Ilustračná fotografia, Unsplash

Stav, kedy by začala koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére klesať by sme v tom najlepšom prípade mohli dosiahnuť už v roku 2040.

Keď sa hovorí o riešeniach zmeny klímy a jej dôsledkoch, diskutuje sa o krokoch vykonaných v rozmedzí niekoľkých desiatok rokov. Aktivisti avizujú, že času je málo, politici argumentujú náročnosťou prijatých rozhodnutí. Najnovšia správa medzinárodného tímu odborníkov z rôznych odvetví však tvrdí, že všetkými riešeniami na zastavenie katastrofy disponujeme už dnes.

Všetky potrebné riešenia na odvrátenie klimatickej katastrofy už poznáme, ich realizácia by bola navyše lacnejšia ako vyrovnávanie sa s dôsledkami klimatickej zmeny, hovorí správa projektu Drawdown, ktorú vypracoval medzinárodný tím odborníkov z rôznych oblastí. Správa poskytuje 76 riešení a krokov v rôznych odvetviach, ktoré by mohli priniesť jasné výsledky už v roku 2040.

Ilustračná fotografia, Pexels

Projekt Drawdown je nezisková organizácia odborníkov z celého sveta, ktorej cieľom je prinášať reálne riešenia na dosiahnutie stavu, kedy sa koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére prestane zvyšovať a začne naopak klesať (v angličtine tento bod nazvali drawdown, pozn. red.). V najnovšej správe organizácia ponúka viac ako 70 takýchto riešení .

„Ak dokážeme prepojiť naše riešenia s riešeniami zmeny klímy, ktoré už existujú, drawdown môžeme dosiahnuť v období medzi 40. a 60. rokmi tohto storočia, v závislosti od toho, ako rozhodne by sme konali,“ cituje autorov štúdie austrálsky portál ABC. V správe tiež uvádzajú, že výsledky je možné dosiahnuť len vtedy, ak budú riešenia zavedené celoplošne a dotýkať sa tak budú úplne každého.

Ilustračná fotografia, Unsplash

Lacnejšie ako čakať

Autori správy organizácie Drawdown ponúkajú riešenia hneď v niekoľkých rôznych odboroch. Podľa ich výpočtov by sa implementovaním týchto krokov celosvetovo ušetrilo až 144 biliónov amerických dolárov, ktoré bude musieť svet v opačnom prípade investovať do ochrany životného prostredia, infraštruktúry či zdravotníctva na riešenie priamych dôsledkov klimatickej zmeny.

Riešenia, ktoré organizácia Drawdon poskytuje, možno rozdeliť do troch hlavných oblastí. Tou najkľúčovejšou je znížiť celosvetovú produkciu skleníkových plynov, nasleduje rozširovanie prírodných systémov zabezpečujúcich výmenu plynov z atmosféry. Poslednou oblasťou sú opatrenia, vďaka ktorým by ľudstvo napriek prijatým zmenám dokázalo naďalej prosperovať.

Ilustračná fotografia, Unsplash

Riešenia sú jednoduché, náročné je implementovať ich celoplošne

Najvýznamnejším odvetvím v súvislosti s bojom proti klimatickej zmene je podľa správy Drawdown energetika a teda vylúčenie využívania fosílnych palív. Nasleduje produkcia potravín a využívanie krajiny spoločne s priemyslom. Päticu hlavných odvetví, v ktorých je treba zmeny zaviesť, uzatvára energetická efektivita v stavebníctve a doprava.

Výhodou správy organizácie Drawdown je, že väčšina z riešení, ktoré majú dosiahnuť odvrátenie katastrofických dôsledkov klimatickej zmeny, možno považovať za mimoriadne jednoduché. Sú medzi nimi napríklad používanie inteligentných termostatov, využívanie LED svietidiel, či využívanie solárnej, veternej alebo geotermálnej energie. Odborníci tiež hovoria o minimalizovaní potravinového odpadu, recyklácii, kompostovaní, či využívaní verejnej dopravy, najlepšie vlastného bicykla. Problémom je, že riešenia by museli byť zavedené celospoločensky a riadiť by sa nimi muselo obyvateľstvo celej planéty.

0
Uložiť článok
Komentovať