Foto: Ilustračné (wikimedia)

Začína revolúcia v energetike?

Slnečná energia je na trhu už mnoho rokov a ponúka niekoľko obrovských výhod. V prvom rade je „zelená“ a teda šetrná k životnému prostrediu. Vo svojej podstate je aj lacná, okrem prvotnej investície poskytuje energiu viac menej bez ďalších nákladov. Získavať sa dá úplne jednoducho, každodenne a bez zásahu či potreby spustenia. Okrem toho má však jedno obrovské mínus, ktoré je dôvodom, prečo jej rozšírenie stagnuje. Solárnu energiu nevieme dlhodobo uskladniť. Teda, až do nedávna. 

Vedcom zo Švédska sa podarilo učiniť obrovský objav, ktorý možno celkom pretvorí využívanie solárnej energie vo svete. Odstránili totiž problém s jej uskladnením. Dokázali vytvoriť špeciálnu kvapalinu, ktorú nazvali solárne tepelné palivo a ktoré dokáže solárnu energiu uskladniť na neuveriteľných 18 rokov.

Foto: Pexels

Solárne tepelné palivo je niečo podobné ako dobíjateľná batéria. Namiesto elektriny ale dodávate slnečné svetlo, z ktorého na želanie získavate teplo“ vysvetlil Jeffrey Grossman z MIT pre NBC. Vedci na vývoji solárneho paliva na švédskej univerzite v Göteborgu pracovali viac ako rok. Prototyp pritom testovali priamo na streche univerzity.

Solárne tepelné palivo je vlastne tekutina, ktorú tvorí molekula zložená z uhlíka, vodíka a dusíka. Keď sa tekutina dostane na priame slnečné svetlo, začne sa správať pomerne zvláštne. Jednotlivé atómy sa začnú preskupovať a celá molekula sa premieňa na energizovaný izomér. Energia zo Slnka tak ostáva „uviaznutá“ medzi silnými chemickými väzbami nového izoméru. Uskladnená zostáva navyše aj vtedy, keď celá tekutina vychladne. Ak chceme energiu uvoľniť, stačí do tekutiny pridať vhodný katalyzátor, ktorý molekulu vráti do pôvodnej formy. Energia zo Slnka sa tak uvoľní a my získavame žiadúce teplo.

Foto: Chalmers University of Technology

Prototyp takéhoto systému otestovali vedci z univerzity v Göteborgu priamo na streche svojho pracoviska. Energiu zo Slnka týmto spôsobom počas svojich experimentov získali celkom 125 krát. Podľa Kaspera Moth-Poulsena z vedeckého tímu dokáže solárne termálne palivo energiu zo Slnka „uskladniť“ až 18 rokov. Celý projekt a zverejnená vedecká štúdia tak veľmi rýchlo zaujali hneď niekoľko rôznych investorov.

Solárne tepelné palivo je aktuálne schopné vyprodukovať 0,25 kWh energie na jeden kilogram paliva. Samotní vedci však hovoria, že priestoru na zefektívnenie ich energického systému je ešte dostatok. Kým dnes je stále prakticky nevyužiteľný, veria, že po optimálnych úpravách by mohol byť súčasťou komerčnej energetiky do 10 rokov.

ScienceAlert
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy