Foto: Flickr (Misanthropic One)

Svet sa v roku 2018 posunul často až znepokojivo ďaleko.

Rýchly vedecký pokrok súčasnej generácie je skutočne impozantný, no často sa zdá, že už miestami prekračuje isté hranice. Počas 12 mesiacov sme vás informovali o množstve udalostí a noviniek z vedeckého prostredia, pričom mnohé boli skutočne bizarné často dokonca až znepokojujúce. V časoch sumarizovania posledných mesiacov sme pre vás vybrali 10 najšokujúcejších vedeckých správ z končiaceho roka, ktoré nám ukazujú, ako asi bude vyzerať naša budúcnosť. 

Umelá inteligencia vytvorila vlastné dieťa

Umelá inteligencia je súčasťou našich životov už nejaký ten čas a môžeme povedať, že nám životy poriadne uľahčuje. Po množstve science fiction filmov či kníh, ktoré poznáme však táto správa mierne znepokojuje. Ešte v roku 2017 vytvorila spoločnosť Google umelú inteligenciu, ktorá sa počas 4 hodín učenia stala dokonalým šachovým majstrom. V roku 2018 postúpila ďalej. Naučila sa, ako vytvárať vlastných potomkov.

Artificial Intelligence & AI & Machine Learning

Spoločnosť Google začiatkom roka informovala, že nimi vytvorená umelá inteligencia dokáže vytvárať ďalšie umelé inteligencie svojho druhu. Google uvideol, že ich AutoML (Automatizované mechanické učenie) systém dokázal naprojektovať a vytvoriť ďalšiu umelú inteligenciu. Z ľudského pohľadu teda ide o koncept rodiča a jeho potomka. Znepokojovať by sme sa však vraj nemali. Zaujímavý vedecký pokrok poslúži na zdokonalenie bezpečnosti v internetovom prostredí.

Vedci budujú „umelé Slnko“

Možno už o 15 rokov by sme mohli žiť vo svete, kde budeme mať k dispozícii neobmedzené množstvo zelenej energie. Massachusettský technologický inštitút (MIT) totiž v prvej polovici tohto roku oznámil, že so súkromnou firmou spolupracujú na vybudovaní jadrovej elektrárne schopnej produkovať až 100 megawattov energie z jadrovej fúzie. Proces, pri ktorom sa zlučujú jadrá vodíka a ktorého výsledným produktom je hélium. Presne rovnako to funguje na Slnku.

Foto: Chris Bolin [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons
Jadrová elektráreň by mala byť schopná produkovať až 100 megawattov energie z jadrovej fúzie. Ak všetko pôjde tak ako má, v roku 2033 by mohol byť reaktor v prevádzke. Projekt získal od talianskej energetickej spoločnosti dotáciu vo výške 50 miliónov dolárov (40,4 milióna eur). Z tejto sumy bude väčšina použitá na výskum a vývoj. Fúzia je skutočným zdrojom energie budúcnosti, pretože trvalo udržateľná, neprodukuje emisie ani dlhodobý odpad a je potenciálne nevyčerpateľná. „Rozhodne ju musíme čím skôr dosiahnuť,“ zhrnul generálny riaditeľ spoločnosti Eni, Claudio Descalzi.

Geneticky upravené deti

Je to neetické, nemorálne, nebezpečné a v neposlednom rade vo väčšine krajinách sveta aj nelegálne. Čínsky vedec to však predsa len urobil. V novembri 2018 unikli na verejnosť informácie o tom, ako Che Ťien-kchuej umelo upravil genetický materiál detí, ktoré sa mali narodiť v novembri tohto roku. Vo svete sa okamžite vzniesla vlna kritiky a pobúrenia. Takto ďaleko človek zájsť nemal.

Foto: Pixabay

Experiment čínskeho vedca spočíval v úprave DNA dvojčiat tak, aby po narodení nemohli byť infikované vírusom HIV, ktorého nositeľom bol ich biologický otec. Výskum prebehol „v skúmavke“ a laicky pripomínal umelé oplodnenie. Deti sa narodili, jedno dieťa „imúnne“ voči HIV, u druhého je riziko nákazy v budúcnosti otázne. Vedecká spoločnosť však varuje. Genetické inžinierstvo je nebezpečnou zbraňou spoločnosti. Okrem zdravotných rizík a scenárov, ktoré môžu priniesť neúspešné pokusy sú nebezpečné aj tie úspešné. Hrozí totiž cielené vytváranie „nadľudí“ či privilegovanej vrstvy, ktorá by mohla celkom pozmeniť to, ako sa človek prirodzene evolučne vyvinul. Výraz „hrať sa na Boha“ tak v roku 2018 pomaly ale isto začína platiť.

