Foto: Pixabay

Ani dnes nechýbajú ľudia, ktorí sa snažia prinavrátiť Plutu status planéty.

Pluto patrilo dlhé desaťročia medzi jednu z planét našej slnečnej sústavy. Keď však prišli do platnosti nové požiadavky, ktoré musia planéty spĺňať, Pluto im úplne nevyhovelo a o tento titul prišlo. Ako informoval portál IFLScience, správca NASA má na to však iný názor. 

Väčšina z nás si určite pamätá časy, kedy bolo Pluto súčasťou deviatich planét slnečnej sústavy. Tak nás to učili dlhé roky na základných školách. Zmena však nastala v roku 2006, kedy sa 24. august zapísal do histórie tým, že namiesto deviatich planét obiehajúcich okolo Slnka sa zmenil ich počet na osem.

Pluto, planéta obiehajúca po obežnej dráhe najvzdialenejšej od centrálnej hviezdy našej slnečnej sústavy, Slnka, totiž bola vyškrtnutá spomedzi planét a degradovaná na trpasličiu planétu.

Foto: Pixabay

Pluto bolo objavené v roku 1930 a viac ako sedemdesiat rokov bolo považované za najmenšiu a väčšinou najvzdialenejšiu planétu slnečnej sústavy. Podľa šéfa NASA, Jima Bridenstinea, však Pluto zostáva planétou aj po tejto zmene.

„Myslím si, že Pluto je planétou,“ oznámil Bridenstene na konferencii v Oklahome. „Môžete napísať, že správca NASA znova vyhlásil Pluto za planétu,“ zažartoval.

Rozlúčka s obľúbenou planétou

Pluto objavil americký astronóm Clyde Tombaugh v roku 1930 a od tej chvíle bolo okamžite považované za deviatu planétu našej slnečnej sústavy. Prečo sa to však zmenilo? V roku 2006 začal platiť nový zákon, podľa ktorého aby sa vesmírne teleso mohlo radiť medzi planéty, musí spĺňať niekoľko kritérií. Musí obiehať okolo Slnka, musí mať dostatočnú gravitáciu, ktorá ju formuje do okrúhleho tvaru a má dominovať na svojej obežnej dráhe.

Foto: Pixabay

Keďže sa však okolo Pluta nachádza množstvo iných objektov, poslednú podmienku, žiaľ, nesplnilo a tak muselo byť z tohoto zoznamu vyškrtnuté. O svoju obežnú dráhu sa totiž delí s ďalšími obiehajúcimi telesami podobnej veľkosti. Pluto tak dostalo status“trpasličej planéty“. Prečo sa teda Bridenstine znova po rokoch vrátil k tomuto tvrdeniu?

Trpasličia planéta je vesmírne teleso, ktoré síce obieha okolo Slnka a má dokonca aj dostatočnú gravitáciu na to, aby vytvorilo guľatý tvar. Nespĺňa však tretie potrebné kritérium k zaradeniu medzi planéty. Okrem Pluta je známych viacero takýchto objektov – napríklad planétka Ceres, ktorá sa nachádza v hlavnom pásme planétok alebo Eris, ktorá je najhmotnejšia z nich.

Ako informuje portál IFLScience, Bridenstine sa odvoláva najmä nové zistenia a teóriu, ktorá preukázala zaujímavé fakty, o ktorých v roku 2006, keď bolo Pluto vyškrtnuté spomedzi planét, nikto ani netušil. Sonda New Horizons v roku 2015 ukázala nové poznatky, podľa ktorých sa Pluto vymyká normám podobných vesmírnych telies, ktoré sa za planéty tiež nepovažujú. Je totiž oveľa špecifickejšie a výnimočnejšie.

Vedúci výskumu New Horizons, Alan Stern, vo svojej výslednej práci požadoval prehodnotenie tohoto rozhodnutia a znovuzaradenie Pluta medzi deviatu planétu slnečnej sústavy. Rozhodla totiž o tom Medzinárodná astronomická únia (International Astronomical Union, IAU), ktorá, ako uviedol Stern v rozhovore pre IFLScience, sa skladá z neodborníkov a astronómov, ktorí sa zaoberajú napríklad čiernymi dierami. A teda táto oblasť nie je pre nich primárna.

Nereálna požiadavka

Ani tieto presvedčenia a poznatky však pravdepodobne nič nezmenia na rozhodnutí IAU. A preto je v súčasnosti dosť nepravdepodobné, že by sa Pluto malo znova zaradiť medzi planéty. No aj napriek tomu má táto malá planétka stále svojich prívržencov, ktorí bojujú o jej uznanie a snažia sa dokázať jej výnimočnosť.

iflscience.com,sk.wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články