Foto: unsplash/ Carolina Heza

Migréna postihuje celosvetovo až 12 % populácie, pričom viac trápi ženy.

Nevyhýba sa však ani mužom či dokonca deťom. Napriek tomu, aké je percento výskytu vysoké, mnohokrát je migréna prehliadaná a považovaná za obyčajnú bolesť hlavy. Vedcom sa konečne podarilo urobiť krok vpred a zistiť, čo vlastne migrénu zapríčiňuje.

Článok pokračuje pod videom ↓

Môže za to porucha astrocytov

Vedcom z univerzity v Zürichu sa podarilo zistiť, čo spôsobuje vznik familiárnej migrény. Ako informuje portál Medical Express, môže za to genetikou zapríčinená dysfunkcia špecifických buniek v tej časti kôry mozgu, ktorá je najčastejšie zodpovedná za vznik pocitu bolesti.

Migréna je ochorenie, ktoré ovplyvňuje každý aspekt života jedinca, vrátane sociálneho či ekonomického. Aj preto sa jej venuje čoraz viac výskumov. Tie naznačujú, že migréna zasahuje veľkú časť centrálneho nervového systému a je zapríčinená chybným spracovaním senzorických podnetov. Avšak, procesy prebiehajúce na bunkovej úrovni, ktoré by vznik migrény zapríčinili, boli doteraz takmer celkom neznáme.

Foto: unsplash

Podarí sa nájsť účinný liek?

Teraz sa však podarilo zistiť, že geneticky podmienená zmena spôsobuje, že astrocyty v kôre mozgu nefungujú tak, ako by mali. Astrocyty sú hviezdicovité bunky, ktoré sú pre správne fungovanie mozgu nevyhnutné, zabezpečujú totiž výživu neurónov. V prípade migrény astrocyty nie sú schopné odstrániť prebytok neurotransmiterov, ktoré neuróny zo svojich zakončení uvoľňujú. To zvyšuje vzrušivosť dendritov.

Testovanie na myšiach ukázalo, že následkom tejto poruchy sú zvieratá citlivejšie na spúšťače bolestí hlavy. Vedci však dokážu s astrocytmi v konkrétnej časti mozgovej kôry manipulovať a prinavrátiť im funkčnosť. To znamená, že dokážu predísť vzniku migrény. Vďaka tomuto poznatku môžu vedci pracovať na novej liečbe, ktorá by ľuďom trpiacim migrénou výrazne uľahčila život.

Medical Express
Uložiť článok

Najnovšie články