Vytvorili matematický model stroja času

V cestovaní časom vidia vedci jediný problém. Vieme ako, no nemáme dostupné technológie. Teoretickí fyzici totiž prišli s niečím, čo nazývajú matematickým modelom teoretického stroja času, teda zariadenia, s pomocou ktorého by bolo možné „cestovať“ do budúcnosti i minulosti. Kľúčom k úspechu je podľa nich využiť zakrivenie vesmírneho časopriestoru do tvaru kruhu okolo samotného stroja času. Pri výpočtoch pracovali najmä s Einsteinovou všeobecnou teóriou relativity a samotný model nazvali Traversable Acausal Retrograde Domain in Space-time (TARDIS).

Foto: Pixabay

Matematický model teda počíta s vytvorením akejsi „bubliny“ s do kruhu zakriveným časopriestorom. Ak by v nej človek dokázal prekonať rýchlosť svetla, mohol by sa v čase presúvať podľa vlastného uváženia dopredu alebo dozadu. Výpočty síce sedia, no problémom je materiál. Exotic matter (exotická hmota) s pomocou ktorej, by bolo možné ohýbať časopriestor podľa vlastného uváženia, totiž vedci ešte neobjavili ani nevytvorili.

Vyskúšajú „chemtrails“, chcú zastaviť otepľovanie

Klimatické zmeny sa postupom času zdajú byť čoraz nezastaviteľnejšie. Ľudstvo sa teda musí uchyľovať k stále extrémnejším a náročnejším riešeniam. Vedci z Harvardovej Univerzity len pred niekoľkými týždňami oznámili, že už budúci rok vyskúšajú našu planétu „postrekovať“ chemikáliami, ktoré by mali v atmosfére odraziť slnečné žiarenia a ochladiť, resp. zabrániť ďalšiemu otepľovaniu našej planéty.

Foto: Pixnio

Experiment Stratospheric Controlled Perturbation Experiment (SCoPEx) je súčasťou výskumného programu solárneho geoinžinierstva na Harvardovej Univerzite od roku 2014. Už budúci rok by ho pritom chceli otestovať aj „v teréne“. S pomocou balóna, ktorý vystúpi do výšky 20 km nad zemský povrch, chcú vedci v stratosfére vypustiť regulované množstvo uhličitanu vápenatého. Balón bude potom asi 24 hodín celú situáciu analyzovať. V časoch, keď sa hovorí o tom, že na záchranu planéty je už neskoro, môže byť geoinžinierstvo jednou z posledných nádejí na zastavenie klimatických zmien.

Palivo, ktoré dokáže solárnu energiu uchovať 18 rokov

Solárna energia má jedno obrovské mínus, ktoré je dôvodom, prečo jej rozšírenie stagnuje. Solárnu energiu nevieme dlhodobo uskladniť. Teda, až do nedávna. Vedcom zo Švédska sa totiž podarilo vytvoriť špeciálnu kvapalinu, ktorú nazvali solárne tepelné palivo. Solárnu energiu dokáže uskladniť na neuveriteľných 18 rokov. Prototyp testovali priamo na streche univerzity v Göteborgu.

Foto: Chalmers University of Technology

Solárne tepelné palivo je vlastne tekutina, ktorú tvorí molekula zložená z uhlíka, vodíka a dusíka. Keď sa tekutina dostane na priame slnečné svetlo, začne sa správať pomerne zvláštne. Jednotlivé atómy sa začnú preskupovať a celá molekula sa premieňa na energizovaný izomér. Energia zo Slnka ostáva „uviaznutá“ medzi silnými chemickými väzbami nového izoméru. Ak chceme energiu uvoľniť, stačí do tekutiny pridať vhodný katalyzátor, ktorý molekulu vráti do pôvodnej formy. Energia zo Slnka sa tak uvoľní a my získavame žiadúce teplo.

Čína chce kontrolovať počasie

Obrovský systém úpravy počasia. Taká je odpoveď Číny na nedostatok vody s ktorým sa obrovská, najľudnatejšia a hospodársky jedna z najaktívnejších krajín potýka. Testovanie nadčasového projektu v prvej polovici roka oznámila China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), čo je akýsi čínsky ekvivalent amerického úradu NASA. Krajina údajne už aktuálne testuje systém úpravy počasia na vytvorenie zrážok. Testy vyzerajú priaznivo a výsledný projekt má byť najväčší svojho druhu na svete. O čo vlastne ide?

