Foto: Profimedia

Island s pandémiou koronavírusu bojuje inak ako ostatné krajiny a vypláca sa mu to.

Boj proti vírusu na Islande sa vypláca. Krajina intenzívne nasadila vedecké odporúčania na reakciu pandémie COVID-19, navyše ich doplnila rozsiahlym skríningom a hĺbkovým trasovaním nakazených.

Článok pokračuje pod videom ↓

Náhodné testy zdravých ľudí

V čase písania článku mal Island podľa vládnej stránky 5970 pozitívnych prípadov, vrátane 53 hospitalizácií a 29 úmrtí. Ich prístup k ochoreniu je však obdivuhodný, uvádza IFL Science. S odvolaním sa na agentúru AFP uvádzajú, že vedci v krajine vykonávali genetickú sekvenciu každej pozitívnej osoby vďaka islandskej biotechnologickej spoločnosti deCODE.

Od samotného prepuknutia pandémie tiež Island bojuje proti asymptomatickému šíreniu nákazy a pozýva zdanlivo zdravých ľudí na testy. Aj preto vykonali už viac ako 250-tisíc testov, čo predstavuje viac ako polovicu obyvateľov ostrova. Samozrejme, testuje sa presnými PCR testami.

Ilustračná foto: TASR/AP

Zbieranie informácií a pátranie

Krajina zbiera tiež množstvo údajov, aby vedela chorobu držať pod kontrolou. Keď prišlo v septembri 2020 k výraznému nárastu počtu nakazených, orgánom sa podarilo vypátrať ohnisko nákazy spätne do miestnej írskej krčmy v hlavnom meste. V reakcii na to boli na krátku chvíľu zatvorené všetky puby a bary v krajine.

Podrobný skríning odhalil tiež 41 prípadov britskej mutácie, avšak vďaka PCR testom na letiskách boli prípady včas identifikované pred vstupom do krajiny a nedostali sa do populácie.

Snahou dôkladného mapovania epidemiologickej situácie na Islande chceme poskytnúť celému svetu údaje, ktoré môžu byť následne použité v kolektívnom úsilí na potlačenie choroby,uviedol Kari Stefansson zo spoločnosti deCODE ešte v júni minulého roka.

Foto: pixabay

Štúdie nakazených

Údaje z Islandu hovoria, že polovica pozitívnych prípadov nemala žiadne symptómy COVID-19 a odhalené boli iba vďaka testovaniu zdanlivo zdravých ľudí. Ďalej sa zistilo, že deti do 10 rokov a ženy majú nižší výskyt ochorenia ako dospievajúci a muži. Iná štúdia zase ukázala, že ľudia na Islande si protilátky uchovávali aj po dobu štyroch mesiacov.

Aj keď to vyzerá, že Island pandémiu zvládol, predstavitelia krajiny nespia na vavrínoch. Čísla sú však priaznivé a samé hovoria za seba. V polovici januára pripadalo iba 16 infikovaných na 100-tisíc obyvateľov, 19 ľudí je hospitalizovaných, pričom nikto z nich nie je na jednotke intenzívnej starostlivosti.