Ilustračná foto: Pixabay

"Som presvedčený, že sme našli dôkaz života na Marse," uvádza titulok článku bývalého vedúceho výskumu NASA.

Či existuje život na iných planétach mimo Zeme zostáva dodnes záhadou. Britský portál Independent informuje o tom, že sme to mohli vedieť už pred viac ako 40 rokmi. NASA však výsledky výskumu ignorovala. 

V roku 1975 uskutočnila NASA program Viking, ktorý vyslal dve kozmické sondy s názvom Viking 1 a Viking 2 na povrch Marsu. Misie okrem vyhotovenia snímok miest pristátia s vysokým rozlíšením uskutočnili aj experiment s názvom Labeled Release (LR), ktorý sa zaoberal práve výskumom života na našej susednej planéte.

LR sa zameral konkrétne na pôdu Marsu a chcel zistiť, či sa v nej nenachádzajú živé organizmy. V roku 1976 na Zem prišli výsledky, ktoré priniesli viac než pozitívne a najmä dôležité správy. Inžinier a vynálezca NASA Gilbert V. Levin, ktorý stál na čele tejto misie, sa rozhodol ozrejmiť celému svetu, čo sa im skutočne podarilo zistiť. Avšak až teraz, po viac ako 40 rokoch.

Ilustračná foto: Pixabay

„Výsledky, ktoré sa nám vrátili 30. júla 1976 boli pozitívne,“ uvádza Levin vo svojom článku pre časopis Scientific American. Tvrdí v ňom, že výsledky tohoto experimentu priniesli skutočné dôkazy o živote na Marse, avšak NASA ich odignorovala a ich bližšiemu skúmaniu sa ďalej nevenovala.

„Dátové krivky signalizovali zachytenie mikrobiálneho dýchania na Červenej planéte. Krivky z Marsu boli podobné tým, ktoré zachytila LR aj na Zemi.“

Ale NASA nenašla okrem mikrobiálnejho dýchania organickú hmotu, teda fyzicky hmatateľný dôkaz života. Tak dospela k záveru, že výsledky experimentu LR síce pochádzajú z niečoho, čo napodobňuje život, v skutočnosti však ním nie je, informuje Independent.

Ilustračná foto: Pixabay

NASA však už neuskutočnila žiaden podobný výskum, ktorý by mohol tieto výsledky definitívne potvrdiť, prípadne vyvrátiť. Gilbert V. Levin je však presvedčený o tom, že výsledky tohoto experimentu jasne naznačujú, že sa na Marse nachádza život.

Další výskum týchto zistení sa však nekonal

Rovnako tvrdí, že NASA musí venovať dostatok pozornosti tejto téme, pretože mimozemský život na Marse by mohol predstavovať skutočné ohrozenie pre našu planétu. Počas nasledujúcich 43 rokov totiž NASA už žiadne podobné výsledky nenašla.

Správca NASA Jim Bridenstine však hovorí, že práve výskum života na Marse je pre nich prioritný. Uvedomuje si totiž, že ak chce vysielať astronautov na Mars, musia si byť vedomí rizík, ktoré by mimozemský život mohol pre nich alebo po ich návrate pre nás všetkých predstavovať.

Ilustračná foto: Pixabay

Najväčším dôkazom možnosti života na Marse teda zostáva fakt, že nie je potvrdené, že by to nebolo možné. Navyše, ako ukazujú ďalšie štúdie, niektoré naše suchozemské mikroorganizmy by mohli na Marse prežiť. Levin sa teda chce k výskumu spred 40 rokov vrátil.

V závere článku vyzval NASA, aby znova uskutočnila podobné experimenty a rovnako preskúmala tieto výsledky z minulosti. Zistenie, či je teda život možný aj mimo našej planéty, je možno už na dosah.

Independent
Uložiť článok

Najnovšie články