenie obsahovalo kus kartónu, na ktorom bola žltá gumená kačička, červený bobor, zelená žaba a modrá korytnačka. Kolízia, ktorá sa odohrala 10. januára v roku 1992 zapríčinila, že sa kontajner otvoril a všetok jeho obsah sa vysypal do vôd Tichého oceánu. Slaná voda a oceánske prúdy spôsobili, že sa balenie rozpadlo a hračky sa začali na vode vznášať osobitne.

Foto: Profimedia

Keby vedci chceli gumené kačičky vysypať do mora zámerne za účelom výskumu, z etických príčin by tak nikdy urobiť nemohli, musia predsa brať ohľad na životné prostredie. V tomto prípade však využili náhodu a chopili sa príležitosti.

Oceánograf Curtis Ebbesmeyer požiadal ľudí, ktorí sa pohybovali na pláži, aby monitorovali pohyb kačičiek. Na tento účel sa zvyčajne využívajú špeciálne fľaše, do vody ich však možno vypustiť nanajvýš 1000. Mnoho z nich sa po chvíli stratí a vedci ich už viac nevidia. Avšak 28 800 kačičiek predstavuje omnoho väčšiu vzorku, čo odborníkom skúmanie oceánskych prúdov značne uľahčilo.

Foto: Profimedia

Dnes ich nahradili bóje s GPS navigáciou

Kačičky, ktoré dostali pomenovanie Friendly Floatees (v preklade Priateľskí plavci), sa koncom roka 1992 dostali na pobrežie Aljašky, preplávali teda približne 3 200 kilometrov. Ebbesmeyer vytvoril počítačový model s názvom OSCAR a pohyb každej jednej kačičky do neho starostlivo zaznamenával. Vďaka tomu úspešne predpovedal napríklad to, že o niekoľko rokov neskôr kačičky úspešne dorazia až k Washingtonu. Niektoré sa doplavili do Japonska, iné sa vrátili k pobrežiu Aljašky a časť z nich dokonca zamrzla v arktickom ľade.

Foto: Profimedia

Oceánograf predpokladal, že potrvá niekoľko rokov, kým sa kačičky v ľade dostanú do oblasti Grónskeho mora, kde sa ľady okolo nich opäť roztopia. Do roku 2007 vyzerali kačičky už celkom biedne, farba z nich celkom vybledla. Napriek tomu ich však stále bolo možné identifikovať a časť z nich more vyplavilo na britskom pobreží. Je veľmi pravdepodobné, že množstvo kačičiek sa zachytilo v ostrovoch odpadkov, ktoré sa v oceánoch vznášajú. Ďalšie zas vyplavilo na miestach, kde nie sú ľudia, ktorí by o tom mohli informovať.

Obľúbené hračky medzičasom v oceánoch nahradili špeciálne bóje s GPS navigáciou. Aj vďaka tomu môžu dnes odborníci sledovať napríklad to, kam sa dostanú odpadky vyhodené do morí a oceánov. Isté však je, že ešte aj dnes nájdete vo vlnách zopár zatúlaných kačičiek.

Uložiť článok

Najnovšie články