Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Panoráma zaberá viac ako 2,4 GB pamäte.

Rover Curiosity je jednoznačne najaktívnejším obyvateľom Marsu, aj keď teda veľmi veľkú konkurenciu na povrchu červenej planéty nemá. V povinnostiach americký rover úradu NASA nezaháľal ani počas Dňa vďakyvzdania, kedy vyhotovil viac ako 1000 fotografií povrchu planéty. Na Zem teraz posiela historicky najdetailnejšiu panorámu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rover Curiosity zhotovil panorámu povrchu Marsu s doposiaľ najväčším rozlíšením, informuje americký úrad NASA v tlačovej správe. Panorámu tvorí viac ako 1000 záberov, ktoré rover vyhotovil koncom novembra počas víkendu Dňa vďakyvzdania, nasledujúce mesiace fotografie spájali technici z výskumného tímu.

Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Panoráma je tvorená z 1,8 miliardy pixelov a po stiahnutí zaberá 2,43 GB pamäte. Curiosity popri tom vytvorilo aj ďalšiu menej detailnú panorámu, ktorá má „len“ 650 miliónov pixelov.

Curiosity je povrchový rover NASA určený na prieskum planéty Mars. Doposiaľ ide o najkomplexnejšiu a najväčšiu kozmickú sondu vyslanú na povrch červenej planéty. Jej úlohou je okrem iného aj pátranie po známkach mikrobionálneho života, ktorý mohol na Marse v minulosti existovať.

Rover Curiosity vyhotovil viac ako 1000 fotografií v období medzi 24. novembrom a 1. decembrom. Väčšina výskumného tímu NASA, ktorá zadáva roveru úlohy mala totiž v tomto čase dovolenku, pracovné „okno“ tak využili na snímanie povrchu planéty. Curiosity tak počas štyroch dní fotografoval v oblasti nazývanej Glen Torridon vždy medzi poludním a 14:00. Fotografie tak rover snímal dokopy viac ako 6 a pol hodiny.

„Zatiaľ, čo si mnohí z nášho tímu užívali pečeného moriaka, rover Curiosity vytváral túto hostinu pre oči,“ hovorí Ashwin Vasavada, ktorý vedie misiu Curiosity. Podobnú panorámu, avšak len s rozlíšením 1,3 miliárd pixelov, rover vytvoril aj v roku 2013.

Uložiť článok

Najnovšie články