Foto: NASA

Nedostatok vody v krajine chce Čína vyriešil vytvorením „prirodzených“ zrážok. Slúžiť na to má obrovská sieť komôr spaľujúcich tuhé palivo, ktorá bude do ovzdušia vypúšťať jodid strieborný. Jeho kryštalická štruktúra podobná ľadu umožňuje vyvolávať mrznutie pri vytváraní oblakov, čo následne vyvolá dážď. Efektívne a bezpečné spaľovanie má podľa výskumov zabezpečiť umiestnenie spaľovacích komôr vo vysokej nadmorskej výške. Domovom tohto nadčasového projektu sa má preto stať Tibetská náhorná plošina.

Prepojili mozgy troch ľudí, čítali si myšlienky

Neurovedcom sa podarilo prepojiť mozgy troch ľudí, ktorí si následne dokázali medzi sebou vymieňať myšlienky. Vďaka tomu si títo traja ľudia mohli spoločne zahrať hru, ktorá fungovala na báze tetrisu. Aj keď to znie ako počiatok distopického sci-fi filmu bez šťastného konca, ide o veľmi zaujímavý, i keď stále veľmi divoký experiment. Vďaka tomuto úspechu budú môcť vedci prepojiť celú sieť ľudí.

Foto: Pexels

Úspech sa im podarilo docieliť kombináciou elektroencefalogramu, čo je metóda pre zaznamenávanie elektrickej aktivity mozgu a transcraniálnej magnetickej stimulácie, čo je zasa v jednoduchosti povedané „dráždenie neurónov“. Novú technológiu vedci nazvali BrainNet a tvrdia, že v budúcnosti sa im možno podarí prepojiť celé skupiny ľudí a to dokonca aj cez web.

S holografom budeme môcť upravovať spomienky

Zabudnúť na tie nepríjemné a kedykoľvek si živo vyvolať tie, ktoré nám na tvári vyvolávajú úsmev. Ako napríklad vo filme Večný svit nepoškvrnenej mysle, kde si Clementine nechala vymazať spomienky, aby zabudla na nešťastnú lásku. Vedci si však myslia, že okrem spomienok budú schopní čoskoro upravovať aj pocity, ktoré aktuálne prežívame. Za pomoci holografickej projekcie by bolo však možné prenášať aj obrazy zo šošoviek priamo do mozgu jedinca a vytvoriť tak akúsi náhradu zraku. Teoreticky by vedci mali vedieť vytvoriť aj končatinu pre ľudí, ktorí o ňu prišli, s citom ako v skutočnej končatine.

Foto: Pixabay

Podstatou metódy je využívanie holografickej projekcie, ktorá dokáže potlačiť alebo zosilniť aktivitu neurónov. Vedci tak budú môcť ovplyvniť tisícky neurónov súčasne tak, aby napodobnili skutočnú mozgovú aktivitu. Teórie tvrdia, že v budúcnosti bude možné mozgovú aktivitu monitorovať neustále a na základe okolností sa rozhodnúť, ktorej časti mozgu aktivitu potlačiť, a ktorú časť aktivovať. Momentálne sa metóda testuje na laboratórnych myšiach a výsledky sú viac než sľubné.

Umelý Mesiac namiesto pouličného osvetlenia

Osvetliť má oblasť s priemerom 10-80 km a nahradiť by mohol pouličné osvetlenie. Čínske mesto Čcheng-tu oznámilo skutočne ambiciózny plán. Oklamať prírodu, znížiť spotrebu elektrickej energie a ukázať technickú vyspelosť krajiny. Do dvoch rokov by 14 miliónové mesto mal počas noci osvetľovať umelý mesiac.

Foto: Pexels

Wu Chunfeng, predseda miestneho vedeckého inštitútu Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute tvrdí, že technológiu umelého mesiaca testovali už pred rokmi. Výskum podľa jeho slov dospel do tak pokročilého štádia, že sa môže stať realitou už v roku 2020. U odbornej verejnosti projekt vzbudil aj vlnu nedôvery. Umelý svit počas noci by totiž mohol negatívne ovplyvňovať široké spektrum živočíchov.

 

Uložiť článok

Najnovšie články