Foto: WWF (© DR. Alan Jamieson)

Kôrovca vedci nazvali Eurythenes plasticus, s cieľom poukázať na problém plastového odpadu v prírode.

Neznámy druh kôrovca, ktorý vedci objavili v Mariánskej priekope, mal v tele plasty. Ako agentúru SITA informovala Andrea Settey Hajdúchová zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) Slovensko, morskí biológovia správu o objave publikovali v renomovanom vedeckom časopise Zootaxa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kôrovca nazvali Eurythenes plasticus, s cieľom poukázať na problém plastového odpadu v prírode. Hajdúchová priblížila, že výskum podporila aj organizácia WWF, ktorá upozorňuje na problematiku plastového znečistenia a žiada od štátov prijatie globálnej dohody o riešení tohto problému. Petíciu za takúto globálnu dohodu už podpísalo viac ako 1,6 milióna ľudí.

Súčasťou jeho tela sú plasty

Tím morských biológov a biologičiek z britskej Univerzity v Newcastli objavil nový druh kôrovca v Mariánskej priekope v oblasti medzi Japonskom a Filipínami, v hĺbke viac ako 6 900 metrov. „Tohto kôrovca sme nazvali Eurythenes plasticus, pretože jednou z najšokujúcejších vecí, ktorá sa s ním spája je, že súčasťou jeho tela sú plasty.

Chceme poukázať na to, aký vplyv má človek na druhy, ktoré stále iba spoznávame,“ priblížil morský biológ a vedúci tímu Alan Jamieson. Výsledky výskumu potvrdili, že v tele živočícha boli zvyšky plastu známeho pod označením PET. Ten sa používa na výrobu fliaš, nádob na jedlo či textilných vlákien.

WWF okrem petície zverejnila aj veľkú štúdiu o plastoch, podľa ktorej ich spotreba stále rastie

V roku 2016 bolo vyrobených na svete 396 miliónov ton nových plastov, to je 53 kilogramov na každého obyvateľa planéty.

Až 40 percent z tohto množstva bolo určených len na jedno použitie a malo životný cyklus kratší ako jeden rok. „Štúdia WWF uvádza, že v prírode pribudne každý rok asi 100 miliónov ton plastového odpadu, veľká časť z tohto množstva skončí práve v moriach a oceánoch. Na to, aby sme zastavili znečisťovanie prírody, morí a oceánov plastmi, nestačia lokálne aktivity. Krajiny musia spojiť sily a prijať medzinárodnú dohodu,“ uviedla riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

Uložiť článok

Najnovšie články