Ilustračné foto: Pixabay

V Číne chcú do roku 2020 spustiť skutočne ambiciózny plán.

Osvetliť má oblasť s priemerom 10-80 km a nahradiť by mohol pouličné osvetlenie. Čínske mesto Čcheng-tu oznámilo skutočne ambiciózny plán. Oklamať prírodu, znížiť spotrebu elektrickej energie a ukázať technickú vyspelosť krajiny. Do dvoch rokov by 14 miliónové mesto mal počas noci osvetľovať umelý mesiac.

Znie to priam šialene, no informácie, ktoré priniesol People’s Daily pochádzajú priamo od predsedu miestneho vedeckého inštitútu Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute. Wu Chunfeng tvrdí, že umelý mesiac by mesto na juhozápade Číny mal osvetľovať už v roku 2020.

Chengdu south skyline

Má dopĺňať svit Mesiaca, no bude osemkrát jasnejší ako prirodzený satelit našej planéty. Svetlo z umelého mesiaca by malo pokryť oblasť s priemerom od 10 do 80 km, pričom bude umelý satelit ovládaný priamo zo zemského povrchu. Predseda Wu Chunfeng víziu inštitútu predstavil na konferencii, ktorá sa v Čcheng-tu konala minulý týždeň. Tá vychádza od jedného francúzskeho umelca, ktorý si predstavuje sieť zrkadiel zavesených nad mestom. Ako však bude technológia v čínskom meste naozaj vyzerať, to sa nateraz nevie.

Wu Chunfeng tvrdí, že technológiu umelého mesiaca testovali už pred rokmi. Výskum podľa jeho slov dospel do tak pokročilého štádia, že sa môže stať realitou už v roku 2020. U odbornej verejnosti projekt vzbudil aj vlnu nedôvery. Umelý svit počas noci by totiž mohol negatívne ovplyvňovať široké spektrum živočíchov.

Foto: Ilustračné (Pexels)

Či o dva roky skutočne nahradí v 14 miliónovom meste na juhovýchode Číny pouličné osvetlenie umelý mesiac zatiaľ známe nie je. Neboli totiž zverejnené informácie o tom, či projekt získal podporu (a financovanie) zo strany čínskej vlády, alebo aspoň samotného mesta. Vyspelosť a pokrok v technológii, ktorý však projekt predstavuje rozhodne zaujal.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy